Yazı
4 yorum

Prag

Bir kaç ay önce Temmuz ayındaki bayram tatili için Ä°stanbul’dan arkadaÅŸlarımız Özlem, Nevzat ve bebekleri Mira ile Prag, Viyana ve BudapeÅŸte’yi kapsayan 10 günlük bir gezi planladık. Ä°ki bebekle nerede kalsak rahat ederiz derken Airbnb‘den ev kiralamaya karar verdik. Ekim’e yemek yapabileceÄŸim bir mutfağı olan, hepimize yetmesi için iki banyosu olan ve bebeklerin sıkça kirlettikleri kıyafetlerini yıkayabileceÄŸimiz bir çamaşır makinası olan evleri ararken seçeneklerimiz epey azaldığı için, gözümüze güzel görünen ve ÅŸehirden uzak olmayan evlerde karar kıldık. Prag ve BudapeÅŸte’de kolayca ev bulduk, fakat Viyana daha popüler bir ÅŸehir olduÄŸu için ve biz ev ayarlamakta biraz geç kaldığımız için orada uygun bir yer bulamadık, ev yerine otelde kalmaya karar verdik. (Gezimizin son durağı olan BudapeÅŸte ile ilgili yazımda otel ve airbnb evleri ile ilgili fikirlerim epeyce deÄŸiÅŸti, buna BudapeÅŸte yazısında deÄŸineceÄŸim)

Özlemler Ä°stanbul’dan, biz de Göteborg’dan uçakla Prag’a gittik ve hemen hemen aynı saatlerde ÅŸehre vardık. Biz havaalanına indiÄŸimizde küçük bir detayı atladığımızı ve onlarla aynı havaalanına inmediÄŸimizi fark ettik :) o yüzden ayrı araçlarla kiraladığımız eve gidip orada buluÅŸtuk. Ev eski bir binanın 3.katında, geniÅŸ basamaklı dönen merdivenin ortasında sürgülü çift kapıyla açılan bir asansörle çıkılan, dışardan tahmin edilemeyecek kadar güzel ve geniÅŸ bir evdi. Üç geniÅŸ yatak odası, yemek alanı ve mutfağı içinde olan büyük bir salonu ve üç ayrı tuvalet/banyo düzeniyle tam bize göreydi. Ev sahibiyle önceden anlaÅŸtığımız gibi iki tane bebek yatağını da o akÅŸam evde hazır bulduk. Prag’a 4-6 kiÅŸilik bir grupla ve özellikle bebeklerle giderseniz bu evi kesinlikle tavsiye ederim.

prag - 1

Prag’a varmamız ve eve yerleÅŸmemiz akÅŸamı bulduÄŸundan ilk gün yalnızca çevreyi tanımak ve bir ÅŸeyler atıştırmak için dışarı çıktık. On günlük gezimizin iki buçuk gününü Prag’a ayırdığımız için, önceden seyahat kitaplarından ÅŸehre çalışıp, en çok görmek istediÄŸimiz yerleri belirlemiÅŸtik. O yüzden ertesi gün ilk iÅŸ nehrin karşı tarafındaki kale bölgesine gittik.

prag - 2
(St. Vitus Katedrali)

Unesco dünya miraslarından biri olan bu kale bölgesi kapsadığı 70.000 metrekarelik tüm alanı ve binalarıyla dünyanın en büyük kale alanı olma özelliğine sahip. Bazı kısımları 9.yüzyıldan kalan bu alanda dört katedral, dört saray, beş farklı park ve pek çok özel bina bulunuyor. Günümüze kadar imparatorların, kralların topraklarını yönettikleri salonlarda bugün Çek Cumhuriyeti devlet başkanının resmi bir odası bulunuyor.

prag - 3
(meydan ve Holy Cross Chapel)

prag - 4

Hafif serpiÅŸtiren yaÄŸmurdan korunmak ve biraz dinlenmek için tarihi binaların arasında denk geldiÄŸimiz kafelerden birine oturduk. Yalnızca dışardan da olsa bu atmosferi yaÅŸamak çok güzeldi. Mola sonrası kale alanındaki bir tepeliÄŸe doÄŸru uzanan parklardan birine yürüdük ve bir duvarı aÅŸtıktan sonra karşımıza çıkan manzara karşısında büyülendik. Prag’ın kendine özgü mimarisi, bina diziliÅŸleri ve renkleriyle ÅŸehri bu konumdan izlemek doyulmaz bir zevkti.

prag - 5

prag - 7

prag - 8

prag - 9

Zamanı olanlar için bu bölge günün çoğunu geçirebileceğiniz bir yer, fakat bizim zamanımız az ve iki bebekle gezme hızımız epey yavaş olduğundan kale bölgesinin sokaklarında ve kafelerinde vakit geçirdik ve Prag gezimize devam ettik.

Kaleye giderken fazla vakit kaybetmemek için metroyu kullanmıştık ve ünlü Charls (Karl) köprüsünü dönüş yoluna bırakmıştık. Kale alanından çıktıktan sonra 621 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki bu tarihi köprüye vardık. Köprü 1357 yılında yapılmaya başlanmış ve 15. yüzyılda tamamlanmış. Kenarlarında çoğu barok tarzda olmak üzere 30 tane heykel bulunuyor, fakat günümüzde bu heykelleri koruma amacıyla çoğunu kopyalarıyla değiştirmişler.

prag - 10

prag - 11

prag - 12

prag - 13

İlk gün kale ve köprü sonrası çok yorgun hissettiğimiz için evimize yakın bir yerlerde güzel bir restoran bulup yemek yedik ve ertesi günü planladık.

Ä°kinci günümüzü nehrin doÄŸu tarafındaki eski ÅŸehir ve yeni ÅŸehir bölgelerine ayırdık. Ãœnlü astronomik saatin bulunduÄŸu eski ÅŸehir meydanına doyamadığımız için ve rastgele gezerken kendimiz sürekli bu meydanın ara sokaklarından birinde bulduÄŸumuz için meydana bakan kafelerin tadını çokça çıkardık. AkÅŸamüzeri nehir kenarı boyunca yürüyüş yaptık ve ertesi gün Viyana’ya gitmek üzere ayrılacağımız bu ÅŸehrin büyüsüne ne kadar kolay kapıldığımızı düşündük.

Turist olarak gidildiğinde belki bir kaç günün yeterli olacağı bir şehir Prag, fakat şehri gerçekten yaşamak, tarihi yerleri sindirerek gezebilmek için kesinlikle daha fazla zamana ihtiyaç var.

prag - 15

prag - 14
(sokaklarda sıkça denk geleceğiniz hamurişi tatlı Trdelnik)

prag - 16

prag - 17

prag - 19

prag - 20

4 Yorum

 1. Merhaba çok güzel ve şık çıkmışsınız fotoğraflarda. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Birşey sorucam değişik ülkelere gittiğinizde oranın iklim değişikliğinden etkilendiğiniz oluyormu. Hele çocukla.

  Cevap

  • Merhaba, cok tesekkur ederim :) evet oluyor tabii, ozellikle bazi ulkelerin havasi cok kuru geliyor, cildim cok kuruyor. Ruzgari, yagmuru her seyi etkileyebiliyor. Bebekle daha da zor, fakat isvec’te soguga aliskin oldugumuz icin bize sicak ulkeler daha zor geliyor :) sevgiler

   Cevap

 2. merhaba biz prag’a work and travel için gideceÄŸiz bize neler önerirsiniz :)

  Cevap

  • Merhaba, bu firsati iyi degerlendirip bol bol gezmenizi, kulturel aktivitelere katilmanizi, arkadas edinmenizi tavsiye ederim :) umarim cok guzel gunler gecirirsiniz, sevgiler.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.