Yazı
5 yorum

Mallorca Tatilimiz

Bu seneki ilk yaz tatilimizi geçen ayın başında Mallorca’ya yaptık. Ä°spanya’nın en büyük adası olan Mallorca’nın baÅŸkenti Palma’da dört gün geçirdik. Aslında bu adayı uzun süredir görmek istiyordum, ama tatil için burayı seçmemizin sebebi baÅŸkaydı. Haftasonuyla birleÅŸtirip bir kaç gün izin alıp bir yerlere gidelim diye aylar öncesinden planlar yaparken, Barış Temmuz ayında Ä°zlanda’ya gidelim diye tutturmuÅŸtu. Orayı da görmeyi çok istememe raÄŸmen, güzelim yaz günlerinde ortalama 10 derece olan bir yere gitmeyi hiç ama hiç istemedim (Ä°sveç’ten taşınalı bir sene olmadı henüz, Ä°zlanda’ya en erken bir kaç sene içinde gitmek daha mantıklı geliyor ÅŸimdilik). Barış Ä°zlanda’yı araÅŸtırırken o sırada sıcak yerler listemdeki en ucuz uçak bileti Palma’ya idi. Bir ÅŸekilde oldu bittiye getirip uçak biletlerini aldım, kalacak yeri ayarladım, ve böylece Ä°zlanda yerine Mallorca’ya gitmiÅŸ olduk.

Ä°spanya’da daha önce yalnızca Barcelona’ya gitmiÅŸtik. Mallorca hakkında pek bir bilgimiz yoktu ve açıkçası neyle karşılaÅŸacağımızla ilgili de pek yüksek bir beklenti içinde deÄŸildik. Fakat tatilimiz o kadar güzel geçti ve biz Mallorca’yı o kadar çok sevdik, beÄŸendik ki oraya gelecek yaz yeniden gidip adanın görmediÄŸimiz taraflarını keÅŸfetmek istiyoruz.

Palma, bakımlı ve güzel eski binaları, temiz sokakları, herhangi bir ara sokakta yürürken karşınıza çıkan, film sahnesini andıran avluları, inanılmaz lezzetli yemekler tadacağınız, sayısız restoran ve kafeleriyle bir tatil adası başkentinden çok öte bir yerdi.

Orada geçirdiÄŸimiz dört gün boyunca ÅŸehri hep -ister istemez- geçen yaz gittiÄŸimiz Sicilya’nın baÅŸlenti Palermo ile karşılaÅŸtırdık. Oranın nüfusu Palma’nın neredeyse iki katı olmasına raÄŸmen ÅŸehir bize hiç bu kadar bakımlı, temiz ve ilgi çekici gelmemiÅŸti. Bunu da bir not olarak eklemek istedim.

Mallorca tatilimizde, küçük bir stüdyo daire kiralayıp Palma’nın merkezinde kaldık. Bir gün otobüse atlayıp günübirlik adanın diÄŸer ucundaki sahil kasabası olan Alcúdia’ya gittik. Oranın hep otellerle dolu olduÄŸunu ve kalabalık olduÄŸunu duymuÅŸtuk, fakat çocuklar için tavsiye edilen geniÅŸ bir kumsalı ve sığ suları olduÄŸu için yine de gitmek istedik. Gidince fark ettik ki ‘otellerle dolu’ ve ‘kalabalık’ terimlerini Türkiye deneyimlerimize göre düşünmüştük, fakat orası bize yazlık site havasında, sakin ve çok rahat geldi. Hatta sırf plaj tatili yapmak isteyenler için epey güzel bir yerdi (ben derin ve soÄŸuk sularda yüzmeyi sevdiÄŸim için denizi beni pek cezbetmedi).


(Palma’nın ünlü Santa Maria Katedrali)


(Alcúdia)


(La Nueva Burguesa – Çok güzel vejetaryen hamburgerleri vardı)


(Alcúdia – Plaj ÅŸemsiyelerindeki kasalar eÅŸyalarını saÄŸlama alıp rahat rahat yüzmek isteyenler için harika bir çözüm)


(Alcúdia)

5 Yorum

 1. Merhabalar Gizem hanım,sizi ve yazılarınızı özlemiÅŸtik.FotoÄŸraflarınıza bayıldım,her yer tarih kokuyor ne güzel.Ä°spanya’da 40 dereceden bahsediliyordu.Ä°sveç’ten sonra kemikleriniz ısınmış olmalı :)) Gerçi bu sene Londra’nın da sıcak olduÄŸu söyleniyor.Ekin çok büyümüş maÅŸallah.Londra ile ilgili yazılarınızı heyecanla bekliyorum.Sevgiler…

  Cevap

 2. Ekin yazdım yanlışlıkla özür…Düzeltemeden göndere bastım.

  Cevap

 3. Ellerine sağlık Gizem’cim!
  Çok güzel geziyorsunuz! İyi de ediyorsunuz!
  Selam ve sevgilerimle, hepinizi öpüyorum!
  Sadreddin Apaydın

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.