Yazı
2 yorum

Vättlefjäll’de Trekking

Geçen yaz sonunda kano ve kamp yaptığımız Vättlefjäll’e bu defa trekking için gittik. O göllerin hepsi donmuş, tüm bitki örtüsünü kar kaplamıştı. Hava -5 dereceydi, ama o kadar sıkı giyinmiştik ki saatlerce yürüdüğümüz halde hiç üşümedik.

trekking1

Vättlefjäll’deki bir kaç gölün etrafında farklı uzunluklarla patikalar düzenlemişler. Ağaçlara ve patikaların kenarlarına koyulan renk işaretleriyle hangi rotanın izlendiği kolayca görülebiliyor. Biz hava kararmadan önce gezimizi bitirmeyi hedeflediğimiz için 6.6 kilometrelik kırmızı rotayı takip ettik.

trekking2

trekking5

trekking3

trekking4

trekking6

trekking7

Kamp alanlarındaki rüzgardan korunmak için yapılan tahta kulübelerin içlerini, kışın orada ateş yakmak isteyenler için kesilmiş odunlarla doldurmuşlardı. Bu odunlar muhtemelen oradan kesilmiş ağaçlara aitt. İsveç’te çok ağaç olduğu için, ormanlarda ağaçların sağlıklı büyüyebilecekleri alan yaratmak için her sene belli bir sayıda ağacı kesiyorlar. Buna ilk şahit olduğumda ‘ağaçları kesiyorlar’ diye üzüldüysem de, sonradan bunun ormanı çok olan ülkeler için geçerli olmadığını anladım.

trekking8

Göller tamamen buz tutmuştu. Üzerlerinde kayak yapan insanları görünce cesaretlendik ve göllerden birinin üzerinde yürüdük. Yazın kano yaparken rüzgara karşı 1 metre gidebilmek için onca çaba sarfettiğimiz  yerleri kışın yürüyerek gezmek epey eğlenceliydi :)

trekking9

trekking11

trekking12

Hava kararmaya yaklaştığında biz de rotamızın sonuna gelmiştik. Bir kaç kez yolumuzu şaşırdığımız, biraz göllerin üzerinde oyalandığımız, bir kez de yanımızda getirdiğimiz termosta kahvemizden içmek için mola verdiğimiz gezimiz yaklaşık 3 saat sürdü. Başta soğuk hava beni korkuttuysa da bu aktiviteden çok keyif aldık. Artık İsveçliler gibi biz de hava koşullarına aldırmadan dışarda vakit geçirebiliyoruz sanırım :)

trekking14

2 Yorum

  1. Harikasiniz! Severek takip ediyoruz :)
    PS. Baris’in beresi nerdeeeee??!!! brrrr….

    Cevap

    • hihiiii.. kayak tatiline gidinceye kadar Baris bere takmayi reddediyordu, ama o gunden sonra berenin onemini kavradi :)

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.