Yazı
3 yorum

Aeroseum – SavaÅŸ Uçakları Müzesi

Haftasonu gezilerimizden birini de Ä°sveç’in eski savaÅŸ uçaklarının sergilendiÄŸi Aeroseum müzesine yaptık. Daha önce hiç gitmediÄŸimiz bu müze uzun süredir listemizdeydi. Ada gezisinden biraz zaman arttırıp pazar günü burayı da gezdik.

1950’li yılların baÅŸlarında savaÅŸ uçaklarını saklamak için yaptıkları bu dev hangarı 1999 yılında müzeye çevirmeye karar vermiÅŸler. Ä°sveç’in askeri mirası olarak kabul edilen 50’den fazla uçak ve uçak parçası yerin 30 metre altında, biri 8.000 metrekare diÄŸeri 22.000 metrekare olan hangarlarda sergileniyor.

aeroseum1

Ortada hiçbir büyük bina görünmediği için müzeye giderken tabelaları takip ettik. Toprak bir yola koydukları küçük bir kulübeden biletlerimizi aldık ve görevlinin tarif ettiği yolu izleyip, hiç müze girişine benzemeyen demir bir kapıdan içeri girdik. O küçük kapının açıldığı dev alanı ve sıra sıra dizilmiş uçakları görünce, biletlerimizi alırken yaşadığım hayal kırıklığı yerini hayranlığa bıraktı.

aeroseum2

aeroseum3

Hangarın küçük bir bölümünde de buranın yapılışı ve açılışı sırasında çekilen fotoÄŸrafları sergiliyorlardı. Hatta 90’lı yıllarda, burayı müze haline getirirken yaptıkları çalışmalarda duvarların arkasında buldukları, 50’li yıllardaki inÅŸaat zamanından kalma kova, kürek, bira ÅŸiÅŸesi gibi eÅŸyaları da tarihi yansıttığı için müzenin bir parçası haline getirmiÅŸlerdi.

aeroseum4

aeroseum5

Müzedeki bazı savaş uçaklarının pilot koltuğuna oturmak ve konsollarını incelemek mümkündü. Bana biraz klostrofobik geldiyse de Barış çocuk gibi oynadı tüm uçaklarla :) Ayrıca bir kaç küçük uçağı da uçak simülasyonu için düzenlemişlerdi. Bunun için de ayrıca bilet alıp, 15 dakika uçak kullandık ve süremizin sonunda uçağı sağ salim havaalanına indirdik.

aeroseum6

Ä°sveç soÄŸuk savaÅŸ dönemindeki tarafsızlığıyla bilinse de, Rusya tarafından yapılabilecek bir taarruzdan çekindiÄŸi için ABD’nin Ä°sveç’in batı kıyılarında deniz altılarını ve yine bu yakada savaÅŸ malzemelerini saklamalarına izin vermiÅŸ. ABD ile yapılan bu anlaÅŸma uzun süre devlet sırrı olarak saklanmış ve halka ancak 1994 yılında açıklanmış.

aeroseum7

Müzede soğuk savaş dönemiyle, diğer avrupa ülkelerinin o zamanki konumlarıyla, casusluk ve haberleşmeyle ve savaş teknolojisiyle ilgili pek çok bilgi vardı.

aeroseum8

Göteborg’da bu zamana kadar gitmediÄŸime üzüldüğüm, ama nihayetinde de gezmeye fırsat bulduÄŸum için sevindiÄŸim yerlerden biri oldu bu müze.

Müzede sergilenen uçakların listesini burada görebilirsiniz.

3 Yorum

 1. Küçüklüğümde okula giderken en sevdiğim aktivite müze gezileriydi diye hatırlıyorum. Çünkü ben de genelde uygulamalı ve görsel açıdan beni tatmin eden konuları daha çabuk ve kalıcı şekilde öğreniyorum. O yüzden özellikle tarih derslerinin müzelerle bütünleşmesi gerektiğini ve sahip olunan değerleri müzeleştirmenin çok önemli olduğunu düşünmüşümdür. Aeroseum da bu anlamda aslına uygun ve dönemi iyi yansıtan bir müzeymiş, oldukça beğendim.

  Cevap

 2. güzel haber… Bu haberleri daha çok kiÅŸi okuyabilmeli. Daha çok bir web sayfasi gibi olabilir, cunku haberlerin kendi icinde gruplanmasi gerekir, moda, kultur, kitap vs gibi…

  Cevap

  • Guzel bir noktaya degindin, bu konuda calismalarim devam ediyor :)

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.