Yazı
5 yorum

Mallorca Tatilimiz

Bu seneki ilk yaz tatilimizi geçen ayın başında Mallorca’ya yaptık. İspanya’nın en büyük adası olan Mallorca’nın başkenti Palma’da dört gün geçirdik. Aslında bu adayı uzun süredir görmek istiyordum, ama tatil için burayı seçmemizin sebebi başkaydı. Haftasonuyla birleştirip bir kaç gün izin alıp bir yerlere gidelim diye aylar öncesinden planlar yaparken, Barış Temmuz ayında İzlanda’ya gidelim diye tutturmuştu. Orayı da görmeyi çok istememe rağmen, güzelim yaz günlerinde ortalama 10 derece olan bir yere gitmeyi hiç ama hiç istemedim (İsveç’ten taşınalı bir sene olmadı henüz, İzlanda’ya en erken bir kaç sene içinde gitmek daha mantıklı geliyor şimdilik). Barış İzlanda’yı araştırırken o sırada sıcak yerler listemdeki en ucuz uçak bileti Palma’ya idi. Bir şekilde oldu bittiye getirip uçak biletlerini aldım, kalacak yeri ayarladım, ve böylece İzlanda yerine Mallorca’ya gitmiş olduk.

İspanya’da daha önce yalnızca Barcelona’ya gitmiştik. Mallorca hakkında pek bir bilgimiz yoktu ve açıkçası neyle karşılaşacağımızla ilgili de pek yüksek bir beklenti içinde değildik. Fakat tatilimiz o kadar güzel geçti ve biz Mallorca’yı o kadar çok sevdik, beğendik ki oraya gelecek yaz yeniden gidip adanın görmediğimiz taraflarını keşfetmek istiyoruz.

Palma, bakımlı ve güzel eski binaları, temiz sokakları, herhangi bir ara sokakta yürürken karşınıza çıkan, film sahnesini andıran avluları, inanılmaz lezzetli yemekler tadacağınız, sayısız restoran ve kafeleriyle bir tatil adası başkentinden çok öte bir yerdi.

Orada geçirdiğimiz dört gün boyunca şehri hep -ister istemez- geçen yaz gittiğimiz Sicilya’nın başlenti Palermo ile karşılaştırdık. Oranın nüfusu Palma’nın neredeyse iki katı olmasına rağmen şehir bize hiç bu kadar bakımlı, temiz ve ilgi çekici gelmemişti. Bunu da bir not olarak eklemek istedim.

Mallorca tatilimizde, küçük bir stüdyo daire kiralayıp Palma’nın merkezinde kaldık. Bir gün otobüse atlayıp günübirlik adanın diğer ucundaki sahil kasabası olan Alcúdia’ya gittik. Oranın hep otellerle dolu olduğunu ve kalabalık olduğunu duymuştuk, fakat çocuklar için tavsiye edilen geniş bir kumsalı ve sığ suları olduğu için yine de gitmek istedik. Gidince fark ettik ki ‘otellerle dolu’ ve ‘kalabalık’ terimlerini Türkiye deneyimlerimize göre düşünmüştük, fakat orası bize yazlık site havasında, sakin ve çok rahat geldi. Hatta sırf plaj tatili yapmak isteyenler için epey güzel bir yerdi (ben derin ve soğuk sularda yüzmeyi sevdiğim için denizi beni pek cezbetmedi).


(Palma’nın ünlü Santa Maria Katedrali)


(Alcúdia)


(La Nueva Burguesa – Çok güzel vejetaryen hamburgerleri vardı)


(Alcúdia – Plaj şemsiyelerindeki kasalar eşyalarını sağlama alıp rahat rahat yüzmek isteyenler için harika bir çözüm)


(Alcúdia)

5 Yorum

 1. Merhabalar Gizem hanım,sizi ve yazılarınızı özlemiştik.Fotoğraflarınıza bayıldım,her yer tarih kokuyor ne güzel.İspanya’da 40 dereceden bahsediliyordu.İsveç’ten sonra kemikleriniz ısınmış olmalı :)) Gerçi bu sene Londra’nın da sıcak olduğu söyleniyor.Ekin çok büyümüş maşallah.Londra ile ilgili yazılarınızı heyecanla bekliyorum.Sevgiler…

  Cevap

 2. Ellerine sağlık Gizem’cim!
  Çok güzel geziyorsunuz! İyi de ediyorsunuz!
  Selam ve sevgilerimle, hepinizi öpüyorum!
  Sadreddin Apaydın

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.