Yazı
14 yorum

Ekim’le Altıncı Ay

Ekim artık etrafta olup bitenleri, bizim söylediklerimizi tamamen anlıyormuş gibi hissediyorum. Ben ona yemek hazırlarken heyecanla beni bekliyor, tabağında yemeği görünce sevinç çığlıkları atıyor ve kaşığı görür görmez ağzını açıyor. 

altinci ay - 1

Geçen ay başladığımız yemek denemeleri bu ay da devam etti. Havuç, patates, brokoli, yaban havucu, bezelye gibi sebzeler denedikten sonra meyvelere geçtik. Muz, elma, portakal, kivi gibi meyvelerin yanında İsveç’te donmuş halde ve tazesi kolayca bulunan mango, çilek, blueberry gibi değişik meyveler de denedi. Meyvelerden sonra sıra et denemeye geldi. Sağlık ocağında kırmızı etten önce balık veya tavuk denememizi tavsiye ettikleri için biz somon balığıyla başladık. Böylece Ekim 6 aylık olana kadar pek çok şeyin tadına bakmış oldu ve neyse ki sorunsuzca hepsini yedi ve sevdi.

altinci ay - 2

Henüz kendi vücudunu taşıyacak şekilde oturamıyor, fakat yastık ve minder destekleriyle oturmaktan ve etrafta olan biteni takip etmekten çok memnun görünüyor. Sırt üstü yatarak oynadığı zamanlarda da artık kendi kendine hızlıca yüz üstü dönüp vücudunun altında kalan kolunu kurtarabiliyor. Bu yüzden artık Ekim’i nereye yatırdığımıza ve etrafındaki eşyalara daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bundan sonraki hedef kolları biraz daha güçlendirip emeklemeye başlamak.

altinci ay - 5

Uykuları ve yemek zamanları biraz daha düzene girdi. Gün içinde yaklaşık 3 saatte bir yemek yiyor ve uykuya dalıyor. Kimi zaman yatağında kendi kendine uyuyor, kimi zaman da uykuya dalmakta zorlandığında bebek müzikleri çaldığım zaman rahatlıyor. Bazen ben yerleri süpürürken elektrik süpürgesinin sesiyle uykuya daldığı bile oluyor. Tabi ki her çocuk gibi çok huysuzlandığı zamanlarda biraz avutup, memede uyutup, kolum uyuşana kadar kolumda uyuttuğum da oluyor, ama genel olarak beşinci aydan sonra düzenini oturtmaya başladığını söyleyebilirim.

Ekim’in altıncı ayının çoğunu Türkiye’de geçirdik. Ekim biraz güneş gördü, farklı sebzeler meyveler yedi ve en önemlisi de onu sabırsızlıkla bekleyen ailelerimizle vakit geçirip öpücüğe, kucağa ve sevgiye doydu :) İsveç’teki fazla sakin hayatımızdan sonra sanıyorum Türkiye ona çok renkli, hareketli ve sesli geldi. Yalnızca bir düzene alışmasını istemediğim için etrafında olan bu değişikliklere Ekim gibi ben de çok memnun oldum.

Bu ayki yeniliklerden, ‘Ekim’ dediğimizde dönüp bakması, kendi ayaklarını yemeye çalışması, etrafta gördüğü insanlara gülücükler saçması ve keşfettiği dilini sürekli dışarıda tutması beni çok güldürüyor.

altinci ay - 3

altinci ay - 1 (1)

14 Yorum

 1. çok tatlı olmuş ama çoook :) her ay değişiyor ya ne güzel :*

  Cevap

  • Bana hic degismiyor gibi geliyordu, az once ikinci ay ve ucuncu ay fotograflarina baktim, resmen bambaska biri olmus :)

   Cevap

 2. Bebeğin çook tatlı Gizem’ciğim. Hep sevgiyle büyüsün dilerim.

  Cevap

 3. Nasıl tatlı ve zeki bakışları olan bir bebek ,ayrıca sizin gibi anneliği ve babalığı profesyonel bir meslek olarak ciddiye alan ebeveynler olmanız bir çocuk için hayattaki en büyük şans.Ekim bebeğin şansı hep daim olsun.
  SEVGİYLE KALIN.

  Cevap

  • Cok tesekkur ederiz guzel dilekleriniz ve dusunceleriniz icin, sevgiler

   Cevap

 4. Maşallah Ekim çok tatlı. Sizi ara ara takip ediyorum. Bebeğim 6. ayını bitirmek üzere ben de Ekim’in 6. ayı nasıldı diye merak ettim :) Bu arada bu yazıyı paylaştığınız gün oğlum doğdu, güzel tesadüf. Sevgiler.

  Cevap

  • Ne guzel tesaduf :) cok tesekkur ederim. Oglunuzla guzel, saglikli nice 6 aylariniz olsun. Sevgiler

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.