Yazı
4 yorum

Ekim’le Sekizinci Ay

Önceden tahmin ettiğim gibi Ekim büyüdükçe her geçen ay birbirinden daha keyifli oluyor. Bu ayki en büyük değişiklik Ekim’in emeklemeye başlaması oldu. Bir gün uyandık, Ekim’i yere koyduk ve elleriyle kendini öne doğru çekmeye başladığını gördük. Bu zaman tam da hemşiresinin evimize yaptığı sekizinci ay ziyaretine denk geldi. 

sekinci ay - 2

Sekizinci ay rutin kontrolü olarak hemşire Elizabeth eve uğrayıp bundan sonra almamız gereken güvenlik önlemlerinden bahsetti. Prizlerin yerlerini, rafların ve mutfaktaki tehlikeli olabilecek eşyaların konumunu, güvenlik kilidi takmamız gereken çekmeceleri ve evdeki kimyasal maddelerin yerlerini inceledi, bize tavsiyeler verdi.

Ekim’in ve evin kontrolüyle beraber bize bir kaç bilgilendirici materyal bıraktı. Bunlardan biri küçük plastik, içi boş bir silindirdi. Bu silindir 3 yaşına kadar bebeklerin yutma tehlikesi olan büyüklükteki şeyleri ölçmek için referans olarak kullanılıyor: bir şey bu silindirin içine sığıyorsa bebeğe vermeyin, sığmıyorsa sorun yok! :) -İsveçliler her konuya olduğu gibi bu konuya da çok bilimsel yaklaşıyorlar-

Elisabeth bir de zehirlenmelerle ilgili bir poster bıraktı ve bunu mutfaktaki bir dolabın iç kapağına asmamızı tavsiye etti. Bu posterde bulaşık deterjanı, ilaçlar, bitkiler, temizlik malzemeleri gibi, bebeklerin yutma, yeme ihtimali olan şeyler alfabetik olarak sıralanmış ve yanlarında 1’den 5’e kadar tehlike dereceleri bulunuyor. Posterin en altında da bu sayıların ne anlama geldikleri ve alınması gereken ilk yardım tedbirleri yazıyor. Örneğin; bebek sıvı bulaşık deterjanı yuttuysa bunun derecesi 1 ve bebeğe yalnızca bol su içirmek yeterli oluyor. Fakat bebek bulaşık makinası deterjanı yuttuysa bunun tehlike derecesi 5 ve bu durumda boğazını tahriş edeceğinden bebeği kesinlikle kusturmamak ve hemen hastaneye gitmek gerekiyor. Acil olmayan durumlarda posterdeki zehir bilgileri merkezini arayıp onlardan bilgi ve yardım almak yeterli oluyor. Başa gelmeyeceği ve dikkatli olunacağı düşünülse de bebekler kıyıda köşedeki tehlikeli şeyleri bulmakta usta oldukları için bu bilgiler herkes için hayati önem taşıyor.

Bu ay Ekim’in emeklemesiyle beraber hayatımızın epey değiştiğini fark ettik. Ekim fırtına gibi ordan oraya gidip etrafta bulduğu her şeyi çekiştirdikçe almamız gereken önlemlerin ciddiyetini kavradık. Bu durum eminin yürümeye başlayınca daha da dramatik bir hal alacak. Şimdilik mutfakta alt rafta bulunan içki şişelerini kaldırdık, alçak prizleri kapadık, kabloları sakladık, ağır eşyaları rafların iç kısımlarına aldık, yere düşme tehlikesi olan etraftaki küçük (silindire sığabilen :) ) eşyaları toparladık ve yerleri iki günde bir süpürmeye başladık.

Havaların ısınmasıyla artık daha fazla dışarı çıkmaya başladık. Ekim’i direk güneş ışığından uzak tutuyorum, ama parklarda ağaç gölgelerinde, ormanlarda, bebek arabasının altına attığımız piknik örtüsünü açıp kısa piknikler yapıyoruz.

sekinci ay - 1

4 Yorum

    • Merhaba, ilk dondugunu 5 aylikken fark etmistim, ama biraz rast gele bir donmeydi. 6 aya yaklasirken kendi kendine iki tarafa donmeye basladi.

      Cevap

  1. Maaşallah büyümüş. Çocuğun güvenliğiyle ilgili yetkililerin duyarlılığı çok güzel bişey. Diğer ülkelere örnek olsun. Özelliklede bize.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.