Yazı
2 yorum

Ada Gezisi – Öckerö ve Hönö

Haftasonu nereleri gezsek diye haritayı açıp kendimize yer beğendik. Göteborg’un kuzeybatı sahiline yakın irili ufaklı adalardan yanyana olan Öckerö ve Hönö’yü gözümüze kestirdik.

Kıyıdan Hönö’ye 5 dakikalık bir feribot yolculuğuyla varılıyor. Ada halkı, ada hissini kaybetme korkusuyla, ana karadan adaya köprü yapılmasına karşı çıktıkları için ulaşımı küçük bir arabalı feribot sağlıyor. Bu feribot da devletin buraya yapması gereken yolun yerini aldığı için herkese ücretsiz.

honö1

honö2

honö7

Buradaki adalar birbirlerine küçük köprülerle bağlılar. Biz de Hönö’den direk Öckerö’ye geçip önce burayı gezmeye başladık. Sonuna kadar araba yolunu takip edip, son bulduğumuz deniz kenarında, kayalıkların üzerlerinde yürümeye başladık. Bu uçta rüzgar çok şiddetliydi, yine de manzaraya dalıp yarım saate yakın dolaştık.

honö5

Dönüş yolunda Hönö’nün merkezinde mola verdik. Yazın çok daha güzel ve hareketli olduğuna inandığımız yerler bu soğuk pazar gününde çok sakindi. Dükkanların çoğu mevsim dolayısıyla kapalıydı.

honö3

honö4

honö9

Yine de açık bir kafe bulup içeri girdik. Benim için günün en güzel anı burada kahve içip, ısınıp, tarçınlı çörek yemekti. Biraz dinlendikten sonra feribotla yeniden Göteborg’a döndük.

honö8

2 Yorum

  1. İsveç’te hayatı bir kelime ile ifade etmek gerekirse eğer minimalist (tam da benim sevdiğim gibi) diyebiliriz sanırım :) ah bir de soğuk olmasa

    Cevap

    • Duygucum tam da dogru kelimeyi bulmussun! :) Ben de aynen oyle dusunuyorum ve buradaki minimalizme alismis olmak beni korkutuyor bazen..

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.