Yazı
18 yorum

İsveç ve İngiltere Karşılaştırması

Cambridge’e taşınalı 2 buçuk ay oldu bile. Ä°lk haftalar sipariÅŸ verdiÄŸimiz eÅŸyaların gelmesi, onların kurulması, kutuların boÅŸaltılmasıyla geçti. Alışma sürecimiz hiç uzun sürmedi, yalnızca her taşınmanın sonunda uÄŸraşılması gereken, elektrik, su, internet baÄŸlatma, saÄŸlık sistemine kayıt olma gibi zorunlu iÅŸleri halletmek bir kaç haftamızı aldı. 

Buraya vardığımız ilk andan itibaren her ÅŸeyi dikkatlice gözlemledim, Ä°sveç’le karşılaÅŸtırmalar yaptım, ve alışkanlıklarımın yerlerini yenileri almadan önce bu gözlemlerimi not ettim. Ä°ki ülke arasındaki en önemli gördüğüm farkları daha tecrübelerim tazeyken sizinle paylaÅŸmak istedim.

Ä°ngiltere’nin pozitif yanları:

Ä°klim

Yukarda da bahsettiÄŸim gibi, Ä°ngiltere hep çok yaÄŸmurlu ve serin olarak bilinir. Sanırım bu konuda bizim ÅŸanslı olduÄŸumuz nokta Ä°ngiltere’nin en kuru ÅŸehirlerinden biri olan Cambridge’i seçmemiz oldu. Göteborg’la karşılaÅŸtıracak olursak burada hava ortalama bir kaç derece daha sıcak, daha az bulutlu ve daha az yaÄŸmurlu. Ä°sveç’te kışları çok üşüyerek geçirirken burada iÅŸe her gün bisikletle gidip geliyorum ve üşümüyorum. Bir de Cambridge Göteborg’dan daha güneyde olduÄŸu için kışın günler daha uzun oluyor. Ä°sveç’le ilgili en büyük ÅŸikayetimiz kışın karanlığı olduÄŸu için bu konuda az da olsa rahatladık.

Ä°nsan iliÅŸkileri

Ä°ngilizler soÄŸuk olarak bilinirler, fakat Ä°sveç’ten gelince bize dünyanın en sıcakkanlı, en arkadaÅŸ canlısı insanları gibi geldiler :) Amacım burada Ä°sveçlileri yermek deÄŸil ama bu konuda büyük bir fark var. Günlük hayatta, marketten bir ÅŸey alırken, trene binerken, bir komÅŸuyla karşılaşınca burada mutlaka küçük bir sohbet yapılıyor. Ä°sveç’te bütün bir günü dışarda geçirip, bir kelime konuÅŸmadan, yalnızca ‘merhaba’, ‘teÅŸekkürler’ gibi 2-3 kelimeyle eve döndüğümüz çok olmuÅŸtur. Ä°ngilizlerin her durumda araya bir laf atmalarına, espri yapmalarına bayılıyorum. Ä°sveçliler sorarsan yardım ederler, çok da kibardırlar ama bunun dışında herkes etraftaki tüm insanlar sanki yokmuÅŸ gibi, onlar birer hayaletmiÅŸ gibi yaÅŸarlar. Ä°yi veya kötü davranmalarını kast etmiyorum, sadece etraftaki insanlar sanki yokmuÅŸ gibi. Çünkü onların varlıklarını onaylamak, durduk yere bir ÅŸeyler söylemek, ÅŸakalaÅŸmak, o insanların kiÅŸisel alanlarına girmiÅŸ olmak gibi hissederler (ya da ben öyle hissettiklerini düşündüm hep). Mesela Ä°sveç’te elinde çok ağır bir eÅŸyayla tramvaya binmeye çalışıyorsan çok az kiÅŸi durduk yere, sen sormadan sana yardım teklif eder, çünkü sana karışmak istemezler. Burada ise herkes sen sormadan güler yüzle yardım ediyor. Bu tamamen kültürlere baÄŸlı ÅŸeyler, fakat sanırım biz bu tip insan iliÅŸkilerini biraz özlemiÅŸiz. Hatta burada neredeyse biz Ä°ngilizlere göre yabani kaldık, komÅŸularımızın kapıyı çalıp hoÅŸgeldiniz demelerine epey ÅŸaşırdık :)

Dil

Barış çat pat, bense epey akıcı Ä°sveççe konuÅŸuyordum. Yine de Ä°sveççe ileri yaÅŸlarda öğrendiÄŸimiz bir dil olduÄŸu için, günlük hayatta çok fazla pratik yapma ÅŸansımız olmadığı için ve de tüm Ä°sveçliler çok iyi seviyede Ä°ngilizce konustuÄŸu için, Ä°sveççemiz her zaman Ä°ngilizcemizin gölgesinde kaldı. Ä°sveççeyi çok derinlemesine öğrenmediÄŸimiz için de kültürel açıdan bizler de biraz dilin gölgesine kalmış olduk. Ana dilimiz gibi konuÅŸtuÄŸumuz bir dilin ülkesinde olmak, günlük hayatta sosyal açıdan her ÅŸeyi daha yakından takip etmemize yardımcı oluyor. Ä°ngiltere’ye taşınır taşınmaz kendimizi bu ilkeye adapte olmuÅŸ hissetmemizin de en büyük sebeplerinden biri bu belki. Tiyatroları, etrafta konuÅŸulanları, televizyon programlarını çok daha rahat anlamak insana kendini daha ait hissettiriyor. Bunun yanında Ekim Ä°sveç’te uluslararası okula gitmesine, hem Ä°ngilizce hem Ä°sveççe öğrenmesine raÄŸmen, burada Ä°ngilizcesi ana dili olacak ve Ä°ngilizceyi köklü olarak kaynağında öğrenecek. Bu da Ä°sveç’le karşılaÅŸtırınca sevindiÄŸim noktalardan biri.

Uluslararası Ulaşım

Ä°sveç her ne kadar Avrupa olsa da, kuzey ülkeleri hep his ve kültür olarak bana Avrupa’ya uzak gelmiÅŸtir, tabi mesafe olarak da öyle. Belki Stockholm’de iÅŸler daha farklı olabilir ama Göteborg’un dünyanın geri kalanıyla baÄŸlantısı çok zayıftı. Özellikle son yıllarda Ryanair Göteborg uçuÅŸlarını azaltınca, Göteborg’dan aktarmasız gidebileceÄŸimiz ülkelerin sayısı da azaldı. Mevcut direk uçuÅŸar için bilet fiyatları da Avrupa’nın diÄŸer ülkelerine göre epey pahalıydı. Åžimdi Cambridge’e en yakın havaalanı olan Londra-Stansted Havaalanı’ndan sayısız yere çok daha ucuza direk uçuÅŸlar var. En basiti Ä°stanbul’a gideceÄŸimiz zaman Göteborg’da tek seçeneÄŸimiz THY ile Atatürk Havvalanı iken, ÅŸu anda Pegasus’la çok daha ucuza Sabiha Gökçen’e gidebiliyoruz. Hatta sırf Türkiye’de Antalya, Ä°zmir, Bodrum, Dalaman ve Ä°stanbul’a, dünyanın da pek çok yerine direk uçabiliyoruz. Bu bizi çok daha fazla dünyanın ulaşım olarak merkezinde hissettiriyor ve daha gezgin yapıyor.

Pratiklik ve kurallar

Almanya’dan gelen bir insan için Ä°talya neyse, Ä°ngiltere’de bizim için o: kaos, kuralsızlık ve düzensizlik :) Bu gerçekten çok komik bence. Bu kaos ve düzensizliÄŸi iyi yanlarını vurgulayarak ele alacağım. Ä°sveç’te her ÅŸey ama her ÅŸey tanımlıdır. Arabayla yolda kısa süreli park edebileceÄŸiniz yerler, ev kiralama prosedürleri, iÅŸ yerinde yemek yeme kuralları, otobüste boÅŸ yerlere oturmak, bir kamu kuruluÅŸunda sıra beklemek.. kısacası aklınıza gelebilecek her eylem ya bir kural zinciri ve süreç haritasıyla belirlenmiÅŸtir, ya da yazısız kurallarla toplum tarafından benimsenmiÅŸ, uygulanıyordur. Bu kuralların ve düzenin dışına çıkmak hayal bile edilemez, hatta ayıplanır. Burada aklınıza çok sert kurallar ve insanlar gelmesin, yalnızca herkes bu düzen akıntısına kapılır ve sen bile bir gün bunun dışına çıkarsan kendi kendine bir yanlışlık olduÄŸunu fark eder tekrar sürüye dönersin. Mesela bankada sıranı beklerken, aslında soracağın bir cümlelik çok kısa soruyu veznedeki kadına yaklaşıp ‘pardon ÅŸu şöyle miydi?’ diye sorarsan ayıplanabilirsin, uyarılabilirsin çünkü orada sıranı beklemen gerekiyordur (tamam abartmış olaiblirim ama bu durumu görsem ÅŸaşırmam). Veya, sıra sana geldiÄŸinde o kurumda belirlenen tanımlı konular dışında bir ÅŸey sorarsan, ‘burada böyle demiÅŸsiniz ama benim ÅŸurdan gelirim varken parayı ordan alsam, buraya yatırsam, sonra çeksem?’ gibi bir soru örneÄŸin, o koca bankada buna cevap verecek tek bir yetkili bile bulamayabilirsin. Ä°ÅŸte Ä°ngilizlerin bu gibi konulardaki pratiklikleri ve insiyatif almaları benim gerçekten hoÅŸuma gidiyor. BelirlenmiÅŸ bisiklet yolundan deÄŸil de kısa bir mesafeyi kaldırımdan mı gitmek zorunda kaldın, kimse seni ayıplamıyor. Bankada sıra dışı bir soru mu sordun, sorduÄŸun görevli sana gereken cevabı bulana kadar her yetkiliyle konuÅŸuyor. Yanlış trene mi bindin, bilet kesen görevli ‘yanlış binmiÅŸsin, biletin bu rotaya uygun deÄŸil, seni bir sonraki durakta indirmek zorundayım’ demek yerine, seni doÄŸru trene aktarmak için telsiziyle iÅŸleri koordine ediyor ve bilet parası için güler yüzle seni bağışlıyor. Bir araba park etmemesi gereken bir yere mi park etmiÅŸ, insanlar yanından dikkatlice geçip gidiyor. Yani kısacası insanlar yanlış olanı parmakla göstermek yerine, insiyatif alıp daha pratik çözümler bulmaya çalışıyorlar. Bir de bu baÅŸlıkta deÄŸinebileceÄŸim bir diÄŸer nokta, Ä°sveç’te bir Ikea perdesinin boyunu kısaltmak 6 hafta (dalga geçmiyorum) sürerken, burada bu tip iÅŸler en fazla bir kaç gün sürüyor. Son bir örnek: Ekim’e okul bakarken rastgele bir okulu arayıp ‘kusura bakmayın biz daha önce randevu almadık, ÅŸimdi günübirlik Cambridge’deyiz, çok kısa uÄŸrayıp okulu görebilir miyiz?’ diye sorduÄŸumuzda ‘aa tabi, yeterli personel yok ama size kısaca 5-10 dakika okulu gösterebiliriz, buyrun’ dediler. Ä°sveç’te bu olay muhtemelen gerçekleÅŸmezdi ve randevuyu en erken 4 hafta sonrasına falan verirlerdi..

Online alışveriş

Ä°ngiltere tam bir online alışveriÅŸ cenneti. Ä°sveç’te de çok fazla online alışveriÅŸ yapıyorduk, ama sipariÅŸlerimizin gelmesi bir kaç gün sürüyordu ve eve teslimat epey pahalıydı. Eve yollamak yerine herkes en yaygın olan yolu seçiyordu; yine belli bir gönderim ücretiyle paketler mahalledeki posta merkezine gidiyordu, ve herkes posta numarasıyla kendisi gidip paketi oradan teslim alıyordu. Burada ise eve gönderim çok ucuz veya ücretsiz. Ãœstelik de Amazon gibi bir derya deniz elimizin altındayken, Amazon Prime üyeliÄŸiyle bu kategorideki ürünler ertesi gün kapımızda. Evet, taşındığımızdan beri evin eksiÄŸi gediÄŸini hep Amazon’dan sipariÅŸ verdik. Aynı gün içerisnde kapı çaldı, tuvalet kağıdı askısı geldi, kapı çaldı iki kasa bira geldi, kapı çaldı çöp kovası geldi, kapı çaldı kavanozlar geldi :) Bir kaç aydır Amazon’un en sadık müşterisiyiz ve online alışveriÅŸ konusunda çok şımardık. Henüz burada arabamız olmadığı için market alışveriÅŸlerini de internetten yapıyoruz :)

Sıra Ä°sveç’in gönlünü almaya geldi.

Ä°sveç’in pozitif yanları:

Hava-Su

Ä°sveç’in havası kesinlikle çok daha temizdi, ve musluk suyu çok daha kaliteli ve lezzetliydi. Cambridge’e ‘havası temiz’ dediklerinde bıyık altından gülüyoruz, çünkü bize göre yoÄŸun trafik saatlerinde egzoz dumanından nefes alınmıyor ve genel olarak da Ä°sveç’te olduÄŸu gibi tertemiz oksijeni hiçbir zaman hissedemiyorsun (belki yazın bu durum deÄŸiÅŸir). Su konusunda da, burada musluk suyunun içildiÄŸini söylediler, fakat su bize çok kireçli geldi. Çay demliÄŸimiz, kahve makinamız, sürahimiz, her ÅŸey kireç tuttu. Kahvenin ve çayın tadı deÄŸiÅŸti resmen. Bir süre sonra ÅŸiÅŸe suyu almaya baÅŸladık, sonra onun lojistiÄŸiyle uÄŸraÅŸma iÅŸini çok gereksiz bulduÄŸumuz için Brita su arıtma sürahisi denedik. Åžimdilik memnunuz ama Ä°sveç’in lezzetli ve tertemiz musluk sularını arıyoruz.

İşçilik kalitesi

Ä°sveç’te her iÅŸ yüz yıl sürüyordu ama bir yaptıkları ÅŸeyi de öyle layığıyla yapıyorlardı ki bir daha çok az bakım onarım gerekiyordu. Ä°sveç’te on sene içinde farklı yıllarda yapılmıs, belki toplam 6-7 evde yaÅŸadık. Hiç bir gün evin bir yeri bozulmadı, suyu akmadı, çatısı çökmedi, elektriÄŸi suyu kesilmedi, prizi bozulmadı, kapısı sökülmedi. Sıfır! Hiç bir zaman tamirci çağırdığımızı hatırlamıyorum, inanabiliyor musunuz? Burada 6-7 yıl önce yapılmış, içi epey düzgün, nispeten yeni bir eve taşındık. Ä°lk hafta yulkarı kattan bir yerden salon tavanındaki spot lambaların yanından su damladı (hala bilmiyoruz ne olduÄŸunu), mutfak dolaplarının altındaki süpürgelik olduÄŸu gibi tek parça elimizde kaldı, kombi iki kere bozuldu (hayatımda kombi görmedim Ä°sveç’te. Orada evler merkezi olarak ısınıyordu ve hala bilmiyorum sıcaklığın kaynağının nereden geldiÄŸini), elektrik düğmelerinden birine basınca hep sigorta atıyor, dış kapıyı kilitlemezsek arasından soÄŸuk hava vuruyor, vs. Böyle saçma, gündelik, daha önce hiç yaÅŸamadığımız problemlerle karşılaÅŸtık.

Spor ve Beslenme

Ä°sveç’in en taktir ettiÄŸim yanlarından biri belki bu; Ä°sveçliler Ä°ngilizlere göre çok daha düzgün besleniyorlar ve çok daha fazla spor yapıyorlar. Görünüşlerinden de bu belli oluyor. Ä°ngiltere’de abur cubur, ÅŸekerli ve kızarmış besinlerin tüketim miktarı beni epey ÅŸaşırttı. Kötü beslenmelerine raÄŸmen Ä°sveçlilere göre çok daha az hareket ediyorlar. Bundan etkilenmeyip, eski alışkanlıklarımızı korumaya gayret ediyoruz.

Ãœcretsiz eÄŸitim

Ä°sveç’te eÄŸitim kreÅŸten itibaren ücretsizdi (aylık çok cüzi bir miktar ödüyorduk). Burada ise 3 yaşından sonra belli bir miktar devlet yardımı alınabiliyorken, tamamen ücretsiz eÄŸitim 4 yaşından sonra baÅŸlıyor. O yüzden biz Ekim’in okuluna, Ekim henüz iki yaşını doldurduÄŸu için Ä°sveç’e kıyasla epey bir miktar para ödüyoruz. Bir de Ä°sveç’te evlere ve okullara ayakkabıyla girilmezken, burada çocukların oynadığı, uyuduÄŸu, emeklediÄŸi alanların hepsine ayakkabılarımızla giriyoruz ve bu bana epey garip geliyor.

Bisiklet yolları

Göteborg’da inanılmaz bir bisiklet yolu ağı vardı ve bu aÄŸ normal trafiÄŸin aktığı araç yollarından tamamen bağımsızdı. Burada ise çoÄŸu yerde bisikletler normal araç yolundan gidiyorlar, eÄŸer ÅŸanslıysak kenarda otobüslere ve bisikletlere ayrılmış ayrı bir ÅŸerit bulunyor. Buraya geldiÄŸimiz ilk günlerde yoldan geçen bisikletlileri ağızım açık, kalp krizi geçirerek, ‘ÅŸimdi hepsi ölecek’ diye izliyordum. Åžimdi biz de alıştık, düzgün ekipman, kask, reflektör yelek ve bisikletimizde 5-6 tane ayrı yanıp sönen ışıkla biz de otobüslerin arasından salınan bisikletliler güruhuna katıldık.

Nakitsizlik

Ä°sveç’le ilgili en çok özlediÄŸim ÅŸeylerden biri bu sanırım. Ä°sveç öyle ‘nakitsiz’ bir toplumdu ki, bir kaç sene önce yenilenen banknotları ve bozuk paraları hiç görmedim, çünkü tüm alışveriÅŸlerimi kartla veya Swish uygulamasıyla yapıyordum (bu konuyla ilgili daha önce yazdığım bir yazıya buradan ulaÅŸablirsiniz). Burada ise nakit parayla ödeme çok daha yaygın. Ben hala mümkün olduÄŸunca ‘Apple Pay’ kullanarak nakit paradan uzak duruyorum, ama kasa kuyruklarında beklerken nakit para ile ödeme yapan insanların sayısına bir hayli ÅŸaşırıyorum.

Geri Dönüşüm

Ä°ngiltere’de geri dönüşüm çok yaygın olarak yapılıyor olmasına raÄŸmen, Ä°sveç’te bu tamamen bambaÅŸka bir seviyedeydi. Ä°sveç’te evimizde biriktirdiÄŸimiz farklı çöp kategorileri: Renkli cam, renksiz cam, metal, kağıt, karton, plastik, kompost, ve geri kalanlar (normal çöp) iken, Ä°ngiletere’de yalnızca geri dönüşüm ve normal çöp olarak ikiye ayrılıyor. Bununla da bitmiyor, çünkü Ä°sveç’te pek çok ambalaj geri dönüştürülebilirken burada tükettiÄŸimiz ürünlerin paketlerinde sıkça ‘Åžu anda geri dönüştürülmemektedir’ yazısını görüyorum. Basit bir plastik paketin neden dönüştüremediÄŸini de anlamış deÄŸilim açıkçası. Ä°ngiltere’de insanların geri dönüşüm konusunda Ä°sveç’teki kadar bilinçli olduklarını düşünmüyorum.

***

Sonuç olarak, bu iki geliÅŸmiÅŸ ülke arasında bana göre pek çok konuda daÄŸlar kadar fark var. DeÄŸiÅŸik ülkelerin bu kültürel farklarını gözlemlemek, ve geçtiÄŸim her kültürden kendime uyanı benimsemek çok hoÅŸuma gidiyor. Ä°sveç’liliÄŸimin üzerinde çok sular akmadan bu gözlemleri bir an önce paylaÅŸmaya çalıştım, zira baÅŸta garip gelen her ÅŸeyi zamanla benimsiyor insan. Eminim bir kaç sene sonra Ä°sveç’ten çok ÅŸey yitirmiÅŸ, Ä°ngiltere’den çok deÄŸiÅŸik ÅŸeyler kazanmış olacağım. Åžunu da vurgulamalıyım ki; ‘Ä°ngilizler soÄŸuk insanlar’ ve ‘Ä°ngiltere’nin havası kötü’ gibi çok duyulan yorumlar tamamen Ä°ngiltere’ye nereden bakıldığına baÄŸlı :)

Bu yazıyı Göteborg’da 10 sene yaÅŸayıp, daha sonra Cambridge’e taşınmış ve burada yalnızca bir kaç ay geçirmiÅŸ biri olarak, tamamen kendi deneyim ve fikirlerime dayanarak yazdım. Herkesin farklı tecrübeleri ve görüşleri vardır eminim ki. Yorumlarınız, sorularınız veya paylaÅŸmak istediÄŸiniz düşünceleriniz varsa yazının altına yorum bırakabilir, veya her zaman bana ulaÅŸabilirsiniz.

(Photograph © Andrew Dunn, 09 September 2004)

18 Yorum

 1. Merhaba Gizem Hanım,
  Size daha önce bir defa email göndermiÅŸtim. Bende Ä°sveç’e taşınmaya çalışıyorum ve iÅŸ arıyorum. Bu esnada kolay geçiÅŸ olarak master programını denemeye çalışıyorum. Ä°ngiltereyi de daha iyi bir dil ve belki de iÅŸ amacıyla son birkaç haftadır düşünüyordum. Yazdıklarınız inanın o kadar yararlı oldu ki; emeÄŸinize ve zamanınıza çok teÅŸekkür ederim. Umarım herÅŸey sizin ve aileniz için istediÄŸiniz ÅŸekilde saÄŸlıkla olur.

  Saygılar

  Cevap

  • Cok tesekkur ederim! Size de kolayliklar diliyorum, umarim her sey dilediginiz gibi olur. Sevgiler

   Cevap

 2. Her yazdigina katiliyorum Gizem. (4 yildir Ingiltere’de yasiyorum, ilk 3 yilini Brighton’da son yilini Ingiltere’nin kuzeyinde gecirdim)
  Cambridge gibi sehirlerde tahmin ediyorum hava kirliligi sorun olabilir, biz countryside da kucuk bir village de yasadigimiz icin hava kirliligi sorunumuz yok tabi.
  Ben de Norvec’ten (3,5 yil yasadim) UK’ye tasininca ilk isim amazon prime uyeligi almak olmustu :) Hala Amazon hersey icin ilk baktigim adres :)
  Isvec’le ilgili tespitlerin kesinlikle Norvec ile ayni.
  4 yilin sonunda benim Norvec’e dair ozlediklerim
  Hiking and mountains
  Sosyal haklar, calisma kosullari (sick leave, maternity leave etc.) Burda calistigim sirkette de flexible hours, calisma saatleri, tatil vs. ayni ama Ingiltere’de sanirim genel olarak biraz daha yogun calisiliyor. Norvec cok ama cok rahatti :)
  Birde Norvec’in sosyalistligini ozluyorum, kabul etmek gerekir ki Ingiltere oldukca kapitalist bir ulke.

  Ingiltere’de yasamaktan memnun oldugum noktalara gelirsem
  Dil ilk sirada kesinlikle
  Ingilizlerin sicakkanliligi (Norvec’te ayni Isvec gibi idi, cok nazik insanlar olmasina ragmen cok mesefeliler) – Ben Ingilizlere kuzeyin Akdenizlileri diyorum :)
  Iklim kesinlikle cok daha iyi burda (Liverpool da yasamadigimiz surece :) )
  Ve genel olarak gida alisverisinde cok daha fazla secenegin olmasi. Norvec oldukca monopoly idi,supermarketlerde 2 sut markasi, 4 cesit cereal, 5 cesit peynir gibi limitli seceneklerden secim yapmak zorunda kaliyorduk. Organik sebze/meyveye de ulasmak cok zordu orda. Ayrica Norvec’te bir restaurant a gidip yemege servet odemek gerekiyorken (literally :)) burda gayet uygun fiyatlar (gelir seviyasine oranla)

  Cevap

  • Cok tesekkur ederim yorumun icin, benim deginmedigim noktalara deginmissin. Norvec’le Isvec buraya kiyasla kesin birbirinin ayni gibidir. Yiyecek konusu da onemli bir konu. Ben burada hazir yiyecekler konusunda cok mutluyum. Sandovic, salata, dogranmis hazir meyveler vs, surekli her yerde bulunabilen seyler. Cesit olarak da aynen oyle. Ocado diye bir siteden alisveris yapiyoruz, sayfalarca Isvec urunleri de var. Epey rahat ettik o konuda :) Tekrar tesekkur ederim, haberlesmeye devam!

   Cevap

 3. Gizem hanım,kaleminize sağlık.Çok harika bir karşılaştırma yazısı olmuş.Çok aydınlatıcı.İlerleyen zamanda da yaşadıklarınızı,gözlemlerinizi paylaşmanızı temenni ediyorum.Zevkle okuyacağıma eminim.Sevgilerimle,Banu

  Cevap

  • Cok tesekkur ederim :) zamanla baska gozlemlerimi de paylasmaya calisacagim, sevgiler.

   Cevap

 4. Ä°sveç hiç gitmediÄŸim ama takip ettiÄŸim kadarıyla da bir çok özelliÄŸine çok hayran olduÄŸum bir yerdir. (genel bir Nordic hayranlığım olduÄŸu doÄŸrudur:) Ä°sveç’ten taşınacağınızı ilk okuduÄŸumda “insan Ä°sveç’i niye bırakır ki?” diye geçiriÅŸtim aklımdan. Ama yeni adresin Ä°ngiltere olması her ÅŸeyi deÄŸiÅŸtirdi. Yıllar önce iki sene yaÅŸadım, önce Southampton sonra Londra’da. Benim de Türkiye’de herkese hala hep anlattığım Ä°ngilizlerin müthiÅŸ konuÅŸkan ve güleryüzlü olmalarıdır. Ben çok güzel anılarla döndüm. (Åžu an Ankara’da yaÅŸadığım için Cambridge’in havasının kirli olduÄŸuna inanasım da gelmiyor:) Ä°ngiltere’nin havasını, suyunu, kültürel anlamda insanı çıldırtan çeÅŸitliliÄŸini, çeÅŸit çeÅŸit aksanları çok özlüyorum. Yazdıklarınızı ilgiyle takip etmeye devam edeceÄŸim, çünkü artık ennn sevdiÄŸim yerden bildiriyorsunuz. Ä°nanıyorum ki çok mutlu olacaksınız yeni memleketinizde. Tüm ailenize ama en çok da kendi oÄŸluma çok benzettiÄŸim tatlı oÄŸlunuza sevgilerimi yolluyorum.

  Cevap

  • Cok naziksiniz, cok tesekkur ederim mesajiniz icin :) Her zaman bekleriz, oglunuzu operiz.

   Cevap

 5. Yazılarını tekrar okumak yine aynı keyfi verdi Gizemcim :) Her zamanki gibi faydalı ve keyifli bir paylaşım olmuÅŸ. Yeni yuvanızda her ÅŸey gönlünüzce olsun, sevgiler…

  Cevap

 6. Yüksek lisans için Aberdeen (Ä°skoçya)’da 25 ay kaldım. Ä°skoçlar ve Ä°ngilizleri karşılaÅŸtırmalı olarak gözlemleme imkanım oldu. Ä°ngilizler Ä°skoçlardan bir kaç gömlek üstündü. Bunun nedeni Ä°ngilizlerdeki “imparatorluk kültürü”dür. Farklı medeniyetleri yönetmeyi ya da sömürmeyi bilmiÅŸ bir millet olmanın verdiÄŸi bir zenginliÄŸe sahiptirler. ÖrneÄŸin bir görevli ile iÅŸinizi hallederken içinden belki size küfrediyordur ama nezaketle iÅŸinizi halleder. Ä°ki kiÅŸi ile bir kaç dakika konuÅŸsanız, hangisinin Ä°ngiliz, hangisinin Ä°skoç olduÄŸunu davranışından, mentalitesinden anlayabilirsiniz. God saves the Queen. Åžaka, ÅŸaka.

  Cevap

 7. Her gün sayfanıza bakıyorum yeni yazınız var mı diye.Her seferinde yorumu hak ediyorsunuz ama, ben,içimden geçenleri tam aktaramadığımı düşünerek yazmıyorum.Ä°nÅŸallah yeni yaÅŸamınızda çok mutlu olursunuz.Sizi severek takip ediyorum.Yazıları geciktirmeyin lütfen :)) Sevgiler…

  Cevap

 8. Merhaba Gizem Hanim,
  Detayli karsilastirmaniz icin cok tesekkurler. Gercekten cok yardimci oldu. Sizin durumunuzun tersine, yaklasik 5 yil suren Ingiltere maceramiza son verip, yakin zamanda ailecek, esimin gorevi nedeniyle Isvec’e tasinma hazirligindayiz. Yerlesmeyi planladigimiz sehir Goteborg ve Stockholm gibi sehirlere nispeten cok kucuk. En buyuk kaygimiz su anda Ortaokul seviyesinde olan cocugumuzun okula adaptasyonu.
  Isvec’teki devlet okullarinda Ingilizce egitim seviyesi ne duzeyde biliyor musunuz? International/ozel okullarda cok uzun bekleme sureleri oldugunu duyduk dogru mudur? Butun bunlari tartisip/danisabilecegimiz bir organizasyon biliyor musunuz? Simdiden cevabiniz icin tesekkurler.

  Cevap

  • Merhaba! Ozel (international) okullarin her biriyle ayri ayri konusmaniz gerekiyor diye biliyorum. Ne kadar erken siraya yazdirirsaniz sansiniz o kadar artar. Siraya girmek icin para odemediginiz icin hepsine birden yazdirmanizi tavsiye ederim. Diger okullar icin de, yasadiginiz yere en yakin okul olacaktir muhtemelen tercihiniz. Isvec’te ingilizce dil egitimi ileri seviyede diye biliyorum. Bol sans ve mutluluklar dilerim.

   Cevap

 9. Merhaba Gizem hanım…Öncelikle yeni hayatınızda , yeni ülkenizde saÄŸlıklı ve mutlu günler dilerim. Çok güzel bir yazı olmuÅŸ. Bize de böylelikle güzel fikirler veriyorsunuz. Benim kızım 4 yaşında daha önce bahsetmiÅŸtim size. Åžimdi onu BahçeÅŸehir koleji anaokulu bölümüne kaydını yaptırdım. Åžimdiden günde yarım gün ingilizce yarım gün türkçe eÄŸitim alacak Ä°ngiliz öğretmenlerden. Ãœniversiteyi yurt dışında okumasını istiyorum ve bu yüzden anadili gibi ingilizcesinin olması avantaj olacak onun için. Ä°sveç aşığı bir insanım..Fakat ÅŸimdi sana bir soru sorsam ve bir tercih yapmış olsan çocuÄŸun için isveçi mi ingiltereyi mi tercih ederdin. artı ve eksilerini çok güzel yazmışsın. sana göre hangi ülke ağır basar. bunu çok merak ediyorum…Ä°sveçin iklimi dışında sanırım çok fazla dezavantajı yok. ama yine de merak ediyorum…teÅŸekkürler….sevgiyle kal….

  Cevap

  • Merhaba. Sorunun cevabi biraz zor ama sanirim Ingiltere’yi tercih ederdim.

   Cevap

 10. Merhabalar,

  Ben de çok keyifle okudum yazınızı…
  Atıklarla ilgili bölüm çok dikkat çekici çünkü Ä°ngiltere çöplerini Türkiye gönderiyor…Sanırım Norveç te öyle…Çok üzücü ve endiÅŸe verici :(:(:(

  Sevgilerle…ilkay

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.