Yazı
11 yorum

Ekim’le Dördüncü Ay

Her geçen ay birbirinden daha eÄŸlenceli oluyor. Sanki artık Ekim söylediÄŸim her ÅŸeyi anlıyormuÅŸ gibi hissediyorum. Farklı yüz ifadelerime farklı tepkiler veriyor, ben gülersem o da gülüyor. Artık çok daha güçlü bir baÄŸ var gibi aramızda. 

ekimle dorduncu ay - 8

Fiziksel hareketleri de çok değişti. İki yanına hafiften dönmeye başladı. Bir akşam oyun halısında sırt üstü yatarken bir de baktım ki yüz üstü bir şekilde oyun halısının dışında duruyor :) Her gün yaptığı farklı bir hareketle beni hayretler içinde bırakıyor.

ekimle dorduncu ay - 4

ekimle dorduncu ay - 5

ekimle dorduncu ay - 6

Ekim karnımdaykenden beri onunla sohbet ediyorum, yaptığımız her şeyi ona açıklıyorum. Bugünlerde bu konuşmalar daha çok anlam ve değer kazandı. Umuyorum konuşmayı rahat öğrenmesine faydası olacak bu diyaloglarımızın. Konuşma ve kelime çalışmaları dışında her gün fiziksel egzersizler de yaptırmaya çalışıyorum. Örneğin bir süre yüz üstü yatırıp gözlemliyorum, böylece ilerideki fiziksel gelişimi için boyun ve sırt kaslarını güçlendirmiş oluyor. Sırt üstü yatarken iki elinden tuttuğum zaman kendisini yukarı çekip oturur pozisyona geliyor. Tabi ki bu pozisyonda henüz duramıyor fakat oturmayı öğrenmesi için bu hareketlerin önemli olduğunu düşünüyorum.

ekimle dorduncu ay - 9

ekimle dorduncu ay - 10

Ana kucağı ve oyun halısın biz diÄŸer iÅŸlerle ilgilenirken Ekim’i oyalamakta epey iÅŸe yarıyor. Mutfakta bir ÅŸeyler yaparken ve yemek yerken Ekim de yanımızda ana kucağında oturarak bize eÅŸlik ediyor. Tabi ki önce onun karnının doyduÄŸundan ve mutlu olduÄŸundan emin oluyorum. Özellikle oyun halısına ana kucağına astığım oyuncaklar onu çok güzel oyalıyor. Henüz kumaÅŸ kitaplarını, yumuÅŸak oyuncaklarını, özellikle de yumuÅŸak ineÄŸini ne olduklarını idrak etmeden direk aÄŸzına götürüyor, ama bu da onu eÄŸlendirmeye yetiyor.

ekimle dorduncu ay - 1

ekimle dorduncu ay - 2

Ekim’in artık bizi tanıdığını, tanıdık yüzlere farklı tepkiler verdiÄŸini görmek gerçekten çok keyifli. Sanırım gerçekten en eÄŸlenceli zamanlar dördüncü aydan sonra baÅŸlıyor.

ekimle dorduncu ay - 3

11 Yorum

 1. Her anını görüntülesen bile bir bakmışsın ki, cıvıl cıvıl konuşan birisi olmuş. Çok hızlı büyüyorlar ve sen nasıl olduğunu anlayamayacaksın. Çok tatlı. Sağlıklı olsun, bahtı güzel olsun. Selamlar

  Cevap

  • Tesekkurler :) evet, anlamadim 4 ay nasil gecti, bir de bakacagiz yillar gecmis. Her anin tadini cikarmak lazim.

   Cevap

 2. Merhaba,

  MaÅŸallah çok tatlı oÄŸlunuz, Ekim’in bulunduÄŸunuz ülkenin dilini öğrenmesi için bir çalışmanız var mı, varsa ne gibi çalışmalar içerisindesiniz? Ben de benzer bir durumdayım, o yüzden merak ediyorum :)

  Selamlar,

  Aysen

  Cevap

  • Merhaba, cok tesekkurler. Henuz bu konuyu dusunmedim acikcasi. Anaokuluna basladigi zaman ogrenecektir diye dusunuyorum. Uzmanlar evde yalnizca kendi dilimizi yani Turkce konusmamizi tavsiye ediyorlar. Biz farkli diller konusursak dilleri birbirinden ayirt edemez diye.
   Sevgiler.

   Cevap

   • Merhaba tekrar,

    Yanıtınıza teşekkür ederim.
    Biz ÅŸu an Türkiye’deyiz ama aslında Melbourne’de yaşıyoruz :) Bize de yaptıgımız görüşmede, çocukların dil öğrenmeye çok açık olduklarını, aynı anda birçok dil öğrenebileceklerini söylemiÅŸlerdi. Biz de TV’yi Ä°ngilizce açıyoruz, kendimiz Türkçe konuÅŸuyoruz. Bakalım nasıl olacak… Zaten o zamanlara kadar belki ÅŸu anki yerlerimizde olmayacağız, kim bilir :)

    Cevap

 3. Ä°yi ki varsınız.. Ä°yi ki Ekim doÄŸmuÅŸ.. Sizleri çok seviyoruz…

  Cevap

 4. her geçen gün sizin verdiklerinizle büyüyen bir fidan ve günün birinde koca bir aÄŸaç ve sonra koca bir ormandır çocuk…
  çok tatlı :) kan şekerim düştü biraz yemek istiyorum ama ben :)

  Cevap

  • :) dediginiz gibi, bir de bakacagiz kocaman olmus Ekim. Beraber guzel zaman gecirmek ve o zamanlarin kiymetini bilmek gercekten cok onemli.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.