Yazı
6 yorum

Brugge

Bugüne kadar gördüğüm ÅŸehirler arasında beni en çok etkileyen yerleri sorsalar, adım attığım andan itibaren zaman ve gerçeklik mefhumunu yitirdiÄŸim Brugge’ü en üst sıraya koyarım (bir de Venedik). 2. Dünya Savaşı’nda hiç yara almayan ve OrtaçaÄŸ’dan beri aynı sınırları koruyan bu ÅŸehrin büyüsünün sebebi de bunlar sanırım.

Brugges - 1

Brugge gezimize, bize şehir hakkında biraz fikir vereceği için kanal turuyla başladık. Dar sokaklarda karşımıza çıkan çekici bir iskeleden (alttaki fotoğraf) küçük bir bota bindik ve kendimizi şehrin güzelliğine bıraktık.

Brugges - 2

Brugges - 3

Brugges - 4

Brugges - 5

Brugges - 6

Brugges - 7

Brugges - 9

Kanal turunun en güzel anlarından biri Brugge’ün meÅŸhur pencere önü köpeÄŸi Fidel’i gördüğümüz andı. Bir pansiyonun köpeÄŸi olan Fidel’in hep o camın önünde yattığını ve kanalı izlediÄŸini daha önce okumuÅŸtum. Hatta In Bruges filminin sahnelerinde bile Fidel’i izlemiÅŸtim. Biz oradan geçerken camın önünde olması çok güzel bir sürpriz oldu :)

Brugges - 10

Brugges - 11

Brugges - 12

Brugges - 13

Brugges - 14

Yaklaşık bir saat süren bot turundan sonra, o sırada gözümüze kestirdiÄŸimiz bölgeleri ve sokakları dolaÅŸtık. Belçika’nın cezbedici kokan çikolata dükkanlarından biraz alışveriÅŸ yaptık ve ÅŸehrin ünlü meydanına vardık.

Brugges - 15

Brugges - 16

Brugges - 17
(önünden geçtiğimiz bir otelin bahçesi)

Brugges - 18

Brugges - 19

Meydanda vakit geçirmeden önce Brugge’ün en önemli simgelerinden biri olan çan kulesine (Belfort – yazının ilk fotoÄŸrafında en saÄŸdaki) çıkmaya karar verdik. Kuleye aynı anda yalnızca belli sayıda kiÅŸinin çıkmasına izin verdikleri için bir süre sıra bekledik. 366 basamakla çıkılan, 13. yüzyıldan kalma, 83 metre yüksekliÄŸindeki bu kule Brugge’ü izlemek için kesinlikle en güzel yerlerden biri.

Brugges - 21

Brugges - 22

Brugges - 20

Kuleye çıkmak için sırada beklerken kan ter içinde inenleri görünce gözümüz korkmuÅŸtu, fakat kondisyonumuz iyi olduÄŸu için, inen ve çıkanların aynı anda geçtikleri merdivenlerin dar olması dışında hiç zorlanmadık. Merdivenler gözünüzü korkutmasın, Brugge’ü ziyaret ederseniz bu kulenin tepesine mutlaka çıkıp ÅŸehri bir de oradan görün.

Brugges - 23

Brugges - 24

Brugges - 25

Günümüzün geri kalanında bıkmadan yorulmadan Brugge’ün ortaçaÄŸ sokaklarında dolaÅŸtık. Sanırım Brugge de anlatılmayıp yaÅŸanacak ÅŸehirlerden biri. Bunun için bu yazıda yazmaktan çok fotoÄŸraf paylaÅŸmak istedim. Yolunuz Belçika’ya düşerse ne yapıp edin ve bu ÅŸehri günübirlik de olsa mutlaka ziyaret edin.

6 Yorum

 1. Yurtdışında görmeyi en çok istediğim yerlerin başında geliyor Brugge (sonra da Volendam..) Eğer gidersem tavsiyelerine uyacağım. O merdivenler çıkılacak! :) Köpeği de film de görmüştüm, ama ünlü olduğunu bilmiyordum :) Gezi yazılarına bayılıyorum, demiş miydim? :)

  Cevap

  • Cok tesekkur ederim Sahika, cok mutlu oldum! :) Guzel gezmeler simdiden, o merdivenler degiyor inan.

   Cevap

 2. brugge hakkında fikir verecek hiç bir şey yazmamışsınız.bruggede hayata,insanlara,sosyal yaşama,restaurantlara,meydanlara,yemeklere vs dair izlenimlerinizi okumak isterdim.daha önceki gezi yazılarınız tadında olmamış.

  Cevap

  • Yorumunuz icin tesekkur ederim Haluk Bey, Brugge’de yalnizca yarim gun gecirdim ve bu yaziyi bol fotografla yayinlamak istedim. Daha detayli bilgiler icin gezi rehberlerine goz atmanizi tavsiye ederim. Sevgiler.

   Cevap

 3. Son 2 gündür blogundaki yazıları en baÅŸtan baÅŸladım okuyorum büyük bir dikkatle. Benim için tüm yazıların çok güzel ve samimi, neden öyle bilmiyorum ama çok duru bir anlatımın var. Gezi yazılarını okurken notlar alıyorum kendimce ve Brüksel’in bu kadar güzel bir yer olduÄŸunu hiç bilmezdim, ve tabii ki Gent de öyle çok güzel. Bu iki ÅŸehri Çek Cumhuriyeti topraklarında olan Chesky Krumkov ÅŸehrine benzettim, onun içinden de ırmaklar geçiyor ve masalsılığı hiç bozulmamış. Prag’a gittiÄŸini biliyorum ama gitmediysen Chesky Krumkov’u da mutlaka öneririm.

  Cevap

  • Merhaba Vildan, cok tesekkur ederim mesajin icin :) o sehre gitmedim, ben de orayi not ediyorum o zaman :) sevgiler

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.