Yazı
2 yorum

Smögen

Ä°sveç’in Göteborg’dan itibaren kuzeye, Norveç sınırına kadar olan kıyı ÅŸeridi (Bohuslän bölgesi) görülmeye deÄŸer güzellikte ve diÄŸer bölgeleriyle yer ÅŸekilleri açısından epey farklılıklar gösteriyor. Bu alandaki 8000 tane irili ufaklı takım adalar, ormanlar ve uçsuz bucaksız deniz inanılmaz bir manzara sunuyor. Geçen sene bu bölgedeki ünlü balıkçı kasabalarından biri olan Lysekil‘i gezmiÅŸtik. Geçen haftasonu yine adını çok duyduÄŸumuz fakat bu güne kadar gidemediÄŸimiz, batı kıyısının en popüler ve turistik kasabalarından biri olan Smögen’e günübirlik bir gezi yaptık.

smogen - 2

Smögen küçük ahşap evleriyle ün salmış. Kıyıdaki bu küçük evlerin tamamı bugün restoran, kafe, ve mağaza olarak hizmet veriyor. Bu kıyı boyunca uzanan 600 metrelik iskele bence kasabanın yürüyüş yapması en keyifli yeriydi. Önce şehrin içini gezip, sonra en hareketli kısmı olan bu kıyı şeridine geldik. Burada iskele boyunca uzun bir yürüyüş yaptık.

smogen - 3

smogen - 4

smogen - 5

smogen - 6

smogen - 1

smogen - 7

smogen - 8

smogen - 9

smogen - 10

smogen - 11

smogen - 13

smogen - 14

Güzel havada vaktin nasıl geçtiğini anlamadan kıyı şeridinin sonunda, şehrin sakin bölgelerini biraz daha gezerek fotoğraf çektik. Karnımızın acıktığını fark edince yeniden iskeleye dönüp bu bölgenin deniz mahsülleri satan ünlü bir kafesinde, yine bu bölgede çok tüketilen kabuklu deniz ürünleri sandviçlerinden sipariş verdik.

Dönüş yoluna geçerken, Smögen’i ana karaya baÄŸlayan köprünün üzerinde durup bu harika manzarayı izledik. Havanın güzel olduÄŸu zamanlarda hep yaptığımız gibi, Ä°sveç’in dünyanın en güzel yerlerinden biri olduÄŸu duygusuna o an yine kapıldık.

smogen - 15

smogen - 16

smogen - 17

smogen - 18

smogen - 19

smogen - 20

2 Yorum

  1. Ä°YÄ° AKÅžAMLAR.YAZILARINIZI ZEVKLE VE MERAKLA TAKÄ°P EDÄ°YORUM.BEN DE GEZMEYÄ° ÇOK SEVÄ°YORUM.DEĞİŞİK KÃœLTÃœRLERDEKÄ° KİŞİLERLE TANIÅžMAK Ä°STÄ°YORUM.EN ÖNEMLÄ°SÄ° KUZEY IÅžIKLARINI ÇOK MERAK EDÄ°YORUM.FAKAT KASIM AY’I Ä°LE MART AYLARI ARASINDA GÖRÃœLEBÄ°LÄ°YORMUÅž,O DA HAVA AÇIK OLURSA.BENÄ° KORKUTAN SOÄžUK ÇOK MU OLUYOR.BÄ°RDE YOLLARDA ULAÅžIM DEVAM EDÄ°YOR MU.VE NERELERDEN GÖRÃœLEBÄ°LÄ°YOR.BANA BU KONU HAKKINDA BÄ°LGÄ° VERÄ°RSENÄ°Z MÄ°NNETTAR KALIRIM.AYRINTILI BÄ°LGÄ° VREBÄ°LÄ°RSENÄ°Z ÇOK MEMNUN OLURUM.ŞİMDÄ°DEN TEÅžEKKÃœRLER.HOŞÇAKALIN.

    Cevap

    • Merhaba, tesekkur ederim. Kuzey isiklarini en iyi Norvec ve Isvec’in kuzeyinde gorebilirsiniz. Eger bu konuda deneyimli degilseniz, rehberle yapilan ozel turkara katilmanizi tavsiye ederim. Daha detayli bilgim yok malesef, cunku henuz ben de goremedim.

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.