Yazı
2 yorum

Vättlefjäll’de Trekking

Tam da geçen sene bu zaman Göteborg’daki ilk uzun trekkingimizi yine Vättlefjäll’de yapmıştık. Bu pazar Vättlefjäll’e gitmeye karar verince geçen yılki fotoğrafları bulduk ve o zaman  göllerin nasıl buz tutmuş, her yerin nasıl karla kaplı olduğunu görünce şaşırdık. Vättlefjäll bu haftasonu bizim için karsız ama soğuk bir havada yürüdüğümüz 13 kilometrelik çok eğlenceli bir parkurdu.

vattlefjall_trekking_0114_01

Yürüyüşlerimizde hızımızı ve yönümüzü Barış’ın spor için kullandığı GPS’li kol saatinden takip ediyoruz. Eve döndüğümüzde hem verileri bir önceki seferlerle karşılaştırıyoruz hem de haftalık mesafe grafiğimizi görebiliyoruz. Vättlefjäll’de göllerin arasında yürüdüğümüz parkurun nasıl göründüğünü paylaşmak istedim (bunu daha sonraki rotalarımız için de yapabilirim).

vattlefjall_trekking_0114_07

vattlefjall_trekking_0114_02
(kaymasın diye metal tellerle kapladıkları tahtalar)

Yanlış yola saptığımız için yaşadığımız iki kısa kaybolma dışında bu haftaki yolumuz da zorlu ve eğlenceliydi. Kaybolduğumuzu düşündüğüm kısımlarda ufak bir panik yaşamadım desem yalan olur. Biliyorum İsveç’te her yer çok güvenli ve yerimizi gps ile kendimiz bile biliyorken kaybolmamızın imkanı yok, fakat nereye baksam aynı ağaçları gördüğüm, ıssız, sessiz, çıt çıkmayan ormanın içinde biraz ürkmekte haklıydım. Bir de üstüne yerde 5-10 tane elma koçanı görünce -çok komik biliyorum ama- bir an için karşıma ayı çıkacağını ve nasıl kaçsam daha mantıklı olacağını düşünmeye başladım (o filmi hatırlayanlar için; aslan kaç parapara pom!) :)

vattlefjall_trekking_0114_03

Daha sonra yolumuzu bulduk, düze çıktık, yanımızdan orta yaşlı bir çift bize selam vererek geçti, ve ben sakinleştim. Kısa molamızı verip buzlanmaya başlayan çimlerin üstünde termosumuzda taşıdığımız kahvemizi içip, müsli barlarımızı yedik.

vattlefjall_trekking_0114_05

vattlefjall_trekking_0114_06

Bu rota da Kåsjön gibi zorlu ve yorucuydu. İki kere yolumuzu şaşırdığımız noktaları haritada işaretledik, bir dahaki sefere oraları dikkatlice geçersek bu parkur daha rahat hale gelmiş olacak. Bu sırada ormandaki haritada tesadüfen isimlerini gördüğümüz farklı parkurları inceliyoruz, önümüzdeki haftalarda yeni maceralar bizi bekliyor :)

2 Yorum

  1. Çok özeniyorum sizin bu yürüyüşlerinize :) Biz soğuktan korkup bir yere çıkamaz olduk (evet hava en az 10 derece :)) )

    Vättlefjäll nasıl okunuyor merak ettim..

    Cevap

  2. :) Korkmayın soğuktan, temiz hava olduğu sürece hasta olmazsınız, eksilerdeydi hava biz yürürken. Ona göre sıkı giyinmiştik tabi.
    Vättlefjäll, Vetlefiyel gibi okunuyor :)

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.