Yazı
4 yorum

Almanya Yolculuğumuz – Hamburg

Rick Steves’in kitabında bahsettiÄŸi gibi Hamburg bir Alman ÅŸehrinden çok bir Ä°skandinav, hatta Ä°ngiliz ÅŸehrini anımsatıyor. Sanırım biz de bu yüzden kendimize yakın bulduk ve gezdiÄŸimiz ÅŸehirler arasında en çok burayı beÄŸendik. Yine beni gözlerim kapalı buraya bıraksalar Danimarka’da olduÄŸumu tahmin edebilirdim. 

Hamburg’a cumartesi akÅŸam vardık. Her ÅŸehirde olduÄŸu gibi burada da ilk gün ancak ÅŸehir merkezine gidip akÅŸam yemeÄŸi yiyecek vaktimiz vardı. Ertesi sabah Almanya gezisi boyunca kaldığımız 8. otelden ayrılıp eÅŸyalarımızı arabaya yerleÅŸtirdik ve ÅŸehri keÅŸfe çıktık. Ne yazık ki pazar günü olduÄŸu için etraf çok sakin ve her yer kapalıydı. Åžehrin hareketini kaçırdık, ama bu bize sakince ÅŸehri izleme fırsatı verdi.

hamburg-2

hamburg-3

hamburg-4
(Hamburg belediye binası)

hamburg-5

hamburg-6

hamburg-7

hamburg-8

hamburg-9

Almanya gezisi için önceden planladığımız ve bilet aldığımız yalnızca bir ÅŸey vardı, o da Hamburg’daki Miniatur Wunderland müzesiydi. Burası dünyadaki en büyük model tren yolu müzesi. 2000 yılında yapımına baÅŸladıkları maketlerle ÅŸu an bu tren yolu 15.400 metreye ulaÅŸmış ve içinden geçtiÄŸi maket bölgeler ÅŸunlar: Orta Almanya, Knuffingen, Avusturya, Hamburg, Amerika, Ä°skandinavya, Ä°sviçre, Knuffingen Havaalanı, Ä°talya. 2028 yılına kadar 20.000 metreyi bulması planlanan raylar bir kaç sene içinde yapımı tamamlanacak olan Fransa, Ä°ngiltere ve Afrika maketlerini de ziyaret edecek.

Müzenin farklı bölümlerinde farklı farklı ülkelerin modellerini görmek gerçekten çok ilginçti. Üstelik bu modellerde yalnızca şehirler, ormanlar, dağlar değil, inanılmaz detaylı olaylar, insanlar, hayvanlar da vardı. Müzede belli aralıklarla ışıklar karartılıyor, modellerdeki aydınlatmalar kullanılarak o yerlerin gece halleri de sergileniyordu.

hamburg-12
(bir konser alanı)

hamburg-13

hamburg-14

hamburg-15
(havaalanı modelinde uçakların iniş kalkışlarını izlemek mümkündü)

hamburg-16

hamburg-10

hamburg-11
(gece bir festival alanı)

Hamburg’dan geriye en çok hatırladığım yer pazar sakinliÄŸindeki sokakları ve bu müze oldu. O akÅŸam yola ilk baÅŸladığımız ÅŸehir olan Kiel’e gidip bizi Göteborg’a getirecek olan Stenaline gemisine bindik.

Ne zamandır yapmak istediÄŸimiz bu tatil çok yorucu olmasına raÄŸmen çok ama çok güzeldi. Hiçbir ÅŸehri detaylı gezemedik ama Almanya’nın farklı bölgeleri hakkında bir fikir edindik ve yeniden görmeye deÄŸer bulduÄŸumuz yerleri listemize ekledik. Ekim’le gezmek konusunda da genel olarak bir sıkıntı yaÅŸamadık. Biz onun ihtiyaçlarına, uyku saatine, yemek saatine göre planımızı yapınca, o da bizimle uyumlu oldu. Ekim büyüyünce bu geziyi hatırlamayacak ama biz onun için çok güzel hatıralar biriktirdik.

4 Yorum

 1. Yolda olmak isimli sitedeki bir yazınızdan ulaştım buraya. Hayatımın bir döneminde bende sizin gibi çok yeri gezdim dolaştım. Yeni diller öğrendim. Bu eğlencem bana bir iş olarak geri döndü. Tercüme işleri ile uğraşıyorum şimdi. Uzun lafın kısası, birçok yazınızı iç çekerek okudum. Daha önce gezdiğim bazı yerleri de satırlar arasında görünce hüzünlendim. Paylaşımlarınıza ve gezmeye devam edin derim. Çünkü o günlerimi çok özlüyorum. Siz peşini bırakmayın.

  Cevap

  • Merhaba, cok tesekkur ederim yorumunuz icin. Cok iyi anliyorum ne hissettiginizi. Umuyorum ayni heyecanla gezmeye devam ederiz her zaman. Islerinizde kolayliklar dilerim, sevgiler.

   Cevap

 2. Gizem hanım, siteniz çok güzel hazırlanmış. Tebrik ederim. Gezmeyi sevdiÄŸinizi belirtmiÅŸsiniz. Bu baÄŸlamda, Almanya’da “Freiburg im Breisgau” ve “Münster.- Nord Rhein Westfalen” ÅŸehirlerini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. En iyi dileklerimle,

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.