Yazı
10 yorum

Isaberg’de Kayak

Pazar günü spor tarihim açısından adını yükseklere yazdıracak bir gündü. Her zaman çok korktuÄŸum, nasıl yapıldığına bir türlü anlam veremediÄŸim, ‘hayatta yapamam’ dediÄŸim kayağı denedim.. ve baÅŸardım!

Ben 12-13 yaşındayken iki kere Erciyes’e kayaÄŸa gitmiÅŸtik. O günlerdeki kayak deneyimim yüzünden bu güne kadar bir daha denemeyi aklımdan bile geçirmemiÅŸtim. O zamanlar tombiÅŸ bir kızdım, dengem sıfırdı, spor yapmıyordum ve klostrofobim vardı (alakasız gözükmesin, kayak botları ayağımdayken tek düşünebildiÄŸim ÅŸey ‘eÄŸer ayaklarımdan bir daha çıkmazlarsa bacağımın neresini kesip feda etmeliyim’ düşüncesi oluyordu). O günlerde yaÅŸadığım kayamamak, ayakta duramamak, düşmek, düşünce de bir türlü kalkamamak gibi kayak baÅŸarısızlıklarım beni bu güne kadar bu sporu tekrar denemekten alıkoydu, ta ki geçtiÄŸimiz haftasonuna kadar.

Barış haftasonu için bir yerlere kış tatiline gidelim diyince Göteborg’dan arabayla gidebileceÄŸimiz mesafedeki yerleri incelemeye baÅŸladık. Bu tatili planlamak için biraz geç kaldığımızdan yakınlardaki daÄŸlarda kalacak yerlerin hepsi dolmuÅŸtu. Daha sonra günübirlik rahatlıkla gidip gelebileceÄŸimiz Ä°saberg‘i bulduk.

ArkadaÅŸlarımız da bu fikri çok beÄŸenince pazar sabahı erkenden iki arabayla yola çıktık. Göteborg’un güneydoÄŸusunda, yaklaşık 130 km mesafede bulunan bu daÄŸa ulaÅŸmamız 1.5 saatimizi aldı. Yolda verdiÄŸimiz kısa kahve-kahvaltı molasından sonra saat 9 buçuk civarı Ä°saberg’in park alanındaydık.

Bazılarımız kayak, bazılarımız da snowboard denemek istediÄŸi için ikiye ayrılıp gerekli araç gereçleri kiraladık. Bir önceki gece izlediÄŸimiz videolardan snowboard’un benim için imkansızın da ötesinde olduÄŸuna karar verdiÄŸimden, hiç düşünmeden kayakta karar kıldım.

isaberg2

Aramızda kayak konusunda en deneyimli Hande olduğu için, kayakçılara küçük bir giriş dersi verdi. Eski günlerdeki kayak deneyimim en azından bana iyi bir teori bilgisi olarak geri döndü o an. O zaman öğrendiklerimin hepsini hatırladım. Kayakları ayağıma geçirdim, ve düşmedim :)

isaberg3

Ben eÄŸimi çok az olan çocuk pistinde çalışmalar yaparken, Barış da snowboard’una tek ayağını geçirmiÅŸ dengede durma denemeleri yapıyordu. Dengemi yeterince bulup, hareketlerimi kontrol etmeye baÅŸladıktan sonra bu çocuklar ve yeni öğrenenler için yapılmış alandaki küçük lift’leri kullanarak pistin bir ucundan diÄŸerine, saÄŸa sola S’ler çizerek gitmeye baÅŸladım.

isaberg5

O sırada snowboard’cular çoÄŸu zamanlarını yerde geçiriyorlardı :)

isaberg7

Öğlene kadar bu alanda kayarak artık kayakların üzerinde durabildiÄŸimi ve hareketlerimi kontrol ederek aÅŸağı kadar düzgün gidebildiÄŸimi görmüş oldum. Herkes yorulunca öğle yemeÄŸi molası verdik. Yemekten sonra Barış, daha fazla düşmeye dayanamayacağını, her yerini acıttığını söyleyerek snowboard’unu kayakla deÄŸiÅŸtirdi. Snowboard’un zorluÄŸundan sonra, kayakları ayağına geçirir geçirmez hiç bir derse gerek kalmadan düzgün bir ÅŸekilde kaymaya baÅŸladı.

İkimiz de yeterince kendimize güvenince diğer liftler için kart aldık, ve yine en kolay seviyedeki pistlerde kaymak için onların liftlerini kullanmaya başladık. Bu pistlerde kaydıkça bu işten daha çok keyif almaya başladım.

isaberg6

AkÅŸam 17:00’de kapanan liftleri son dakikasına kadar kullandık :) Günü toplamda yalnızca iki kez düşerek kapadım. ÇocukluÄŸumdaki yenilgilerin aksine, düşer düşmez kendimi toplarlayıp, kayakları ayağımdan çıkarmaya gerek duymadan ayaÄŸa kalkıp kaymaya devam ettim (sanırım asıl zafer buydu benim için).

isaberg8
(Hande’nin bizim çıkmadığımız, daha yüksek pistlerden çektiÄŸi fotoÄŸraf)

isaberg1

Kat kat kıyafetler giyip, kar pantolonları, kar eldivenleri ve gerekli tüm araç gereçle bu geziye çıktığımız için, -15 derecede kaydığımız halde hiç birimiz üşümedik. Pist kapanırken biz de kayakları ve snowboard’ları teslim ettik. Saat 10’dan 17’ye kadar yalnızaca bir saat yemek molası vererek aralıksız kaydığımız için hiç birimizin daha fazla hareket edecek hali kalmamıştı. Özellikle snowboard’cuların yüzünden canlarının acısı okunabiliyordu. Ne kadar yorulmuÅŸ olursak olalım, günü zayiatsız bitirmiÅŸ olduk.

Eve dönerken içten içe haklı bir gurur yaşıyordum. Bu güne baÅŸlarken ‘ben kesinlikle baÅŸaramam, denerim ama biraz oyalanır sonra pes eder bırakırım’ diyordum, fakat günün sonunda küçüklüğümün korku dolu kayak denemelerinin üzerine temiz bir sayfa çekip, hayattaki en zor ve korkunç bulduÄŸum sporlardan birini denemiÅŸ ve baÅŸarmış oldum.

Ne yalan söyleyeyim, o akşam eve döndüğümüzden beri bir sonraki kayağa gideceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyorum..

10 Yorum

 1. Diğer yazıların gibi çok güzel olmuş okurken çok eğlendim ve banada ilham verdin Gizemcim yaklaşık 10 gündür Kayserideyim kayak banada ürkütücü geliyordu ama yazından sonra kesinlikle denemek istiyorum:)

  Cevap

 2. Ben de kesinlikle kayamayacağımı düşünüyorum ama yaşlanmadan kemiklerim güçsüzleşmeden de denemek istiyorum :D

  Cevap

 3. Sende küçükken iyi kayamadığını gözünde ne kadar büyütmüşsün. Kaydığınız pistte, fotoğraflardan görünüyor tam çocuk pisti. Siz daha dik pistler bulun da heyecanlı olsun.

  Cevap

  • Babacim gaza getiriyorsun :) Tamam soz sana, bundan sonra daha ciddi bir pistte deneyecegim :)

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.