Yazı
4 yorum

Ekim’in Yüzme Macerası

Hamilelikten önce yüzme antrenmanlarıma devam ederken havuza bebekleriyle gelen insanlar ve soyunma odalarında bebeklere ayrılan bölümler görüyordum fakat bebekleri yüzdürmekle ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ekim doğduktan sonra onunla beraber yapabileceğimiz aktiviteleri düşünürken aklıma yüzme geldi ve internette biraz araştırınca evimize yakın olan, bizim de olimpik havuzunu kullandığımız spor merkezinde Aquabarn adlı bir klübün bebekler için yüzme kursları düzenlediğini öğrendim, hemen arayıp kayıt yaptırdım.

Kursa katılım şartları bebeğin 4 kilogramdan ağır olması ve göbek bağının iyileşmiş olmasıydı. Sıradaki ilk kurs Ocak ayının üçüncü haftasında başlayacağı için bu şartları sağlamış oluyorduk. Ekim’in katılacağı ‘krabban’ (tr.yengeç) adlı ilk kura Ocak ayındaki bilgilendirme toplantısıyla başladık. Bu toplantıda bebekler ve su arasındaki ilişkiden ve 9 haftalık kurs planından bahsettiler. Bu ilk kurun asıl amacının bebekleri suyla tanıştırmak olduğunu anlattılar. Suya saygı duymanın önemini, dikkatli olmazsak suyun bizim için tehlikeli olabileceğini ve yüzerken kendimizi nasıl korumamız gerektiğini öğreteceklerini söylediler. Bu toplantının sonunda Ekim’in bedenine uygun bir mayo satın aldık ve artık bir hafta sonraki ders için hazırdık.

ekim yuzuyor - 1 (1)

Ben suyu ve yüzmeyi çok sevdiğim için Ekim’in de seviyor olmasını çok istedim. Doğduğu ilk haftadan beri banyo yapmayı ve suyun içinde olmayı sevdiğini hissediyordum. Şimdiye kadar katıldığımız dersler de bunu kanıtlamış oldu.

30 dakikalık dersler su sıcaklığı 34C derece olan küçük bir havuzda yapılıyor. Bebekle beraber suya en fazla iki yetişkin girebiliyor. Dersler her zaman bebeklerle beraber suda hareket ederek söylediğimiz hoş geldin şarkısıyla başlayıp, güle güle şarkısıyla bitiyor. Suda yüzen plastik oyuncaklar arada bebeklerin dikkatlerini toplamaya yardımcı oluyor. Her hafta öğretmenin bize oyuncak bir bebek üzerinde gösterdiği, başı destekleyerek sırt üstü yüzdürme, göğüsten destekleyerek yüz üstü yüzdürme gibi iki üç farklı hareketi bebeklerle yapıyoruz.

ekim yuzuyor - 6

Kurstaki bebeklerin hepsi hallerinden memnun görünüyor. Daha çok küçükler fakat anne karnından suya çok alışkınlar. Her ne kadar gerçek anlamda ‘yüzmek’ onların henüz anlayabilecekleri bir şey olmasa da suyun havadan daha farklı bir ortam olduğunu ve onun içinde dengede durabildiklerini görmek onlar için çok eğitici.

Ekim’i derslere Barış’la beraber götürüyoruz. Kadınlar ve erkek soyunma odalarının her ikisinde de bebeklere ayrılan bir bölüm olduğu için anne veya baba rahatça bebeğini yüzmeye hazırlayabiliyor. Önce kendimiz giyinip sonra Ekim’in kıyafetlerini soyuyoruz. Araba koltuğunu havuz kenarına kadar götürebildiğimiz için, biz duş alırken Ekim koltuğunda bizi bekliyor. Alt bezini havuza girmeden önce çıkarıp mayosunu giydiriyoruz.

ekim yuzuyor - 1

ekim yuzuyor - 2

ekim yuzuyor - 8

ekim yuzuyor - 3

Bu havuzdan kurs dışında da yararlanabildiğimiz için dersler ilerleyip biz biraz daha teknik öğrenince, haftanın bir kaç günü Ekim’le yapacak harika bir aktivitemiz olacak.

4 Yorum

 1. ne guzel yaziyosun bir cirpida okudum :) izlemeye doyamadim harikasiniz..

  Cevap

 2. Ekim halinden memnun görünüyor ne kadar güzel bir aktivite bayıldım :)

  Cevap

  • Evet, benim gibi neredeyse. Dedem ogretmisti bana da Arsuz’da kucukken :)

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.