Yazı
2 yorum

Ekim’le İlk Ay

Zaman çok çabuk geçti, Ekim geçen hafta birinci ayını doldurdu bile.

Hastaneden geldiğimizden beri hepimiz yeni düzene alışmaya çalışıyoruz. En zor günler ilk bir kaç gündü, daha sonra düzenimiz yavaş yavaş oturmaya başladı. İlk günlerden itibaren ailelerimizin ziyaretleri bizim için her şeyi çok kolaylaştırdı. Özellikle Barış’ın annesi yemek ve ev işlerini ele aldığı için ben yalnızca Ekim’i emzirip bol bol dinlenebiliyorum. Doğumdan önce her şeyi kolayca tek başımıza halleriz diyorduk fakat birisinin desteği ilk haftalar için gerçekten çok önemliymiş. Ailelerimiz sayesinde ben uykuya ve kendime daha fazla zaman ayırabiliyorum, Barış da işleriyle ilgilenebiliyor. Onun dışında her gün işe gidip geliyorken bir anda çoğu vaktimi evde geçirmeye başlayınca evde sıkılma ihtimalim çok yüksekken, onlar sayesinde günlerimiz çok dolu ve eğlenceli hale geldi.

ilk ay - 4

Emzirmenin, anne sütünün önemi dışında, anne ve bebeği yakınlaştırdığı, duygusal ve biyolojik olarak birbirlerini daha iyi hissetmelerini sağladığı için bu konuya çok önem veriyorum. İlk andan itibaren Ekim’i sık sık emziriyorum, fakat özellikle ilk günlerde sütüm az olduğu ve Ekim 2800 gramdan 2500 grama kadar düştüğü için hastanedeyken ebelerin tavsiyesiyle ek mamaya başladık. Neyse ki, son iki haftadır kilosu normal seyrine ulaştı, bunu korumak için hala anne sütüyle beraber ek mama vermeye devam ediyoruz. Umuyorum ki süt arttırmak için yiyip içtiğim şeyler ve Ekim’in sık sık emmesi fayda sağlar ve ek mamaya ihtiyacımız olmadan sadece anne sütüyle devam edebileceğiz.

Ekim, yemek yemekten artakalan zamanların çoğunu uyuyarak geçiriyor. Karnı tok ve altı temizken 2-3 saate kadar aralıksız uyuyor, bu da bana özellikle geceleri kaliteli bir uyku fırsatı veriyor. Uyku düzeni ilk haftalara göre biraz daha yoluna girdi, fakat henüz gece gündüz farkını ayırt edemediği için kimi zaman gündüzleri çok uyuyup geceleri uyanık kalıyor. Zaten annelik izninde olduğum ve asıl işim Ekimle ilgilenmek olduğu için gündüzleri de o uyurken uyuma imkanım oluyor, bu yüzden de gece uyuyup uyuyamamayı kafama çok takmıyorum.

ilk ay - 1
(emziği düşmesin diye tutmaktan uyuyamadığı zamanlar oluyor :) )

Hastaneden eve geldikten iki gün sonra hep beraber Ekim’i arabasına koyup evin etrafında ilk defa yürüyüş yaptık. Ekim bir anda ağlamaya başlar ve elim ayağıma dolaşır diye çok endişe etmiştim, fakat dışarıya çıktığımız andan itibaren eve dönene kadar derin bir uykudaydı. Bebeklerin temiz hava almalarının çok önemli olduğunu düşündüğüm için o günden sonra iki günde bir yürüyüşe çıktık. On günlükken şehirde dolaştık, iki haftalıkken şehirdeki yürüyüşümüz sırasında dinlenmek için bir kafede bir şeyler atıştırdık, üç haftalıkken de arkadaşlarımıza ev gezmelerine başladık. Market, alışveriş merkezi gibi kalabalık ve havasız yerlere girmekten sakınarak dışarıda temiz havada uzun uzun yürüyoruz her fırsatta. Şunu fark ettim ki yürüyüşler sırasında ve daha sonrasında Ekim çok daha dinlenmiş ve huzurlu oluyor, ve çok daha derin uyuyor.

ilk ay - 5

Hastaneden dönüşte bağlı olduğumuz sağlık ocağına eve vardığımızı haber verdik, onlar da eve yapacakları ilk kontrol ziyareti için bize gün verdiler. Sanıyorum bunun sebebi evdeki bakım şartlarını ve bebek için güvenliği kontrol etmek. Daha sonraki haftalarda haftada bir kez olmak üzere biz sağlık ocağına gittik. Kontrollerinde şimdilik her şey yolunda. İlk ayın sonunda boyu 52.5 santimetreye, kilosu da 3525 grama yükselmiş. Aşılar İsveç’te 3.ayda başladığı için rutin kontroller dışında bir şey yapılmadı henüz.

ilk ay - 6

Ekim suyu sevmeyecek diye çok korkmuştum, fakat doğumdan bir hafta sonra yaptırdığımız ilk banyosunda sesi hiç çıkmadan üstüne dökülen sularlı sevinçle karşılayınca onunla denizde ve havuzda ne kadar eğleneceğimizin hayallerini kurmaya başladım :) Henüz bir küvet almadığımız için genelde iki kişi; biri tutup biri sabunlayarak yıkıyoruz Ekim’i.

Bana sanki hiç büyümemiş gibi gelse de değişimi fotoğraflardan ve kıyafetlerinden anlıyorum. Hastane çantasına ‘bunlar belki çok küçük gelir, hiç giyemez bile’ diyerek koymaya çekindiğim, yeni doğmuş bebekten daha küçük (tiny baby) bedene sahip beş tane tulumu neredeyse bugüne kadar giydiği tek kıyafetleriydi. Bu sebeple bir iki pijaması hariç fotoğrafların çoğunda bunlar var üzerinde, ve ancak birinci ayın sonunda biraz küçük gelmeye başladılar :)

En zor olan ilk ayı güzelce atlattık, bundan sonraki ayların daha düzenli ve eğlenceli geçeceğini düşünüyorum.

ilk ay - 2

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.