Yazı
2 yorum

Smögen

İsveç’in Göteborg’dan itibaren kuzeye, Norveç sınırına kadar olan kıyı şeridi (Bohuslän bölgesi) görülmeye değer güzellikte ve diğer bölgeleriyle yer şekilleri açısından epey farklılıklar gösteriyor. Bu alandaki 8000 tane irili ufaklı takım adalar, ormanlar ve uçsuz bucaksız deniz inanılmaz bir manzara sunuyor. Geçen sene bu bölgedeki ünlü balıkçı kasabalarından biri olan Lysekil‘i gezmiştik. Geçen haftasonu yine adını çok duyduğumuz fakat bu güne kadar gidemediğimiz, batı kıyısının en popüler ve turistik kasabalarından biri olan Smögen’e günübirlik bir gezi yaptık.

smogen - 2

Smögen küçük ahşap evleriyle ün salmış. Kıyıdaki bu küçük evlerin tamamı bugün restoran, kafe, ve mağaza olarak hizmet veriyor. Bu kıyı boyunca uzanan 600 metrelik iskele bence kasabanın yürüyüş yapması en keyifli yeriydi. Önce şehrin içini gezip, sonra en hareketli kısmı olan bu kıyı şeridine geldik. Burada iskele boyunca uzun bir yürüyüş yaptık.

smogen - 3

smogen - 4

smogen - 5

smogen - 6

smogen - 1

smogen - 7

smogen - 8

smogen - 9

smogen - 10

smogen - 11

smogen - 13

smogen - 14

Güzel havada vaktin nasıl geçtiğini anlamadan kıyı şeridinin sonunda, şehrin sakin bölgelerini biraz daha gezerek fotoğraf çektik. Karnımızın acıktığını fark edince yeniden iskeleye dönüp bu bölgenin deniz mahsülleri satan ünlü bir kafesinde, yine bu bölgede çok tüketilen kabuklu deniz ürünleri sandviçlerinden sipariş verdik.

Dönüş yoluna geçerken, Smögen’i ana karaya bağlayan köprünün üzerinde durup bu harika manzarayı izledik. Havanın güzel olduğu zamanlarda hep yaptığımız gibi, İsveç’in dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğu duygusuna o an yine kapıldık.

smogen - 15

smogen - 16

smogen - 17

smogen - 18

smogen - 19

smogen - 20

2 Yorum

  1. İYİ AKŞAMLAR.YAZILARINIZI ZEVKLE VE MERAKLA TAKİP EDİYORUM.BEN DE GEZMEYİ ÇOK SEVİYORUM.DEĞİŞİK KÜLTÜRLERDEKİ KİŞİLERLE TANIŞMAK İSTİYORUM.EN ÖNEMLİSİ KUZEY IŞIKLARINI ÇOK MERAK EDİYORUM.FAKAT KASIM AY’I İLE MART AYLARI ARASINDA GÖRÜLEBİLİYORMUŞ,O DA HAVA AÇIK OLURSA.BENİ KORKUTAN SOĞUK ÇOK MU OLUYOR.BİRDE YOLLARDA ULAŞIM DEVAM EDİYOR MU.VE NERELERDEN GÖRÜLEBİLİYOR.BANA BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ MİNNETTAR KALIRIM.AYRINTILI BİLGİ VREBİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.HOŞÇAKALIN.

    Cevap

    • Merhaba, tesekkur ederim. Kuzey isiklarini en iyi Norvec ve Isvec’in kuzeyinde gorebilirsiniz. Eger bu konuda deneyimli degilseniz, rehberle yapilan ozel turkara katilmanizi tavsiye ederim. Daha detayli bilgim yok malesef, cunku henuz ben de goremedim.

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.