Yazı
0 yorum

Ä°ngiltere’de Bir Sahil Kasabası – Southwold

Ä°ngiltere’ye taşındıktan bir kaç ay sonra, haftasonları ÅŸehrin dışındaki yerleri keÅŸfetmek için araba aldık. O zamandan beri sıkça bir cumartesi ya da pazar günü kendimize bir kasaba veya ÅŸehir belirleyip oraya gidiyoruz. Bu haftasonu Ä°ngiltere’nin doÄŸu kıyılarında, Suffolk bölgesinde, Cambridge’e yaklaşık 1 saat 45 dakika uzaklıktaki sahil kasabası Southwold’a gittik. Buranın adını çok duymuÅŸtum. Barış “Londra’ya gidelim” diye ısrar ederken, 28 derece havada ÅŸehir kalabalığına girmek hiç içimden gelmedi. “Londra’ya yaÄŸmurlu havada da gideriz (yalan!), ÅŸimdi deniz kenarına gidelim” diyerek rotayı Suffolk’a çevirdim.

Southwold, uzun sahili, sarı kumları ve kumsaldaki sıra sıra renkli kulübeleri ile ünlü, 1000 nüfuslu küçük bir kasaba. VerdiÄŸi ilk izlenim ve geznin sondaki fikirlerime göre de beklediÄŸimden daha özenli, temiz ve sevimli bir yer. Oraya vardığımızda arabayı kasabanın çeÅŸitli noktalarında bulunan, açık bir alana yapılmış, ücretsiz otoparklardan birine park ettik. Daha sonra yürüyerek deniz kenarına geldik. Bugüne mi özel bir durumdu, yoksa her zaman mı böyle bilmiyorum ama sahil ÅŸeridi çok rüzgarlıydı. Hava orada 24-25 derece civarı olmasına raÄŸmen rüzgar beni neredeyse üşüttü. Hem bu sebepten, hem de rüzgardan bulanıklaÅŸmış ve dalgalanmış denizi görünce canım hiç ayaklarımı suya sokmak istemedi. Onun yerine Ekim’le kumlarda oyun oynadık.


(etrafımıza bakınca fark ettik ki herkes rüzgardan korunmak için bir branda açmış onun kuytusunda oturuyordu)

Karnımız açıkınca kasabanın merkezine yürüyüp gözümüze yemek yiyecek bir yer kestirmeye çalıştık. The Swan Hotel‘e ait olan açık avlu dikkatimizi çekince orada yemek yemeye karar verdik. Otelin hem iç kısmı hem de yemekleri çok güzeldi.


(Southwold’un 1890 yılında yapılan, denizden 37m yukarıda, 31m yüksekliÄŸindeki ünlü deniz feneri. Fenerin içindeki 113 basamak spiral merdivenle tepesine çıkılabiliyromuÅŸ)

Southwold’daki asıl görmek istediÄŸim yer, ilk hali 1900 yılında inÅŸa edilmiÅŸ, daha sonra 2001 yılında tamamen restore edilmiÅŸ iskelesiydi. 190m uzunluÄŸundaki bu iskelenin sonuna kadar yürümek yalnızca denize yakınlaÅŸmak veya kıyının müthiÅŸ manzarasını izlemek için deÄŸil, aynı zamanda üzerinde vakit geçirmek için de çok cezbedici. Çünkü iskelenin üzerinde restoran, cafe, hediyelik eÅŸya dükkanı, Tim Hunkin’in tasarladığı, interaktif makinalarla dolu ‘The Under the Pier Show’, dinlenmek için banklar ve harika bir manzara bulunyor. (Ä°skele için detaylara buradan bakabilirsiniz)


(George Orwell gençliğinin bir kısmını ve otuzlu yaşlarını bu kasabada geçirdiği için iskelenin başındaki büyük duvarı ona ayırmışlar)


(1998 yılında Tim Hunkin and Will Jackson tarafından yapılan ‘su saati’ de iskeledeki ilginç detaylardan biri)

Ä°skeleyi gezdikten sonra tekrar kasabaya yürüdük. Ekim günlerdir dondurma istediÄŸi için, ve Barış’la ‘bugün yemesine izin verebiliriz’ diye düşündüğümüz için, daha önce gözümüze güzel görünen Harris & James‘e gittik. Ekim dondurmacıyı görünce sevinçten havalara uçtu :) Böylece hepimiz dondurma yemiÅŸ olduk.

Ä°ngiltere’nin sıcak yaz günlerinde doÄŸru bir tercih yapıp, Southwold’da çok güzel bir pazar günü geçirdik. Burası hem sahil kasabası olduÄŸu için, hem de sanırım hava mevsim normallerinin üstünde seyrettiÄŸi için, bugün bize sanki baÅŸka bir ülkede tatildeymiÅŸiz hissi verdi. Toplam yaklaşık 4 saatimizi yolda geçirmiÅŸ olduk, ama böylece ‘Ä°ngiltere’de görmek istediÄŸimiz yerler’ listesindeki bir yeri görmüş olduk ve Southwold’u çok sevdik.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.