Yazı
3 yorum

Ekim’le Üçüncü Ay

‘Bunlar çok büyük’ diyip dolabın bir köşesine ayırdığım kıyafetlerin bir kısmını neredeyse küçülmek üzereyken yakaladım bu ay. O yüzden her gün deÄŸiÅŸik bir kıyafet giydirmeye çalışıyorum Ekim’e, o kadar kıyafet boÅŸa gitmesin diye. Hızlı büyür demiÅŸlerdi de inanmamıştım, kilosu doÄŸum kilosunun iki katına ulaÅŸtı 5600 gram oldu, boyu da 60 santimetreyi buldu. 

ekimle 3 ay - 1

Uykusu artık epey düzene girdi. Hala gece yarısından önce uyumuyor, fakat karnı doyup yattıktan sonra 5-6 saat aralıksız uyuyor. Bu da bana güzelce dinlenme imkanı sunuyor. Daha sonra yataktan kalkana kadar bir kaç kez daha meme emip kısa kısa uyuyor.

Emziği doğru düzgün başlayamadan neredeyse tamamen bıraktı, yalnızca bebek arabasında gezerken emiyor. Uykuya dalmaya çalışırken biraz emerse rahatlayacağını düşünüyorum, fakat hala emziği ağzında tutamıyor. Neyse ki yatağının başına aldığımız müzikli ve projektörlü alet kolayca uyumasına yardımcı oluyor.

ekimle 3 ay - 5
(Gündüzleri üzerinde yatıp oyalandığı oyun halısı)

İletişime geçmeye ve tepki vermeye başladıkça her şey daha eğlenceli olacak demişlerdi, bu ay bunun ne demek olduğunu anladım. Artık agu sesleri arttı ve çeşitlendi, ben konuşurken bana farklı seslerle cevaplar veriyor. Mızmızlanırken yanına gittiğimde gülmeye başlıyor ve anlattığım hikayeleri anlıyor gibi dinliyor. Aramızda iki taraflı bir iletişim olması beni çok mutlu ediyor. Hep hayal ettiğim gibi Ekim artık evde bizden biri, bir arkadaşımız gibi olmaya başladı. Çıkardığı seslerle aramıza katılıp kendi fikirlerini ve isteklerini dile getiriyor.

Bu ayın sonunda ilk aşılarını oldu. Ä°ki bacağından aşılar vurulurken canı yandığı için aÄŸladı fakat kısa sürede sakinleÅŸti, yalnızca günün kalanını biraz yorgun ve huysuz geçirdi. Ä°sveç’teki uygulamalara göre ikinci doz aşılarını da 5. ayın sonunda olacak.

Bu ay başlayan huylarından biri elini yemek oldu :) Emziği reddediyor, parmağını da emmiyor, onlar yerine elini yumruk yapıp işaret parmağını ve baş parmağını kemiriyor.

ekimle 3 ay - 2

ekimle 3 ay - 3

ekimle 3 ay - 4

ekimle 3 ay - 6

ekimle 3 ay - 7

Ekim artık biraz daha büyüdüğü için ve ben de ikinci aydan itibaren doÄŸum sonrasına göre kendimi çok daha iyi hissettiÄŸim için Barış’la dönüşümlü olarak Ekim’le ilgilenip tek tek dışarı çıkıyoruz, spora ve sosyal etkinliklere zaman ayırıyoruz. Ayrıca arkadaÅŸlarımızla da daha sık bir araya geliyoruz. Ekim de yemek davetlerinde ve dışarda kafelerde, alışveriÅŸte sıkılmadan bize eÅŸlik ediyor. Barış’la birlikte Ekim’li hayata her geçen gün daha çok alışıyoruz.

3 Yorum

 1. Merhaba gizem ekim büyüdükçe çok tatlı olmuş sana benzemiş :) bu zamanlar en güzeli büyüdükçe daha zor oluyor diyenler olacaktir ama inan büyüyüp hareketlenip dillendikçe hersey daha keyifli. Benim sana bi sorum olacak orda epizyo kesigi yapiyorlar mi dogumda ve epidural hakkindaki görüsler nedir merak ediyorum. Ailenle mutluluk saglik diliyorum iyi yıllar.

  Cevap

  • Merhaba! bana da buyudukce daha keyifli olacak gibi geliyor :)
   Epizo kesiği hakkında bir bilgi vermediler burada. Epidural ile ilgili aileleri bilgilendiriyorlar ve seçimi tamamen onlara bırakıyorlar. Eğer epidural isteniyosa hastaneye gelir gelmez bunu belirtmek gerekiyor ki uzmanlar ona göre zamanında yapabilsinler. Ebeler önceki eğitimlerde epiduralle ilgili katı fikirlerimizin olmaması gerektiğini, o anki duruma göre karar vermemizi istiyorlar. Ben istememiştim epidurali, zaten istesem de zaman yoktu yapılacak :)
   Ä°yi seneler!

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.