Yazı
6 yorum

Viyana Konserleri

Viyana gezimizin en büyüleyici anlarından birkaçını gittiÄŸimiz konserlerde yaÅŸadık. Åžehrin her yerine iÅŸlemiÅŸ Mozart, Beethoven ve Haydn’ı dünyaca ünlü orkestraların performansıyla yine dünyanın en ünlü salonlarında dinlemek inanılmaz bir deneyimdi.

Ä°lk gittiÄŸimiz konser Viyana Filarmoni Orkestrası‘nın performansıydı. Bu orkestra 28 Mart 1942’de aynı zamanda orkestranın ilk ÅŸefi olan Otto Nicolai öncülüğünde kurulmuÅŸ. Bu tarihten önceki dahi müzisyenlerin eserlerine eÅŸlik eden profesyonel bir orkestra dahi bulunmuyormuÅŸ. Orkestranın o gün koyulan kuralları bu gün hala geçerli:

1 Yalnızca Viyana Devlet Operasında çalan bir müzisyen Viyana Filarmoni’nin bir üyesi haline gelebilir.
2 Viyana Filarmoni Orkestrası kuruluş, ekonomi ve sanat olarak özerktir, tüm kararlar demokratik bir şekilde tüm üyelerin katıldıkları toplantılarda verilir.
3 Yönetim, demokratik bir şekilde seçilen bir üyenin veya grubun sorumluluğundadır.

vienna_philarmonic1

Viyana Filarmoni’nin konserleri Musikverein‘de yapılıyor. Biz de gittiÄŸimiz Mozart konserini bu binadaki ünlü “Golden Hall”da dinledik. 1,744 koltuÄŸu ve 300 kiÅŸilik ayakta izleyici kapasitesi olan bu salon dünyanın akustiÄŸi en iyi salonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Viyana Filarmoni en çok Golden Hall’da sahnelenen yeni yıl konserleriyle ünlü. Bu konserler her sene 1 Ocak günü yapılıyor, bir sonraki senenin biletleri 2 Ocak tarihinde satışa çıkıyor ve canlı yayınlarla 73 ülkede yaklaşık 50 milyon dinleyiciye ulaşıyor. Bu yeni yıl konserleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi burada ve burada bulabilirsiniz.

vienna_philarmonic4

Bu harika atmosferde dünyanın en iyi orkestralarından birini dinlemek Viyana’da yaptığımız en güzel ÅŸeylerden biriydi. O gece dinlediÄŸimiz eserlerden bazıları; Aus der Oper “Don Giovanni” KV 527, Symphonie Nr.40 g-moll KV550, Requiem KV626, Aus der Oper “Le Nozze di Figaro” KV 492.

GittiÄŸimiz bir baÅŸka konser de Imperial Hall’daki Viyana Kraliyet Orkestrası konseriydi. Bu konser ilkine göre daha küçük bir salonda, müzisyen sayısı daha az olan bir orkestra tarafından sergilendi. Bu konserde de ilkinde olduÄŸu gibi bazı ÅŸarkılara solistler eÅŸlik etti, hatta diÄŸerinden farklı olarak bir balerin ve balet de kısa bir dans gösterisi sergiledi.

vienna_royal1

Belki Imperial Hall Golden Hall’dan daha küçük olduÄŸu için bu konserde müziÄŸe daha iyi konsantre oldum. Her notanın tadını çıkardım, Viyana’ya geldiÄŸimiz için yeniden sevindim ve bu konserleri kaçırmadığımız için çok mutlu oldum.

vienna_royal2

Son olarak Viyana’ya gidip Opera binasını görmesek ve orada performans izlemesek kesinlikle olmazdı. Ne yazık ki önceden araÅŸtırdığım halde, orada olacağımız günlerdeki performanslar için bilet bulamadım, fakat performanslardan önce ayakta izlemek için biletler satışa çıktığını duydum.

Son akşamımızda performanstan iki saat önce opera binasında bu biletlerin satışa çıktığı gişeye gittik. Zamanı iyi ayarladığımızı düşündüğümüz halde oraya vardığımızda uzun bir kuyrukla karşılaştık. Gişe açılıp biletlerimizi alana kadar 1 saatten fazla orada bekledik.

vienna_opera1

Sonunda baÅŸardık :) Biletler bitecek endiÅŸesiyle geçirdiÄŸim bir saatin sonunda 4 euro’ya aldığımız biletlerimizle salona doÄŸru ilerledik. Ä°zleyeceÄŸimiz eser ilk kez 1832 yılında Paris’te sahnelenen bir bale gösterisiydi (La Sylphilde). Takım elbiseli ve papyonlu görevliler ayakta izleyecek herkesi muntazam bir ÅŸekilde sıraya dizdiler ve herkesi bir bir içeri alıp salonun arka kısmında tam olarak nerede durmamız gerektiÄŸini gösterdiler. Durmamız gereken yeri atkılarımızla iÅŸaretledik ve fuayeye çıkıp performans baÅŸlayana kadar birer kadeh ÅŸampanya içtik.

vienna_opera2

Yapımı 1869 yılında tamamlanan opera binasının önemli bir bölümü II. Dünya Savaşı sırasında isabet eden bir bombayla hasar görmüş. Bu yıllarda opera performansları geçici olarak tiyatro binasına taşınmış.

Bu arada içeri ilk girdiÄŸimizde sahnedeki perde dikkatimi çekmiÅŸti. Her sezon farklı bir sanatçının eseriyle kapatılan sahnede bu seneki eser David Hockney’e aitmiÅŸ. Ä°ngiliz sanatçı bu resmi iPad’inde çizip Opera‘ya email ile göndermiÅŸ. Bu her sene deÄŸiÅŸen güvenlik perdesi fikri çok hoÅŸuma gitti. DiÄŸer dönemlerin perdelerine buradan göz atabilirsiniz.

vienna_opera3

Ayakta durmak bizi yorduysa da bu gösteriyi büyülenmiş gibi izledik. Viyana tatilimizden geriye kalan anılardan beni en çok etkileyen anlar bu performanslar oldu. Bu şehri hissetmek, tarihi yaşamak ve kültürünü biraz anlamak için bu performansların en az müze gezmek, tarih kitapları okumak ve şehirde dolaşmak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

6 Yorum

 1. La Sylphilde , ben dans ettim bu balede ahah :) adını hatırlayamamıstık o aksam. Gizem abla bayıldım. cok guzel bır klasık eser ızleme sansınız olmus cıdden ne sanslıymıssınz :)

  Cevap

 2. Golden hall’ da mutlaka bir konsere gitmek istiyorum her dönem oluyor mu bir bilginiz var mı bir de biletleri nereden aldınız? GittiÄŸim anda bulabilir miyim?

  Cevap

  • Merhaba, biz onceden planlamadan gittigimiz zaman oradan almistik. Belki websitesinde bilet bilgilerini bulabilirsiniz.Sevgiler

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.