Yazı
27 yorum

Ä°sveç’te Gebelik Takibi

Ä°sveç doÄŸumda bebek ve anne saÄŸlığı oranlarının en yüksek olduÄŸu ülkelerden biri, ve bunu lüks ve abartılı bir takip sistemiyle deÄŸil; saÄŸlık ocaklarıyla, 1711 yılından beri aynı düzenli eÄŸitimi verdikleri ebelerle ve gebelik boyunca yaptıkları çok basit kontrollerle saÄŸlıyorlar. Bu süreci Ä°sveç’te deneyimlerken, Türkiye’de doÄŸum yapan arkadaÅŸlarımla konuÅŸtuÄŸumda arada olumlu veya olumsuz çok farklılıklar olduÄŸunu gözlemledim. Bu yüzden bu konuyla ilgili bir yazı yazıp hem Ä°sveç’te bu iÅŸlerin nasıl yürüdüğünü paylaÅŸmak, hem de sizin bu konudaki deneyimlerinizi öğrenmek istedim.

Öncelikle Ä°sveç saÄŸlık sistemi çok temel ve basit prensiplere sahip. Burada bir sürü özel hastane, bir sürü doktor, ‘acaba hangisi daha iyi?’ diye kafa karıştırıcı bir sürü seçenek yok. Gebe olduÄŸunuzu düşündüğünüz zaman baÄŸlı olduÄŸunuz saÄŸlık ocağını arıyorsunuz, süreç baÅŸlıyor ve herkes için aynı rutinlerle devam ediyor.

Ä°sveç’te gebelik takibiyle ilgili göze çarpan konular şöyle:

 • GebeliÄŸin başından doÄŸumun sonuna kadar olaÄŸan dışı bir durum olmadıkça doktorla bir iÅŸiniz olmuyor, her iÅŸ uzman ebeler tarafından yürütülüyor.
 • Ä°steÄŸe baÄŸlı yapılan ikili testin dışında tüm kontroller, doÄŸum ve hastane ücretsiz. Biz yalnızca doÄŸum sonrası hastanede kaldığımız 4 gece için, geceliÄŸi 100 sek (yaklaşık 30-35 TL) olan, Barış’ın yatak ücretini ödedik.
 • Ultrason tüm gebelik boyunca yalnızca bir defa, gebeliÄŸin 18. haftasında yapılıyor. Bunun dışında ultrason yaptırmak isterseniz özel bir hastanede ücretini ödeyerek, uygun bir gün için bekleyerek yaptırabiliyorsunuz.
 • Hiçbir kan tahlilinin sonucunu gerekmedikçe öğrenmiyorsunuz, çünkü o sonuçları anlayıp analiz etmek sizin iÅŸiniz deÄŸil. OlaÄŸan dışı bir sonuç olduÄŸunda size bildiriliyor, yani bunlara kafa yorup konu komÅŸuyla test sonuçlarınızı karşılaÅŸtırmanıza gerek kalmıyor.
 • “Yalnız anne” olmadığınız sürece kontrollere partnerinizle beraber gitmeniz çok önemli, çünkü bu ikinizin beraber yaÅŸaması, beraber takip edip sorumluluk alması gereken çok güzel bir süreç.
 • Sezeryan sizin keyfi seçeneÄŸiniz deÄŸil, ancak doktor ve psikolog desteÄŸi aldıktan sonra ve gerekli görüldüğü taktirde baÅŸvuracağınız bir çözüm.

Biz de gebelik takip sürecini İsveç sistemine kendimizi teslim ederek geçirdik ve hiç bir sıkıntı yaşamadık. Evde yaptığımız ilk testten doğuma kadar olan zamanı hangi kontrollerle nasıl geçirdiğimizi, bu sistemi özetlemek için kısaca anlatmak istiyorum.

Ä°lk test

Evde test yapıp sonucun pozitif olduÄŸunu gördükten sonra bu testlerin ne kadar güvenilir olduÄŸunu bilmediÄŸimiz ve sürece çok yabacı olduÄŸumuz için baÄŸlı olduÄŸumuz saÄŸlık ocağına gittik. Türkiye’de kan tahlili yaptıklarını duyduÄŸum için, saÄŸlık ocağında gebelik testi yaptırmak istediÄŸimi söyledim. Kan tahlili yerine bana idrar tahlili için plastik bir kap verdiklerinde zaten evde test yapmış olduÄŸumu ve sonucun pozitif çıktığını söyledim. Bunun üzerine baÅŸka teste gerek olmadığını söylediler :) Test yerine uygun olan ilk zamana (yaklaşık 2 hafta sonrasıydı) ebe randevusu verdiler ve randevuya doldurup getirmemiz için aile saÄŸlık geçmiÅŸi ve kiÅŸisel bilgilerle ilgili bir form verdiler.

Burada gebelik kontrolu ebelerle yapılıyor dediÄŸimde çok ciddiydim. Normalin dışında bir durum olmadığı sürece tüm gebelik ve doÄŸum süresince hiçbir doktorla münasebetiniz olmuyor. Çünkü Ä°sveçlilerin dediÄŸi gibi “Gebelik doÄŸal bir süreçtir, bir hastalık deÄŸildir”.

Ä°lk Randevu (7. hafta)

Ä°lk randevuya gittiÄŸimizde çok heyecanlıydık, önümüzde hiç bilinmeyen bir dünya vardı ve bu dünyayı biraz aydınlatacak olan sorularımızı ancak bu görüşmede sorabilecektik. SaÄŸlık ocağının bekleme salonunda otururken bu soruları toparlıyorduk kafamızda. Sonra adımızı söylediÄŸi zaman bize atanan ebe Inga-Lena’yla tanışmış olduk. Kontrol yaklaşık bir saat sürdü. Daha önce doldurup getirdiÄŸimiz formun üzerinden geçtik ve Inga-Lena bu bilgileri online sistemde bizim adımıza açtıkları dosyaya kaydetti. Daha önce üriner enfeksiyon ve bir kan pıhtılaÅŸma sorunu geçirdiÄŸim için bu noktaları dikkate deÄŸer gördü ve doktorun incelemesi için idrar ve kan örneÄŸi aldı. Normalde doktorsuz iÅŸleyecek süreç bu önemli noktalar sebebiyle benim için ekstra bir doktor randevusuyla devam etti.

Bu buluÅŸma öncesinde kafamda onlarca soru vardı. Hamilelik sürecini nasıl geçirdiÄŸimle ilgili yazımda bu sorulardan bahsetmiÅŸtim. Soruların hepsine aldığım yanıt ‘vücudunu dinle’ olduÄŸu için sanki elim boÅŸ dönüyorum gibi hissetmiÅŸtim bu görüşmeden.

Doktor Muayenesi (10. hafta)

Inga-Lena’nın bir önceki görüşmede verdiÄŸi tarihte yine aynı saÄŸlık ocağına gidip bu sefer doktorla görüştük. Doktor tahlil sonuçlarımı incelemiÅŸti, ve endiÅŸe edecek bir durum olmadığını söyledi. Yalnızca kan pıhtılaÅŸmasına karşı almam gereken önlemlerden (bol sıvı tüketmek, varis çorabı giymek, sıkça hareket etmek gibi) bahsetti ve ultrasonla fetüsün durumunu kontrol etti. Bu mayeneden sonra biraz daha rahatlamıştık, çünkü evde yaptığım test dışında bir türlü doÄŸrulayamadığımız gebelik ultrasonla onaylanmış oldu :)

Bu kontrol sırasında bize olası kromozom bozukluklarının ihtimalini öğrenmek için yapılan ikili testin zorunlu bir test olmadığını, eğer dilersek bunun için kan tahlili ve ultrason tarihi için randevu almamız gerektiğini, fakat bu tetkiklerin ücretini kendimizin karşılayacağını söylediler. Biz bu testi yaptırmak istediğimiz için gereken haftalara randevularımızı aldık.

Ä°kili Test (11. hafta)

Bu test ve genel tarama için gebeliğin yaklaşık 11. haftasında hastaneye gidip kan verdim. Ultrason içinse bunun yapıldığı başka bir merkeze gittik. Bu ultrasonda fetüsün ense kalınlığı ve omurga uzunluğu gibi ölçümlerini yaptılar, burdan çıkan sonuçla kan tahlili sonuçlarını birleştirip yaklaşık bir kromozom bozukluğu olma ihtimali yüzdesi verdiler. Bu yüzde belli bir sayının üzerindeyse daha sonraki tetkiklere devam edip etmeme kararı yine ebeveynlere kalıyordu ama bizim için buna gerek kalmadı.

ultrasound - 1

Detaylı Ultrason (18. hafta)

Daha önce doktorun yaptığı ultrason ve ikili test ultrsonu normal sürecin dışındaki ultrasonlardı. Gebelik boyunca Ä°sveç’te yaptıkları tek ve esas ultrason 18. hafta civarına denk gelen detaylı ultrason. Bu ultrasonda fetüsün geliÅŸimini kontrol ediyorlar ve eÄŸer dilerseniz cinsiyetini öğrenebiliyorsunuz. Barış bu kontrolün yapılacağı sırada Türkiye’de olduÄŸu için ve baÅŸka hiçbir tarih veremedikleri için bu ultrasona tek başıma gittim. Barış’la önceden kararlaÅŸtırdığımız gibi cinsiyetini öğrenmek istediÄŸimi söyleyecektim ve çıkar çıkmaz Barış’a haber verecektim. Muayene sırasında hemÅŸire bebeÄŸin organlarının geliÅŸimini inceledi ve bana tek tek onların hangi organlar olduÄŸunu söyledi (benim için hepsi garip ÅŸekillerdi). O sırada ‘bir erkek!’ dedi :) Ben garip bir ÅŸekilde erkek olduÄŸunu hissediyordum başından beri, o yüzden çok ÅŸaşırmadım. Çıkar çıkmaz Barış’ı arayıp haberi verdim.

Bu kontrolden sonra gebeliÄŸimin onaylandığı, sosyal sigortalar kurumuna göndermem gereken belgeyi saÄŸlık ocağımdan alabiliyordum. Bu iÅŸlemi de tamamladıktan sonra artık annelik iznimi planlamaya baÅŸlayabilirdim (Ä°sveç’te ebeveynlik iznini baÅŸka bir yazıda detaylı anlatacağım).

Gebelik boyunca baÅŸka ultrason kontrolüne gerek duyulmuyor, çünkü her ÅŸey uzman ebelerin kontrolü altında. Elle karın muayenesi yaparak gebeliÄŸin son anlarına kadar bebeÄŸin pozisyonunu ve doÄŸumda doktora ihtiyaç olacak herhangi bir durum olup olmadığını anlayabiliyorlar. ‘Peki ya kordon bebeÄŸin boynuna dolandıysa, nasıl anlayıp önlem alacaksınız, sezeryana mı ihtiyaç duyulacak?’ gibi bir soru yönlendirdiÄŸimde aldığım cevap ise ‘Åžu ana kadar kordon dolanması yüzünden sezeryan olmak zorunda kalan birisi görmedik, bizim görevimiz zaten doÄŸum sırasında öyle bir durum olduÄŸunda size yardımcı olmak’ oldu.

Sonraki Kontroller (23.- 33. haftalar)

Bu haftalar arasında ayda bir kez olmak üzere üç kontrol oldu. Bu kontrollerde bebeğin büyümesini kontrol etmek için karnım mezura ile ölçüldü, kilo ölçümü yapıldı, kanımdaki şeker ve demir oranlarına bakıldı. 23. haftadan sonra demir hapı kullanmamı önerdiler. Bunun üzerine her gün aldığım vitamin haplarına bir de demir hapı eklenmiş oldu.

Hastane Ziyareti (34. hafta)

Kontroller sırasında ebemiz Inga-Lena bize Göteborg’da doÄŸum yapılan hastanelerden biri olan Östrasjukhuset’te her ay Ä°ngilizce ve Ä°sveççe olarak doÄŸum bilgilendirme toplantıları yapıldığından bahsetmiÅŸti. Biz de kendimize uyan bir tarihteki Ä°ngilizce olan toplantıya katılmaya karar vermiÅŸtik. Oraya gittiÄŸimiz gün bizimle beraber doÄŸuma yaklaÅŸan pek çok yabancı çift olduÄŸunu gördük. Hastanedeki görevli ebelerden biri bizi bir toplantı odasına aldı ve sancıların her kadın için nasıl farklı baÅŸlayabileceÄŸini, doÄŸuma yaklaÅŸtığımızı hissettiÄŸimizde ne yapmamız gerektiÄŸini detaylarıyla anlattı. Daha sonra bizi doÄŸum bölümüne alarak bir odayı ve o odada doÄŸuma yardımcı olan ne gibi araç gereçler bulunduÄŸunu gösterdi. Binaya ve acil bölümüne nereden girileceÄŸine ve arabayı nereye park etmemiz gerektiÄŸine dikkat çekti. Göteborg’da doÄŸum yapılan ikinci hastane olan Mölndalssjukhus’te bu toplantılardan yapılmıyordu, fakat gidip oranın da giriÅŸine ve park yerlerine göz atmamızı tavsiye etti. Bu ziyareti bana sürecin nasıl baÅŸlayacağı ve ilerleyeceÄŸiyle ilgili ipucu verdiÄŸi için çok faydalı buldum.

Doğuma Hazırlık Kursu (37. hafta)

Göteborg’da doÄŸum yapan bir arkadaşımdan doÄŸuma hazırlık kurslarının çok faydalı olduÄŸunu öğrenmiÅŸtim. Yaz tatili sonrası bu kursları veren kurumu ve kursu kimden alabileceÄŸimizi araÅŸtırdım. 36. hafta için ayarladığımız dersi ebenin yoÄŸun programı sebebiyle 37. haftaya ertelemiÅŸtik, böylece 2 buçuk hafta erken gerçekleÅŸen doÄŸumdan tam iki gün önce bu kursa katılmış olduk :)

chery - 1

4 saatlik özel ders ÅŸeklinde geçecek bu kursa Barış’la beraber katıldık. Kursu Güney Afrikalı, 12 senedir Göteborg’da yaÅŸayan, dünyanın en tatlı insanlarından biri olan Chery’den aldık. O kadar iyi anlaÅŸtık ve o kadar güzel sohbet ettik ki, dersin 5 saatten fazla sürmüş olduÄŸunu fark ettikten sonra sonlandırdık.

Gebeliğim boyunca öğrendiğim en güzel şeyleri, yaşadığım en güzel deneyimleri bu kursta yaşadım. Bir de şunu fark ettim ki Türk eğitim sisteminde kendi vücudumuz ve çok doğal bir süreç olan gebelik ve doğum ile ilgili hiçbir şey öğrenmiyormuşuz. Chery bize hormonlar nasıl çalışır, doğum nasıl başlar, sancılarla baş etme yolları nelerdir, ilk sancıdan itibaren bizi neler bekler, nefes alıp vermenin önemi gibi çok faydalı şeyler öğretti. Bunların yanında uygulamalı olarak, sancılar başladığında ben hangi pozisyonlar durabilirim, Barış sancıları dindirmeme nasıl yardımcı olabilir bunları öğrendik.

Yalnızca iki gün sonra evde sancılarım başladığında ve doğum sırasında bütün bu bilgileri aklımdan geçiriyor olacaktım.

Son Kontroller

Inga-Lena ile 35. ve 37. haftada buluştuk. Yine rutin kontroller yapıldı. Daha sonraki haftalar için de 40. haftanın sonuna kadar randevularımız vardı fakat 37. haftadan sonra bunlara gerek kalmadı.

DoÄŸum BaÅŸlarken

Aktif doÄŸum öncesi, süresi her kadın ve her doÄŸum için bambaÅŸka olan sancı evresini mümkün olduÄŸunca evde yaÅŸayıp, hastaneye doÄŸuma mümkün olduÄŸunca yakın bir zamanda gitmeniz bekleniyor. Böylelikle zorlu sancı sürecini kendi evinizde, yabancılık çekmeyeceÄŸiniz, kendinizi rahat hissettiÄŸiniz çevrede geçirerek oksitosin hormonunun sizi doÄŸuma hazırlamasına yardımcı oluyorsunuz, hem de hastanede ebelerin iÅŸlerini hafifletiyorsunuz. Bu sebeple doÄŸum sürecine girdiÄŸinizin iÅŸaretlerini almaya baÅŸladığınızda size daha önceden verilen doÄŸum kordinasyon merkezinin numarasını arayıp durumunuzdan bahsediyorsunuz. Onlar doÄŸumun hangi aÅŸamasında olduÄŸunuzu anlayıp ona göre ne yapmanız gerektiÄŸini söylüyorlar. ÖrneÄŸin biz telefon ettiÄŸimizde benim kanamam vardı ve her 10 dakikada bir sancı geliyordu, fakat sancılar 2-3 dakikaya düşene kadar bekleyip daha sonra tekrar aramamızı tavsiye ettiler. Böylece ben hastanede geçirdiÄŸim süreyi çok azaltmış oldum. Telefonda hastaneye gitme zamanınızın geldiÄŸine kadar verdiklerinde sizi müsait olma durumuna göre Göteborg’daki doÄŸum yapılan iki hastaneden birisine yönlendiriyorlar.

oxytocin - 1

Doğum Sonrası

DoÄŸumdan yaklaşık iki ay sonrası için Inga-Lena’yla görüşmek üzere eve zaman detaylarını belirten bir mektup geldi. Bu görüşmede, hamilelik süresince olduÄŸu gibi benim kan deÄŸerlerimi ve kilomu kontrol ettiler. Inga-Lena doÄŸumun detaylarını, o günlere dair neler hissettiÄŸimizi, sonrasını nasıl geçirdiÄŸimizi sordu. Bunlar dışında önümüzdeki aylar için gebelikten korunma yöntemlerinden bahsetti ve bu konularda yardım istersek her zaman onlarla iletiÅŸime geçebileceÄŸimizi söyledi. Bu doÄŸum sonrası görüşme bana, sanki aylardır süren rutinimiz bir sonuca baÄŸlanmış gibi güvende ve mutlu hissettirdi.

***

Gebelik ve doÄŸum bir hastalık deÄŸil, doÄŸal bir süreç olduÄŸu için bu sürecin mümkün olduÄŸunca basit fakat kontrollü olması gerektiÄŸini düşünüyorum. O yüzden ne kadar abartıdan, gereksiz tıbbi kontrollerden, karmaşıklıktan uzak olursa anne ve bebek için o kadar rahat ve huzurlu geçeceÄŸine inanıyorum. Ä°sveç’teki gebelik takip sistemine güvenim tamdı, ve ÅŸimdi bütün bu süreci sorunsuz geçirmiÅŸ biri olarak yine olsa yine burada doÄŸum yapmak isterdim diyorum.

(1. ve 4. fotoÄŸraflar doÄŸuma hazırlık kursu aldığımız Födelsehuset’in hazırladığı tablolardan çekilmiÅŸtir)

27 Yorum

 1. Sevgili Gizem merhaba!
  Yazini ilgiyle okudum ve Ä°svec’in kendisini ne kadar sevdiysem hamilelik sistemine yaklasimini da cok ama cok sevdim. Ä°skandinav ulkelerine ilk gittigimde dikkatimi ceken en onemli sey suydu: Medeniyet var ama luks kesinlikle yok. Hersey olmasi gereken sekilde ne eksik ne fazla. Doguma olan yaklasimlarinin boyle olmasina sasmamali…
  Gecici olarak yasadigim Almanya’nin Bavyera eyaletinde hamilelik takip surecinden kisaca bahsetmek isterim. Burada isler Turkiye gibi olmasa da daha klinik boyutta. Ornegin ben Turkiye’deki jinekologumun cep telefonunu bilip 7/24 kendisine ulasabilirken burada muayenehanelerin kapali oldugu saatlerde ve hafta sonu bir problem olursa direk hastane aciline gidiliyor. Oyle doktorumu arayayim hemen yonlendirsin gibi seyler yok. Tabii bunda oze hastanelerin olmamasinin, devlet sigortasinin bircok ozel muayenehanede de gecerli olmasinin payi da buyuk.
  Oncelikle hamile oldugumu test yapip ogrendikten sonra gebeligin doktor tarafindan da teyit edilmesini istedim ve bir doktordan randevu aldim. Randevu 10 gun sonrasina verildi. Gittigimde muayenehanedeki saglik personeli idrarla gebelik testi yapti ve gebeligi teyit etti ancak doktor benim ricam uzerine ultrasonla da teyit etti. Normalde saglik sigortalari ( ozel ve devlet her ikisi de) her trimester icin 1 ultrasonu ödüyor. Kisi ekstra istedigi ultrasonlari ucretini odeyerek yaptirabiliyor. Daha sonra bana hamilelikte dikkat etmem gereken husularla ilgili bilgi verip 1 ay sonrasina tekrar randevu verdi. Her randevuda rutin idrar, gerekliyse kan, tansiyon, kilo olcumleri yapildi. 20. Hafta itibariyle her ay bebegin kalp atislari dinlenmeye baslandi. 32. Hafta itibariyle 15 gunde bire inen kontroller, 36. Haftadan sonra haftada bire indi. 40. Gebelik haftasi dolduktan sonra ise gun asiri olacak sekilde devam etti. İkili ve uclu testlerle ilgili bilgi ilk trimester ultarsonu sonrasi verildi ve yaptirip yaptirmamak bize birakildi. Ben arastirmalarim sonucu bu testlerin sadece olasilik verdigini ve cogu zamanda yanilabildigini ogrendigim icin kendimi gereksiz strese sokmak istemedim ve gumbur gumbur kalbi atan bir canliyi, test sonucu olumsuz olasiliklar verse de öldüremeyecegime karar verip hic birini yaptirmadim. Esim de bu kararima saygi duydu.
  Sadece kordon kaninin saklanmasini istedigimiz icin bununla ilgili islemleri dogum oncesi hallettik.
  Ä°kinci trimester sonrasi doktorum eger istersem detayli ultrasona yollayabilecegini soyledi ve ben bunu da istemedim. Bulundigumuz sehirde dogum yapilabilecek iki hastane vardi. Biri sadece karin dogum ve cocuk digeri ise her alanda hizmet veren bir hastane. Benim doktorumun kadin dogum hastanesi ile anlasmasi vardi yani dogumlara girebiliyordu ama eger istersem diger hastanede de dogum yapabilecegini ama kendisinin doguma gelemeyecegi bilgisini verdi. Ben kadin dogum hastanesinde doguma karar verdim. Bana ebe secmem gerektigi soylendi ve hastanenin ebelerinden biriyle dogum oncesinde anlastim. Tum bu hizmetler ucretsiz yani tum sigortalar karsiliyor. Ayni zamanda 20. Hafta itibariyle ebe kontrolunde hamile jimnastigi, akapunktur ve doguma hazirlik kurslari ile dogum sonrasi 40 gun boyunca 10 kez evde ebe ziyareti de ucretsiz.
  Tipki Ä°svec’te oldugu gibi yapilan testlerin sonuclarinda problem varsa hastaya telefon ediliyor onun haricinde bir sonraki randevuda hamileligin tum bilgilerinin yer aldigi ” Mutterpass” adli hamilelik defterine sonuc isleniyor. Bu deftere yapilan her islem/ olcum/ test sonucu yaziliyor ve bunu gebelik boyunca yaninizda tasimaniz gerekiyor. Bir kaza vs olsa bile ustunuzde olmasi saglik personelinin isini kolaylastiriyor. Ya da doktor/ hastane/ sehir degistirdiginizde diger yerlerde ayni islemler tekrar yapilmiyor. Ä°ki hamilelik icin yeri olan bu defter bir sonraki hamilelikte de ilkine bakarak risk analizi yapabilme olanagi veriyor.
  Hamilelik boyunca gebe normal doguma tesvik ediliyor ancak psikolojik olarak bunu yapamayacagini dusunen insanlar icin sezaryen soz konusu. Dogum oncesi hazirlik kurslarinda da, doktor kontrollerinde de normal dogum tesvik ediliyor. Sezaryeni isteyen insanlara bile sanciyi beklemeleri, en azindan bir tecrube etmeleri salik veriliyor. Vaktinden once randevulu yapilan sezaryenlerin bebegin psikolojisini bozdugunu, dogal olana aykiri oldugunu vs…guzelce anlatiyorlar. Epizyotomi gibi Turkiye’de rutinlesmis uygulamalar cok cok mecbur kalinmadikca yapilmiyor. Hamile bayana saygi ve sevgi var. Dogum sonrasi hastanede ise normal dogumda 3 gun, sezaryende 5 gun kalmak mecburi. Bu surecte anne ve bebek olasi tum dogum sonrasi komplikasyonlari dusunulerek sıkı takip ediliyor ve bebek bakimi ile ilgili tum hususlar bu surecte anne babaya ogretiliyor. Nasil temizlenmeli, nasil alti degistirilmeli, nasil beslenmeli gibi…
  Ayni zamanda yasadigimiz sehrin civari daki kasabalarda dogal dogumu destekleyen dogumevleri varmis. Bunu Alman komsumdan ogrendim. Eger burada yasamaya devam edersem ve bir bebek sahibi daha olursam bu secenegi de arastiracagim.
  Ulkemizde de doguma bu olgunlukla yaklasilacak gunlerin gelmesi dilegimle… Kadinlarin rutin epizyotomi ve ismarlama sezaryene isyan edecegi ve sistemo degistirmek icin caba sarf edecekleri gunleri goruruz umarim. Ne yazik ki Almanya’dan bakinca Turkiye’de dogum sadece babyshower partisi, hastane odasi suslemesi gibi gozukuyor…
  Yazi dizinin devamini bekliyorum. Ekim’i de opuyorum.
  Sevgiler

  Cevap

  • Merhaba Elif, Almanya’da islerin nasil yurudugunu paylastigin icin cok tesekkur ederim. Turkiye’yle kiyaslayinca Isvec’teki sisteme daha cok benzedigini gormek pek sasirtmiyor. Sanirim Isvec biraz daha sosyal devlet geleneklerinden gidiyor.
   Turkiye’de insanlarin bilinclenmeleri gerekiyor. Kadinlar normal dogumdan korkup sezeryani tercih ediyorlar gibi geliyor bana, halbuki dogal olmayan bir sekilde karninin acilip bebegin alinmasi mecbur kalmadikca daha korkutucu ve daha komplikasyonlu gibi geliyor bana. En azindan insanlar tercihlerini daha bilincli sekilde yapmalilar bence. Umuyorum bu sistemde ve aliskanlikta duzelmeler olacaktir. Sevgiler!

   Cevap

 2. Tüm süreci sakinlik içinde geçirdiÄŸini hissettim. Ne kadar önemli ve ne kadar güzel olmuÅŸ. Ancak ilk etaptaki hamileliÄŸi onaylayamama durumu beni tedirgin ederdi galiba. Evde 2-3 test daha yapardım :) Benim ilk doÄŸumumda kızım elinde anomaliyle doÄŸdu. Her ay ultrasona girmiÅŸ, tüm testleri, tahlilleri yaptırmış olsamda bu anomali bize sürpriz oldu. Ayrıntılı ultrason için perinatologa deÄŸil de kendi doktoruma gittiÄŸim için uzun süre suçlu hissettim kendimi. Åžimdi düşünüyorum da ultrasonda görseler ve ben öğrenseydim ne deÄŸiÅŸecekti? Hiç…
  Seni ve Barış’ı tekrar tebrik ediyorum.
  Sevgilerimle
  Not: Bu bir içsel rahatlama yazısıdır :)

  Cevap

  • Beni de tedirgin eden, daha dogrusu sabirsizlandiran ilk bastaki onay kismi oldu :) gerisi dogal ve sakin ilerledi.
   Dedigin gibi bazi detaylari bilip bilmemenin cok onemi yok. Anne ve bebegin genel saglik durumlarinin iyiliginden emin olmak yetiyor sanirim.
   Biz de sizi tebrik ediyoruz, guzel ailene sevgiler :)

   Cevap

 3. Merhabalar Gizem Hanım,

  Yazınızı merakla okudum, bilgilendirme için teÅŸekkürler. Türkiye’de yapılan fakat benim ÅŸahsi fikrim olarak gereksiz gördüğüm ÅŸeker yüklemesi ya da OGTT (oral glukoz tolerans testi) denilen testin Ä°sveç’te yapılıp yapılmadığını merak ettim. Cevap verirseniz sevinirim. Küçük Prens Ekim’e de ailesiyle saÄŸlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

  Cevap

  • Merhaba, cok tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin :)
   Burada oyle testler hic yapilmiyor. Her sey en sade ve dogal haliyle :)
   Sevgiler!

   Cevap

 4. Merhaba Gizem ! ne kadar hoÅŸ sade bir bloÄŸa sahipsin bayıldım adeta :)) ve bu süreci sakince , güzel geçirmen beni mutlu etti doÄŸrusu . bebeÄŸinle sana mutlu bir ömür diliyorum :)) aklıma bir soru takıldı . ben türkle evli olan bir türk vatandaşı olsam . belgelerimi ayarlayıp isveçe gelsem ve bebeÄŸimi orada doÄŸursam bebeÄŸim vatandaşı oluyor mu ? internette bilgi bulamadım çünkü . mesela isviçre’de olmuyor mutlaka bebeÄŸin anne ya da babasının isviçre vatandaşı olması gerekiyormuÅŸ . diÄŸer ülkelerde de oturma izni istiyor . isveç’de bu sistem nasıl ? bilgi verebilir misin ? ÅŸimdiden teÅŸekkürler :))

  Cevap

  • Merhaba Ada, cok tesekkur ederim! :) isvec’te de anne veya babanin vatandas olmasi gerekiyor bebegin de varandas olabilmesi icin. Yalnizca dogumla vatandas olunamiyor. Sevgiler!

   Cevap

 5. Merhaba gizem son yorumda vatandaş olmak gerekli demişsin çocuk ülkenin vatandaşı olmasada olur sadece doğum için gelinebiliyormu?

  Cevap

  • Merhaba,
   Vizeniz oldugu surece ve saglik problemleriniz bulunmadigi surece gelebilirsiniz gebeyken diye tahmin ediyorum. Oturma izni olmayanlar icin hastahane servisleri nasil isliyor bu konuda bir bilgim yok acikcasi. Sadece dogum icin gelmenizin size bir yardimi veya katkisi olur mu bilemiyorum. Sevgiler

   Cevap

 6. Gizem Hanım merhaba,
  Yazınızı okudum. Türkiye’de yaÅŸayan ve düzenin bu ÅŸekilde olması için hastalara ve saÄŸlık sistemine raÄŸmen emek sarf eden bir ebeyim. Ä°sveç gibi ebelik mesleÄŸine ve gebelere, doÄŸuma saygısı olan ülkede çalışmak istiyorum. Denklik programıyla alım yapıyorlar mı biliyor musunuz? Orada yaÅŸayan biri olarak size sormak istedim. Ebelerin çalışma ÅŸartları, saatleri ve maaÅŸları ne kadar bilginiz var mı?
  Size ve bebişinize sağlık diliyorum, hoşçakalın

  Cevap

  • Merhaba, gebelere ve dogum surecine saygi duyan bir saglik calisani olmaniza cok sevindim. Turkiye’de bu surecin ve dogumun ele alinma seklini cok ozensiz ve bilgisiz buluyorum. Ebelerin Isvec’teki calisma sartlari ve maaslariyla ilgili bir bilgim yok ne yazik ki, ama eminim diger saglik calisanlari gibi onlarin da bir denklik ve dil sinavindan gecmeleri gerekir. Belki internette bu konuda bilgilere rastlayabilirsiniz, veya Istanbul’daki Isvec konsolosluguna danisabilirsiniz. Sevgiler

   Cevap

   • Merhaba! Gizem hanım bende Ä°sveç’te yaşıyorum doÄŸrusu yeni geldim geçen salıydı sanırım rutin muayene gttim we orda süpriz bi ÅŸekilde gebe oldgumu söylediler ben kan testiyle teyit etmek istedim idrarda çıktı buna gerek YÖK dediler suan 5haftalık gebeyim ama yinede sizde de oldugu gbi emin olmak istıyorum yarın turkiyeye ye gidicem acaba 5haftalık gebelikte uzun yol sakıncalımıdır yoksa normalmi bilemedim aydınlatırmısn rica etsem tÅŸkler

    Cevap

    • Merhaba, evet idrar testinde pozitif ciktiysa kan testine gerek duymuyorlar. Saglikli bir gebelikte belirli bir haftaya kadar seyahat riski yok ama yine de doktorunuzun tavsiyelerine uymanizda fayda var. Saglikli bir gebelik dilerim, sevgiler.

 7. Selamlar Gizem Hanim. Oncelikle ufakliga ve siz anne ve babasina uzun ve saglikli bir omur diliyorum :) Ben de Isvec Stockholm de yasiyorum ve umarim saglikli ve sorunsuz olarak dunyaya gelecek bir cocuk bekliyorum (Baba adayi olarak :) ) Esim Isvecli, kendisi suanda gebeliginin 6. haftasinda ve evde yaptirdigimiz testten sonra hemen bir vÃ¥rdcentral i aradigimizda bize 3 hafta sonrasina bir gun vererek bilgilendirme toplantisi tarzinda bir sunuma davet ettiklerini belirttiler. Ben bu duruma epey bir sasirmakla birlikte sinirlendigimi de ne yazik ki saklayamayacagim… :) Cok evhamli miyim, ya da cok heyecan mi yaptim bilmiyorum, ancak telefonda “test pozitif cikti” dememize istinaden direkt olarak bizi bir bilgilendirme toplantisina davet etmeleri beni cok sasirtti… “Insan bir cagirir once kan testi yapar, belki test cubugu bozuk ? Belki gebelik yok, biz kendi kendimize heyecan yaptik, bu nasil bir saglik sistemi ?” seklinde bir tepki gösterdim acikcasi.. :)

  Hamileligin dogal bir surec oldugunu, bir hastalik olmadigini anlayabilmek guc degil. Ancak hamilelik sirasinda onceden tespiti yapilip basarili bir gebeligin devaminin saglanabilecegi bir cok problem ortaya cikabiliyor. Dilim bile varmiyor bu soyleyecegime fakat 18. haftada ilk ultrason yapiliyor ise, kalp atisi mevcut olmayan ve mudahale ile embriyonun alinmasi gereken bos bir gebeligi 18. haftada mi farkediyor bu saglik sistemi yani.. ? :) Ozel hastaneye gidip oradan ucreti karsiliginda (yuksek ucretler tabi bunlar) gebeligin basindan sonuna kadar adim adim izlenmesini daha dogru buluyorum bu “dogal surec”in…

  Isvec saglik sistemini “kendi gozlemimle” Turkiyedeki vatandaslarimiza kisaca su sekilde ozetleyeyim. Hapsursak dahi bir adet “antibiyotik” in o kadar kolay verildigi, sicak havasi ve yogun bir nufusu sebebiyle hastaliklarin ve viruslerin bolca mevcut ve ureyebildigi Turkiyeden gelen insanlariz biz. Saglik kuruluslariyla pek cok kez ve cok sik isimiz olur. Burada bir antibiyotigin bile neredeyse “ameliyat” gibi son care verildigi, insanlarin hastliklari kendi vucutlari ve kendi bagisikliklariyla yenmesinin calisildigi bir ulkedir burasi. Zaten hastayim dediginizde ozel bir sigortaniz yok ise 3 hafta sonrasina gel derler ki, gidene kadar hastaliginiz kendiliginden gecmistir bile :) Ek olarak soguk havasi sebebiyle de barinabilen ve ureyebilen pek az virus cesidi vardir ve insanlar burada pek nadir hasta olurlar bu yuzden.. Ayrica dunyanin en temiz havasi mevcuttur ve hasta insani o muhtesem dogasi bulunan sehirlerin icerisindeki parklarin birine bile biraksaniz, kendi kendine iyilesme olasiligi inanin cok cok yuksektir. Bu yuzden isvec insaninin saglik kurulusuyla 80 yasina kadar cok nadir isi olur. Zaten insanin isinin olmadigi bu saglik kuruluslarindaki doktorlarin cogu da yuksek maas verdiklerindan Norvec e gitmistir, burada kitabi okuyarak hastaligin tanisi konur ve karisinda yazan tedavisi uygulanir. Yani kisacasi bizim ulkemiz gibi parasi verildiginde muhtesem bir tespit tedavi sureci mevcut olsa da, isvecte ozel saglik hizmeti ihtiyactan dolayi cok nadirdir ve saglik ocaklarinda burada kalmayi tercih etmis ya da ortadogudan gelen doktorlarin gozetiminde, ortalama bir saglik hizmeti alarak cogu zaman memnun olmadan ayrildiginiz saglik sistemleri mevcuttur ne yazik ki.

  Kisacasi : Insaninin ihtiyacinin az olmasi sebebiyle talebe bagli olarak gelismemis bir sistemi vardir bana gore isvecin. Ne mutlu. Keske tum ulkerelerin böyle olsa :) Zaten randevuyu en az 3 hafta sonra alirsiniz dedigim gibi. :) Turkiyenin saglik sistemini ovmek icin anlatmadim bu yaziklarimi, ancak burasi da “muhtesem” degil. Sadece saglik sistemini gelistirmeye ihtiyaci olmayacak kadar temiz ve saglikli bir yasam duzeni kurmuslar, bu da guzel birsey :)

  Herkese iyi ve saglikli gunler dilerim.

  Cevap

  • Tesekkur ederim yorumunuz icin. Genel olarak soylediklerinizin coguna katiliyorum. Isvec’teki saglik sistemini cok yetersiz buluyorum ve acikcasi cogu zaman supheyle yaklasiyorum. Fakat Tukiye’deki tutumu da asiri buluyorum, bence ikisinin arasinda bir yerlerde olmali. Bence buradaki saglik sisteminin yine en iyi isleyen kismi gebelik takibi ve cocuk bakimi. Gebelikte anormal bir durum olmadikca oyle surekli ultrason yapilmasina gerek yok. Evde yapilan testler de cok yuksek ihtimallerle dogru ciktigi icin ekstra test yapmaya gerek duymuyorlar. Siz dilerseniz eger Turkiye’ye seyahat ediyorsaniz, o seyahatlerden birinde akliniz kalmasin diye orada bir doktora da muayene olabilirsiniz, ben de oyle yapmistim :) Saglikli bir surec diliyorum ikinize de, umarim bebeginizi saglikla kucaginiza alirsiniz :) sevgiler

   Cevap

 8. Merhabalar gizem hanim, güzel ve içten yazınızı henüz okuma fırsatı bulmuÅŸ birisi olarak size bir soru sormak istiyorum.Dogum baÅŸladığı sırada kanamaniz olduÄŸundan bahsetmissiniz ve buna raÄŸmen size yine süreci evde geçirmeniz gerektiÄŸi söylenerek olabildiÄŸince sakin karşılanmış bu durum.Turkiye de böyle bir durumda acil hastaneye geçilmesi istenir,merak ediyordum da acaba orada neye göre kanamalı durumda evde beklemenizde bir sıkıntı görmüyorlar? Kanamanın azlığı çokluÄŸu,rengi….
  Daha önceki doğumum da bu sebeple acil hastaneye çağrılıp sezeryanla sonuclanan bir doğumum oldu o nedenle cok merak ettim,cevaplarsaniz cok sevinirim

  Cevap

  • Merhaba, kanamam oldugunu soyledigimde sanirim yalnizca rengini sormuslardi. Ama panik yapmadilar. Sadece sancilar 2-3 dk ya dusunce yeniden aramami soylediler. Ben de garip bir sekilde fazla sakindim. Sancilar iki dakikaya dustugunde bile hala evde makarna yapip hastaneye goturmek icin su kaynatiyordum, dus aliyordum, sacma bir sekilde :D

   Cevap

   • Cevabiniz icin tesekkur ederim,peki tam olarak detayli ogrenebilmek adina soruyorum ne renk bir kanamaydi acaba sizdeki ki bunu normal karsiladilar?

    Cevap

 9. Merhabalar bir yabanci turist olarak doğum yapıldığı takdirde çocuğun kimlik durumu ne olacak acaba? Bilen var mı?
  Tesekkurler

  Cevap

 10. Gizem hanım merhaba Doğum ücretleri ne kadar ücretsiz mi?

  Cevap

 11. Merhaba gizem bend goteborg day I’m dogum yapacam am a korkuyorum prenses dogum diye bisey varmis belden igne vurup acisiZ oluyormus goteborgda varmi bilin varmi bu konuyla igili

  Cevap

  • Merhaba, bilgim yok bu konuda, hiç duymadım. Korkmaniza hiç gerek yok, Isvec dogum konusunda çok basarili.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.