Yazı
4 yorum

Ekim’le Sekizinci Ay

Önceden tahmin ettiÄŸim gibi Ekim büyüdükçe her geçen ay birbirinden daha keyifli oluyor. Bu ayki en büyük deÄŸiÅŸiklik Ekim’in emeklemeye baÅŸlaması oldu. Bir gün uyandık, Ekim’i yere koyduk ve elleriyle kendini öne doÄŸru çekmeye baÅŸladığını gördük. Bu zaman tam da hemÅŸiresinin evimize yaptığı sekizinci ay ziyaretine denk geldi. 

sekinci ay - 2

Sekizinci ay rutin kontrolü olarak hemşire Elizabeth eve uğrayıp bundan sonra almamız gereken güvenlik önlemlerinden bahsetti. Prizlerin yerlerini, rafların ve mutfaktaki tehlikeli olabilecek eşyaların konumunu, güvenlik kilidi takmamız gereken çekmeceleri ve evdeki kimyasal maddelerin yerlerini inceledi, bize tavsiyeler verdi.

Ekim’in ve evin kontrolüyle beraber bize bir kaç bilgilendirici materyal bıraktı. Bunlardan biri küçük plastik, içi boÅŸ bir silindirdi. Bu silindir 3 yaşına kadar bebeklerin yutma tehlikesi olan büyüklükteki ÅŸeyleri ölçmek için referans olarak kullanılıyor: bir ÅŸey bu silindirin içine sığıyorsa bebeÄŸe vermeyin, sığmıyorsa sorun yok! :) -Ä°sveçliler her konuya olduÄŸu gibi bu konuya da çok bilimsel yaklaşıyorlar-

Elisabeth bir de zehirlenmelerle ilgili bir poster bıraktı ve bunu mutfaktaki bir dolabın iç kapağına asmamızı tavsiye etti. Bu posterde bulaşık deterjanı, ilaçlar, bitkiler, temizlik malzemeleri gibi, bebeklerin yutma, yeme ihtimali olan ÅŸeyler alfabetik olarak sıralanmış ve yanlarında 1’den 5’e kadar tehlike dereceleri bulunuyor. Posterin en altında da bu sayıların ne anlama geldikleri ve alınması gereken ilk yardım tedbirleri yazıyor. ÖrneÄŸin; bebek sıvı bulaşık deterjanı yuttuysa bunun derecesi 1 ve bebeÄŸe yalnızca bol su içirmek yeterli oluyor. Fakat bebek bulaşık makinası deterjanı yuttuysa bunun tehlike derecesi 5 ve bu durumda boÄŸazını tahriÅŸ edeceÄŸinden bebeÄŸi kesinlikle kusturmamak ve hemen hastaneye gitmek gerekiyor. Acil olmayan durumlarda posterdeki zehir bilgileri merkezini arayıp onlardan bilgi ve yardım almak yeterli oluyor. BaÅŸa gelmeyeceÄŸi ve dikkatli olunacağı düşünülse de bebekler kıyıda köşedeki tehlikeli ÅŸeyleri bulmakta usta oldukları için bu bilgiler herkes için hayati önem taşıyor.

Bu ay Ekim’in emeklemesiyle beraber hayatımızın epey deÄŸiÅŸtiÄŸini fark ettik. Ekim fırtına gibi ordan oraya gidip etrafta bulduÄŸu her ÅŸeyi çekiÅŸtirdikçe almamız gereken önlemlerin ciddiyetini kavradık. Bu durum eminin yürümeye baÅŸlayınca daha da dramatik bir hal alacak. Åžimdilik mutfakta alt rafta bulunan içki ÅŸiÅŸelerini kaldırdık, alçak prizleri kapadık, kabloları sakladık, ağır eÅŸyaları rafların iç kısımlarına aldık, yere düşme tehlikesi olan etraftaki küçük (silindire sığabilen :) ) eÅŸyaları toparladık ve yerleri iki günde bir süpürmeye baÅŸladık.

Havaların ısınmasıyla artık daha fazla dışarı çıkmaya baÅŸladık. Ekim’i direk güneÅŸ ışığından uzak tutuyorum, ama parklarda aÄŸaç gölgelerinde, ormanlarda, bebek arabasının altına attığımız piknik örtüsünü açıp kısa piknikler yapıyoruz.

sekinci ay - 1

4 Yorum

    • Merhaba, ilk dondugunu 5 aylikken fark etmistim, ama biraz rast gele bir donmeydi. 6 aya yaklasirken kendi kendine iki tarafa donmeye basladi.

      Cevap

  1. Maaşallah büyümüş. Çocuğun güvenliğiyle ilgili yetkililerin duyarlılığı çok güzel bişey. Diğer ülkelere örnek olsun. Özelliklede bize.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.