Yazı
0 yorum

Borås ve Tenis Turnuvası

Cumartesi günü İsveç-Polonya arasında oynanan FedCup tenis turnuvasını izlemek ve bu bahaneyle şehri görmek için Borås’a gittik. Göteborg’a 50km uzaklıktaki bu küçük şehri hep başka yerlere giderken görmüş, fakat daha önce hiç ziyaret etmemiştik. Turnuva başlamadan bir iki saat önce gidip şehirde biraz dolaştık.

Nüfusu 66 bin olan bu küçük şehrin merkezine yürüyerek ulaştık. İsveç’teki diğer şehirlerde olduğü gibi merkez şehrin en eski ve güzel binalarını barındırıyor; belediye binası, büyük kilise, geniş bir alışveriş caddesi ve büyük bir meydan göze ilk çarpan şeyler.

Borås_fedcup_tenis_0214_01
(1910 yılında inşa edilmiş belediye binası, Borås’ın en eski yapılarından biri)

Borås_fedcup_tenis_0214_03
(Şehrin en hareketli caddesi, Gustav Adolf kilisesi-1906, Neo-Gotik)

Borås_fedcup_tenis_0214_02

Hep derim, suyun olduğu her yer güzeldir diye. Borås’da da şehrin içinden geçen Viskan nehri ve her köşe başında rastladığımız heykeller bu küçük şehre özel bir hava katıyor. Nehir kenarındaki restoranları yazın yeniden gelip mutlaka deneyeceğiz.

Borås_fedcup_tenis_0214_04
(Handelsbanken’in banka binası)

Borås 1800’lü yıllardan beri İsveç’in en büyük tekstil şehirlerinden biriymiş. Bugün de bölgede sanayi, üretim ve küçük yatırımlarla beraber toplam 11445 şirket bulunyor.

Borås_fedcup_tenis_0214_05
(Merkez tren istasyonu)

Borås_fedcup_tenis_0214_06

Borås_fedcup_tenis_0214_07
(Turnuvanın yapıldığı spor binası)

Turnuva maçı başlamadan önce maçın olacağı binayı gezdik. İlk dikkat çeken Borås’lı başarılı sporcuların fotoğraflarının asılı olduğu ‘Borås Wall of Fame’ (tr. Borås ünlüler duvarı) oldu. Küçük bir şehir olmasına rağmen bu kadar başarılı bir geçmişi olması şaşırtıcı geldi. Sonra İsveç’in spor konusundaki dünya başarılarını düşününce asıl şaşılması gerekenin Türkiye gibi, nüfusuna rağmen sporcu yetiştirmeyi bilmeyen ülkeler olduğu gerçeğiyle yüzleştik.

Borås_fedcup_tenis_0214_08

Borås_fedcup_tenis_0214_09
(Olimpiyat hatıralarının sergilendiği yer)

FedCup ilk defa 1963 yılında başlayan ve her sene düzenlenen, dünyanın en büyük uluslararası kadın tenis turnuvası. Bizim bugün izleyeceğimiz maçlar ise İsveç-Polonya arasındaki turnuvanın ilk maçlarıydı.

Maç başlamadan önce her ülkenin oyuncuları, hakemler ve top toplayıcılar sahada hazır durumda yerlerini aldılar ve iki ülkenin de milli marşları okundu.

Borås_fedcup_tenis_0214_10

İlk maç Johanna Larsson – Kataryna Piter arasındaydı, kazanan İsveç oldu. İkinci maç ise Sofia Arvidsson – Agnieszka Radwanska arasında yapıldı, bu sefer kazanan -bizim de tahmin ettiğimiz gibi- gördüğümüz en başarılı tenis oyuncularından biri olan Agnieszka Radwanska oldu. Turnuvanın ikinci gününü izlemedik, fakat o gün de birer maç eşler değiştirilerek, bir maç da çiftler olmak üzere 3 oyun daha oynandı. Sonuçlara bakınca kazanan ülkenin Polonya olduğunu gördük.

Borås_fedcup_tenis_0214_11
(Kataryna Piter – Johanna Larsson)

Borås_fedcup_tenis_0214_13
(Agnieszka Radwanska; kadınlar tenis birliği dünya sıralamasında 4.)

Cumartesi günümüzü böylece hem yeni bir şehir gezerek, hem de izleme fırsatını çok sık yakalayamadığımız önemli bir turnuva maçı izleyerek geçirdik. Borås’la ilgili okuduğumuz broşür ve kitapçıklarda, yaz aylarında her perşembe şehir merkezinde açık hava konserleri olduğunu öğrendik. Böylece güzel havalarda yeniden görmek istediğimiz bu şehir için kendimize bir hedef belirledik.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.