Yazı
4 yorum

Ekim’le Dokuzuncu Ay

Ekim’de ne kadar büyük değişiklik olduysa hepsi bu ay oldu. 8. aydan sonra sanki bir anda büyüdü ve bebekliği çok gerilerde bıraktı. 

Sanırım bu değişikliklerden en büyüğü alttan çıkmaya başlayan iki tane dişi. Diş çıkarma zamanının anne ve babadan genetik miras olduğunu öğrendikten sonra, Barış da ben de 11. ayda diş çıkarmış olduğumuzdan, Ekim’in dişlerinin çıktığını fark etmemiz bize sürpriz oldu. Henüz yalnızca bir tane dişinin bir kısmı dışarıda olduğu için o dişsiz ağızıyla yamuk gülüşünü kaybetmedi :)

dokuzuncu ay - 4

Belki dişten daha önemli olan değişiklik ise artık Ekim’in bir yerlerden tutunup ayağa kalkmaya başlaması oldu. Emeklemesi hala kollarıyla kendini ileri çekerek sürünme şeklinde, ama sanıyorum bu hareket kollarını çok güçlendirdi ve artık bir yerden tutunup vücudunu taşıyabiliyor. Hatta ellerinden tutulduğunda adımlarıyla ileri doğru gidebildiğini keşfettiğinden beri keyifle sürekli bunu yapmak istiyor. Bunun yanında bir de geri geri emeklerken oturma pozisyonuna geçmeyi öğrendi, ki bu iki hareketin sonrası için bir planı olmadığından sürekli yanında olup düşmesine engel olmaya çalışıyorum.

dokuzuncu ay - 1

‘Ekim elini uzat’ dediğim zaman parmaklarını ağzıma götürüyor, ben de ellerini ‘nam nam nam’ diye yiyormuş gibi yapıyorum. Bu da bu ay aramızda geliştirdiğimiz ve benim Ekim her seferinde dediğimi anladığında şaşırdığım bir oyun.

Önceki aylarda gün içerisinde üç defa uykuya yatıyorken, bu ay uyumalar arasındaki süre azaldı ve gün içi uykuları ikiye düştü.

Bu ay yemek düzenini beş altı öğün üzerine oturtmaya, ve hala içmekten keyif aldığı sıvı mamayı mümkün olduğunca azaltıp, düzgün yemek öğünlerini arttırmaya çalışmaya başladık.

Geçen ay hemşirenin tavsiyesi üzerine evde almaya başladığımız güvenlik önlemlerinin ne kadar önemli olduğunu bu ay fark ettik. Yerde sürünme hızı artıp, bir yerlerden tutunup kalkmaya başladıkça evin Ekim için tehlikelerle dolu olduğunu gördük. Hemen Ikea’ya gidip sehpa gibi sert köşesi olan yerler için yumuşak köşelik, temizlik malzemelerinin bulunduğu dolap için dolap kilidi gibi, eşyaların düzenini değiştirmek yerine basit önlemler alabileceğimiz araç gereçler satın aldık.

dokuzuncu ay - 2

Bu ayki en eğlenceli değişimlerden biri ise zaten aylardır çenesi düşük olan Ekim’in artık keyfi yerindeyken biz ‘ba ba’, ‘ma ma’ diyince bunları tekrarladığını görmek oldu.

Ekim durup durup bu ay bizi hayretler içinde bıraktı. Neredeyse her gün yeni bir şey öğrendiğini ve eski yeteneklerini geliştirdiğini görmek gerçekten çok eğlenceliydi. Bundan sonraki bir kaç ay bu değişimlerin aynı hızda devam edeceğini, bir anda yürüyüp, bir anda dişleriyle kemirmeye başlayıp, bir anda ağzından anlamlı kelimeler çıkacağını hayal ediyorum :)

dokuzuncu ay - 3

4 Yorum

 1. Giizemciğim bayılarak izliyorum yazılarını. Ekimin her ayını kaleme almanı çok anlamlı ve güzel Ertan’ın kızı Aden 14 ağustos doğumlu yaklaşık aynı gelişmeleri onda da izliyorum. Ama senin kaleminde daha anlamlı oluyor. İleride çok güzel bir anı olacak sizin için. Bu arada senin küçüklüğüne çok benziyor.M aşallah çok şeker.

  Cevap

  • Guler ogretmenim cok mutlu oldum yazdiklariniza. Gelisimlerini izlemek gercekten cok ilginc ve keyifli bir deneyim. Ertan’a ve ailesine sevgilerimi iletin lutfen :) opuyorum!

   Cevap

 2. Bence asıl değişiklik konuşma ve yürüme. Altı yaşından sonra da artık birey oluyor.

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.