Yazı
3 yorum

Ekim’le İkinci Ay

Henüz iki ayı beraber geçirmişken, ben Ekim’in ne kadar hızlı büyüdüğüne inanamamaya başladım bile. Artık gözleri anlamlı bakmaya, evin içinde Barış’la beni takip etmeye başladı. Altı değişirken başının üzerindeki duvarda asılı resimler en yakın arkadaşları oldu, her seferinde onları keşfedip yeni görmüş gibi sevinip gülüyor :) Gülücükler de bu ay gelen yeniliklerden biri. İlk doğduğundan beri sahip olduğu fazla ciddi ve seviyeli yüz ifadesi ara ara gülücüklere teslim oluyor artık. 

ikinci ay - 1

Hastaneden çıktığımız günden beri sırayla ziyaretimize gelip bize bebek bakımından ev işlerine kadar çok yardımcı olan ailelerimiz bu ayın ortasında işlerine güçlerine geri döndüler. Böylece üçümüz hayatın ve evin gerçekleriyle baş başa kaldık. Ev biraz daha pis ve dağınık, yemekler daha uyduruk ve basit, çamaşırlar alelacele kurutulup kaldırılıyor, biz daha az uyuyoruz, fakat bir şekilde idare etmeyi öğrendik.

ikinci ay - 3

ikinci ay - 4

Havalar iyice soğumasına rağmen bu ay daha fazla dışarı çıkmaya, daha sık  ve uzun yürüyüşlere gitmeye ve arkadaş ziyaretlerine başladık. Bir kaç kafe ve restoran deneyimi kendimize güvenimizi getirdi, artık ağlayınca ne yapacağımızı, bize verdiği işaretleri okumayı ve panik olmamayı öğrendik.

Şimdilik halletmemiz gereken tek mesele Ekim’in uyku saatlerini erkene çekmek. Düzenli saatler boyunca uyumasına rağmen bu saat aralığı benim düzenime uymuyor; Ekim gece yarısını geçirip, bazı günler sabah 3’e doğru uykuya dalıyor, daha sonra da öğlene kadar uyuyor. İsveç’te günler iyice kısalmaya başladığı için öğlen uyanınca günün aydınlık vaktinin çoğunu kaçırmış oluyoruz. Yine aynı sebepten dolayı da Ekim’e gece ve gündüz farkını öğretmekte zorlanıyoruz. Bu yüzden gündüzki karanlıkta uyuyup geceki karanlıkta uyuyamıyor. Yavaş yavaş, her gün biraz daha erken yatağa giderek onun uyku düzenini ayarlamaya çalışıyoruz.

ikinci ay - 5

ikinci ay - 6

ikinci ay - 7

Bir de bu ayın en eğlenceli yeniliklerinden biri Ekim’in ağzından çıkan ‘agu’ sesleri oldu. Ben onun çıkardığı sesleri çıkardıkça seviniyor ve ‘agu-aagu’ demeye başlıyor. Bunu duymak gerçekten çok keyifli! :)

ikinci ay - 8

ikinci ay - 9

3 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.