Yazı
2 yorum

Ekim’le On Birinci Ay

Ekim artık her yerde! Yürümeyi öğrenince işlerin zorlaşacağını söylüyordu herkes, emeklerken bile zormuş. Bir şeylerden tutunup kalkmaya ve düz duvarlardan bile destek alarak yürümeye başladığından beri Ekim’i tutabilmek imkansız hale geldi.

ekim onbir - 3

İlk ayaklanmaya başladığı zamanlar dengesizce tüm vücuduyla geriye düşüyordu, şimdi düşerken dizlerini kırıp popo üstü oturmayı öğrendi. O yüzden düşüşler eskisi kadar can acıtıcı değil. Ellerini bıraktığında bir kaç saniye dengede durabiliyor fakat daha sonra dengesini kolayca kaybediyor.

Evde elinin ve boyunun yettiği yerlerin seviyesi günden güne değişiyor. Mutfağın alt çekmecesini açmayı öğrendikten sonra boyu uzadıkça üst çekmecelere de yetişmeye başladı. O yüzden evi tam güvenli hale getirdim derken bir bakıyorum Ekim yeni bir yer keşfetmiş, fiziksel yetenekleri bir üst basamağa gelişmiş.
Bu ay ufak bir de kaza atlattık. Her zaman oynadığı sehpanın başında kitaplara bakarken bir anda kaydı ve dudağını sehpanın kenarına çarptı. Sanırım dişleri dudağını kesti ve ben yetiştiğimde çok yoğun kan aktığını gördüm. Kanı hemen durdurduk, şişmesini önlemek için buz uyguladık, ilk yardımı yaptık ama epeyce korktuk. Hemşiresine danıştığımızda dudak patlamalarında yapacak bir şey olmadığını, ilk yardım sonrası yalnızca zamanla geçeceğini öğrenince içimiz rahatladı, fakat Ekim’in canı epey acıdı.

ekim onbir - 1
Alttaki iki dişten sonra üstten de çıkan iki dişle bu ay artık diş fırçalamaya başladık. Bunun için Ekim 6 aylık olduğunda sağlık merkezinden eve postayla yolladıkları diş fırçası, diş macunu ve nasıl fırçalayacağımızı anlatan broşürden yararlandık. Dişler çıktıktan hemen sonra fırçalamaya başlamanın sebebi hem dişleri olası çürüklerden korumak, hem de en önemlisi çocuğa bu alışkanlığı erkenden kazandırmak. Geceleri yatarken ve sabah kahvaltısından sonra fırçaya macunu Ekim’in kuş parmağının tırnağı kadar sürüp fırçayı dişlerine sürüyoruz. Bu oyun gibi çok hoşuna gidiyor. Bebekler için özel bir macun olduğu için ağız çalkalamaya da gerek olmadığından diş fırçalama işini kolayca halletmiş oluyoruz.

Normalde 18. ayda yapılan kızamık, kabakulak, su çiçeği aşısı biz çok sık seyahat ettiğimiz için hemşirenin tavsiyesiyle bu ay yapıldı. Aşının tuttuğundan emin olmak için bir doz da 18. ayda uygulanacak.

ekim onbir - 4

ekim onbir - 5

2 Yorum

  1. Uzun zamandir bloga bakmadigim icin bu kazadan haberim yoktu. Cok cok cok gecmis olsun minnosa. En kotu dususu bu olsun.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.