Yazı
1 Yorum

Almanya Yolculuğumuz – Dresden

Saksonya bölgesinin başkenti olan Dresden Almanya’daki en beğendiğimiz şehirlerden biri oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda (aslında ateşkes sonrasında) çok fazla hasar gören, neredeyse %75’ini kaybeden bu şehir kalan eserlerle bile çok güzel görünüyor. 

Şehre akşam üzeri vardığımız için ilk gün yalnızca şehir merkezine gidip yemek yiyebildik. O gün Ekim’in biraz ateşi olduğu için halsizdi, onu çok yormak istemediğimiz için akşam erkenden otele döndük. Ertesi gün yeniden yola çıkmadan önce günün yarısını burada geçirdik. Yalnızca yürüyerek şehrin önemli kısımlarının çoğunu gezdik. İlgimizi çeken çok fazla tarihi bina ve müze vardı, ama bu acele gezimizde göreceğimiz çok şehir, katedeceğimiz çok yol olduğu için hiç birine detaylı zaman ayıramadık.

İlginç bir bilgi olarak, diş macunu ve kahve filtresinin icat edildiği bu şehri de ‘yeniden görülecek yerler’ listemize ekledik.

dresden-2
(İlk fotoğraftaki Zwinger Sarayı’nın dışı)

dresden-3
(Zwinger Sarayı)

dresden-4

dresden-5

dresden-6

dresden-7
(Neumarkt)

dresden-8
(Dresden güzel sanatlar akademisi binası)

dresden-9
(Ekim kahvaltısını yaparken)

dresden-10
(Savaşta çok yara alan ve sonrasında 50 sene savaş hatırası olarak öylece bırakılan, daha sonra Doğu Almanya yıkıldıktan sonra restorasyonuna başlanan ve 2004 yılında tamamlanan Frauenkirche)

1 Yorum

  1. Dresden büyük bir sel felaketinin izlerini de taşiyan bir şehir,katkida bulunmak istedim.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.