Yazı
0 yorum

Trollhättan – Şelale ve Festival

Haftasonu Göteborg’a yakın bir şehir olan Trollhättan‘da festival olduğunu duyup oraya gittik. Bir kaç günlük bu festivalin adı “Fallens Dagar” idi. ‘Fallen’ (ing. Fall) kelimesi ‘su’ ile bir arada kullanılınca ‘şelale’ anlamına geliyor, festival de adını şehirdeki büyük baraj ve şelaleden alıyor. 

Festival perşembe-pazar günleri arası devam ediyordu. Programa göz atınca farkettim ki festival her gün sabah 10’da başlayıp gece yarısına kadar devam ediyormuş. Biz yalnızca cumartesi akşamı katılabildik. İlginç görünen bu etkinliği okuyunca Jordanka araba kiralamaya karar verdi. Ahmet’ler de kendi arabalarını aldılar, iki araba Trollhättan’a gittik. Oraya vardığımızda akşam olmuştu bile, konserlerin tamamını izleyemedik ama asıl amacımız şelaleyi görmekti.

Trollhättan nüfusu 45.000 civarında olan çok küçük bir şehir. En bilinen özelliği bir çok sanayi koluyla birlikte Saab ve Volvo Aero fabrikalarını barındırıyor oluşu. Bunun yanında bir de üniversiteye sahip, o yüzden de öğrenci nüfusu da fazlaca. Bir ilginç özelliği de Trollywood adlı film yapım şirketine de ev sahipliği yapıyor oluşu. Dancer in the Dark, Dogville gibi filmler de burada çekilmiş.

Biz gittiğimizde şehir inanılmaz kalabalıktı. Çevre illerden de bizim gibi pek çok kişi festival ve konserler için oradaydı. Yalnızca festival günlerinde, günde bir kaç saat aralıkla açtıkları baraj kapaklarından akan şelaleyi izlemek için herkes köprülerin üzerindeydi. Biz de biraz yürüdükten sonra kendimize şelaleyi izleyebileceğimiz bir yer bulduk. Bu şelale bu bölgenin en önemli turistik özelliklerinden biriymiş. Enerji için kullanılan bu santralin suları taşlık dere yolundan bırakıldığında saniyede 300 metre küp akış hızıyla harika bir görüntü oluşturuyor. Bir de suyun geçtiği alanı özel olarak ışıklandırdıkları için, inanılmaz bir manzara izlemiş olduk.

Geri dönüş yolumuz bir saatten fazla süreceği için festivale sadece bir kaç saatliğine katılmış olduk. Yine de inanılmaz eğlendik. Bir kaç haftalığına bizi ziyarete gelen Elvin, festival sayesinde Trollhättan’daki gece hayatının Göteborg’dan daha eğlenceli ve canlı olduğunu düşündü :) Normalde de nüfusu az olan şehirlerde festivaller dışında bu kadar insan görmek zor. Kısa süre kalmış olsak da şelale ve her yerde çalan müziklerle güzel bir cumartesi gecesi geçirmiş olduk.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.