Yazı
4 yorum

Askimsbadet – İsveç’te Deniz, Güneş ve Kum

Haftasonu hava inanılmaz güzeldi, 20 C dereceye kadar çıktı. Biz de bunu değerlendirmek için harika bir plan yaptık. Göteborg’un güneyinde deniz kenarındaki Askim adında bir bölgedeki plaja gitmeye karar verdik.

Ahmet İsveç ehliyetini ve ikinci el arabasını yeni aldığı için çok heyecanlıydı, otobüsle gitmek yerine arabayla gitmek istedi. Evlerimiz çok yakın olduğu için biz de onlara katıldık. Yol üzerinde büyük bir süpermarkette durup piknik için yiyecek bir şeyler aldık. İsveç’te ‘engångsgrill’ denilen tek kullanımlık mangallar satılıyor. Paketin içinde kömür, ince bir ızgara ve kömürleri tutuşturmak için de özel bir kağıt bulunuyor. Ateşi çok kuvvetli olmuyor ama 3-4 kişi için rahatlıkla yetebilir. Parklarda da genellikle bu mangalları atmak için özel çöp kutuları bulunuyor. Biz de iki tane bu tek kullanımlık mangallardan aldık.

Jordanka ve Nikola bisikletle, geri kalan herkes de otobüsle geldi. Aşağı yukarı aynı zamanda orada buluştuk. Ben ilk defa gittim oraya ve neden daha önce gitmedim diye de pişman oldum. Sahilin girişinde yiyecek içecek satılan küçük bir büfe, kıyafet değiştirme kabinleri ve tuvaletler bulunuyordu. Hava da çok sıcak olduğu için bana sanki bambaşka bir tatil kasabasındaymışım hissi verdi.

Kumsalın hemen üst kısmındaki çim alana piknik örtülerimizi açıp yayıldık. Barış mangalla uğraşırken ben kumsalda Jordanka’larla top oynadım. Etrafta herkes bikinilerle, şortlarla güneşleniyordu. Bir kaç kişi de denize giriyordu, ama bu hava ve deniz suyu bizim için hala çok soğuktu.

İsveç’te genelde göl sularına alışkın olduğumuz için, ya da genelde deniz suyu Türkiye’deki gibi parlak ve saydam olmadığı için buradaki denizin şeffaflığına inanamadım. Havanın 25 C derece civarı olduğu günlerde rahatlıkla yüzebiliriz diye düşünüyorum.

Yaklaşık 5 buçuk saat geçirdik Askimsbadet’te. Deniz kabukları topladık, yakantop, futbol ve voleybol oynadık. Evde bile yalınayak yere basmayan ben, ayakkabılarımı ve çoraplarımı çıkarıp çimde, kumda, yollarda öylece koşuşturdum. Sanırım İsveç’teki en mutlu olduğum günlerden biriydi. Böyle güzel havalarda evde oturmak ya da kapalı yerlerde olmak inanılmaz bir suçluluk duygusu yarattığı için bu yaz her haftasonu değişik bir yere gitmeye karar verdik.

O gün ne giydim: H&M t-shirt, leggings ve güneş gözlüğü, Top Shop askılı penye, Mavi Jeans kot şort ve Converse ayakkabı.

4 Yorum

  1. Gizemcim Hollanda’da henuz berrak bir deniz bulamadik. Sizin orada bulabilmenize sevindim. Bundan sonra bol bol tadini cikarin:)

    Cevap

    • Nihalcim evet, sen de biliyorsun, burada da deniz hep simsiyah gol gibi oluyordu. Ilk defa boyle cekici gorunen bir deniz gordum. Girildiginde nasildir bilmiyorum, belli bir mesafeye kadar baya sig gibiydi ama havanin cok daha sicak oldugu gunleri bekleyip gorecegiz (tabi sansimiz varsa, bir kac guncuk) :)

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.