Yazı
2 yorum

Ekim’le On Birinci Ay

Ekim artık her yerde! Yürümeyi öğrenince iÅŸlerin zorlaÅŸacağını söylüyordu herkes, emeklerken bile zormuÅŸ. Bir ÅŸeylerden tutunup kalkmaya ve düz duvarlardan bile destek alarak yürümeye baÅŸladığından beri Ekim’i tutabilmek imkansız hale geldi.

ekim onbir - 3

İlk ayaklanmaya başladığı zamanlar dengesizce tüm vücuduyla geriye düşüyordu, şimdi düşerken dizlerini kırıp popo üstü oturmayı öğrendi. O yüzden düşüşler eskisi kadar can acıtıcı değil. Ellerini bıraktığında bir kaç saniye dengede durabiliyor fakat daha sonra dengesini kolayca kaybediyor.

Evde elinin ve boyunun yettiği yerlerin seviyesi günden güne değişiyor. Mutfağın alt çekmecesini açmayı öğrendikten sonra boyu uzadıkça üst çekmecelere de yetişmeye başladı. O yüzden evi tam güvenli hale getirdim derken bir bakıyorum Ekim yeni bir yer keşfetmiş, fiziksel yetenekleri bir üst basamağa gelişmiş.
Bu ay ufak bir de kaza atlattık. Her zaman oynadığı sehpanın başında kitaplara bakarken bir anda kaydı ve dudağını sehpanın kenarına çarptı. Sanırım diÅŸleri dudağını kesti ve ben yetiÅŸtiÄŸimde çok yoÄŸun kan aktığını gördüm. Kanı hemen durdurduk, ÅŸiÅŸmesini önlemek için buz uyguladık, ilk yardımı yaptık ama epeyce korktuk. HemÅŸiresine danıştığımızda dudak patlamalarında yapacak bir ÅŸey olmadığını, ilk yardım sonrası yalnızca zamanla geçeceÄŸini öğrenince içimiz rahatladı, fakat Ekim’in canı epey acıdı.

ekim onbir - 1
Alttaki iki diÅŸten sonra üstten de çıkan iki diÅŸle bu ay artık diÅŸ fırçalamaya baÅŸladık. Bunun için Ekim 6 aylık olduÄŸunda saÄŸlık merkezinden eve postayla yolladıkları diÅŸ fırçası, diÅŸ macunu ve nasıl fırçalayacağımızı anlatan broşürden yararlandık. DiÅŸler çıktıktan hemen sonra fırçalamaya baÅŸlamanın sebebi hem diÅŸleri olası çürüklerden korumak, hem de en önemlisi çocuÄŸa bu alışkanlığı erkenden kazandırmak. Geceleri yatarken ve sabah kahvaltısından sonra fırçaya macunu Ekim’in kuÅŸ parmağının tırnağı kadar sürüp fırçayı diÅŸlerine sürüyoruz. Bu oyun gibi çok hoÅŸuna gidiyor. Bebekler için özel bir macun olduÄŸu için ağız çalkalamaya da gerek olmadığından diÅŸ fırçalama iÅŸini kolayca halletmiÅŸ oluyoruz.

Normalde 18. ayda yapılan kızamık, kabakulak, su çiçeği aşısı biz çok sık seyahat ettiğimiz için hemşirenin tavsiyesiyle bu ay yapıldı. Aşının tuttuğundan emin olmak için bir doz da 18. ayda uygulanacak.

ekim onbir - 4

ekim onbir - 5

2 Yorum

  1. Uzun zamandir bloga bakmadigim icin bu kazadan haberim yoktu. Cok cok cok gecmis olsun minnosa. En kotu dususu bu olsun.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.