Yazı
7 yorum

Slottsskogen & Plikta

Geçtiğimiz haftasonu Göteborg’un en büyük parkı olan Slottsskogen’de uzun bir yürüyüş yaptık. Bu park şehrin ortasında 137 hektarlık bir alanda konumlanmış. Slottsskogen’de orman, uçsuz buçaksız çimler ve küçük göller birarada. Geyikler, ördekler, penguenler, tavşanlar, kuşlar, foklar gibi bu alanlarda yaşayan pek çok hayvan görmek de mümkün.

Bu seferki gezimizde parkın başka bir özelliği dikkatimi çekti; Göteborg’un açık alandaki en büyük çocuk parkı Plikta. Bu parkta akla gelebilecek her türlü oyun alanı var. Çocuk parklarındaki klasik salıncak, kaydırak, tırmanma çubukları dışında çocukların içine girip oynayabildikleri dev bir balina, basket potaları, masa tenisi, satranç masaları, deney düzenekleri gibi, fiziksel engelli çocukların da rahatça erişebilmeleri için tasarlanmış daha bir sürü değişik oyun alanı ve oyuncak vardı.

Tüm bunların arasında en çok hoşumuza giden şey de parkın yanındaki bir kaç küçük baraka oldu. Bu barakalardan birinin (yukarıdaki fotoğraf) içi oyuncaklarla dolu, önünde ise bir kaç çocuk bisikleri, yürüme sopaları ve toplar duruyor. Bu oyuncakların hepsi gelip ödünç almak isteyen herkese açık. Üzerindeki yazıda “Buradaki oyuncakları bu alanda oynamak için ödünç alabilirsiniz, daha sonra yerine bırakmanız yeterli” yazıyor.

Diğer bir barada da aktiviteler ve kurslar yapılıyor. Barakanın üzerinde asılı büyük bir tahtada o hafta hangi günler ve hangi saatlerde ne gibi aktivitelerin yapılacağı yazıyor. Orada her gün belli saatler arasında bulunan görevliler çocuklara oyunlar oynatıyorlar, boyama aktiviteleri hazırlıyorlar, spor yaptırıyorlar, hayvanlarla ilgili bilgiler veriyorlar ve bir şeyler inşa etmeyi öğretiyorlar. 6-16 yaş arası isteyen her çocuk bu aktivitelere katılabiliyor.

Barış’la ben de çocuk gibi her oyuncağı inceleyip, orada biraz vakit geçirdik. Daha sonra ormanın içinde uzun bir yürüyüş yaptık. Saatlerce, günlerce süren sonbahar yağmuru başlarda biraz hafiflediyse de yürüyüşün sonunu şemsiyelerle tamamladık. Genellikle yazın gittiğimiz Slottsskogen’de kış bastırmadan yaptığımız bu yürüyüş de inanılmaz keyifliydi. Hem bu ormanın daha önce görmediğimiz yerlerini gezdik, hem de sakin bir öğleden sonra temiz havanın tadını çıkardık.

7 Yorum

 1. Böyle ağaçtan, doğal, çocuklar için detaylandırılmış bir çocuk parkı görmek ne kadar güzel. Plastik oyuncaklardan yapılmış çocuk parklarından hiç hoşlanmıyorum hiç!

  Cevap

 2. sonbahardaki yaprakların rengine bayılırım..hele yerde rengarenk yapraklar….barış oyuncaklara bayılmıştır….sizin adınıza çok sevindim…çok güzel bir gün geçirmişsiniz. bizimlede paylaştığın için teşekkürler..

  Cevap

  • Dediginiz gibi Baris bayildi oraya. Herkes cocugunu goturuyor ben de Baris’i goturecegim oynasin diye :))

   Cevap

  • Cok tesekkur ederim. Bu taraflara gelirseniz seve seve yardimci olurum :)
   Sevgiler..

   Cevap

  • Aynen oyle, burada daha neler neler var, bir gelsin de o bicirik :)

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.