Yazı
9 yorum

Floransa – 3.Gün

Bir sonraki gün Pisa ve Sienna’ya gitmeye karar verdiÄŸimiz için bu gün Floransa’daki son günümüzdü. Daha önceki iki günde çok sıkı çalıştığımız ve görülecek yerlerin neredeyse tamamını gezdiÄŸimiz için bu gün biraz daha dinlenerek, rahat bir gezi yaptık.

Ä°lk önce Piazza Duomo’da bulunan Floransa’nın en büyük katedrali olan Basilica di Santa Maria del Fiore‘ye gittik. Günlerdir Floransa’nın her yerinden, çıktığımız tüm yüksekliklerden görünen Duomo’nun bir de içini görmek istedik. 13. yüzyılda fikir temelleri atılan ve yapımı için izin alınan bu katedral ancak 15ç yüzyılda tamamlanabilmiÅŸ. Katedralin dış kısmının dizaynı da 14. yüzyılda baÅŸlayıp 1887 yılında tamamlanmış. Tüm rönesans eserlerinden farklı olarak bu katedralin gotik bir mimari eser olması da ayrıca önem taşıyor. 1530’larda Giorgio Vasari tarafından kullanılan ‘gotik’ kelimesi barbar ve vahÅŸi olarak tanımlanıyor. Geç rönesans döneminde ortaya çıkan bu terim pek çok mimari esere de tesir ediyor.

Katedrali gezdikten sonra haritamızda iÅŸaretlediÄŸimiz ‘görülmesi gereken yerler’e göz attık ve Mercato Centrale‘de karar kıldık. Burası içinde ÅŸarküteri, peynirci, çiçekçi, baharatçı ve özel Ä°talyan yemekleri satan küçük dükkanlar bulunan büyük bir bina.

Saat 14:00’e kadar açık olan Mercato’yu görmek ve deÄŸiÅŸik Ä°talyan yemeklerinden tatmak için acele ettik. Küçük plastik kaplarda pek çok çeÅŸit yemekten, diÄŸerlerinde aklımız kalarak seçtiÄŸimiz yemeklerimizi yorgunluktan yol kenarına oturarak yedik.

Günlerdir gezmek bizi biraz yormuş olacak ki, yemekten sonra kendimizi çok yorgun hissettik ve eve gidip biraz dinlenmeye karar verdik. Yapılacaklar listemizde yalnızca Boboli bahçesi kaldığı için biraz da evin tadını çıkardık.

Boboli bahçesi  bir önceki gün gezdiÄŸimiz Palazzo Pitti’nin devamı olan, içinde 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan zamandan kalan pek çok heykeli barındıran çok büyük bir bahçe. Medici’lerden Cosimo I bu bahçeyi karısı Eleonora için yaptırmış. Park küçük bir tepeliÄŸin üzerine kurulu. Farklı giriÅŸ kapılarından uzanan patikalar en üstte bu tepelikle birleÅŸiyor.

Biz de küçük patikalardan yürüdükten sonra kendimizi ilk fotoÄŸraftaki tepede, harika bir manzaranın kucağında bulduk. Çimlere uzanıp akÅŸamüstünün ve Floransa’nın görebildiÄŸimiz tüm eserlerinin tadını çıkardık.

Boboli’den sonra ÅŸehir merkezine yürüdük. Batmakta olan güneÅŸ her ÅŸeyi daha güzelleÅŸtirmiÅŸ gibi geldi bana. Küçük bir yerel pizza dükkanından ikiÅŸer dilim pizza, bir marketten de bir ÅŸiÅŸe limoncello ve plastik bardaklar alıp Ufizzi’nin merdivenlerine yerleÅŸtik. AkÅŸam yemeÄŸimizi Floransa tarihiyle içiçe, yanımızdaki sokak çalgıcısının gitarı eÅŸliÄŸinde yedik.


(Ponte Vecchio’nun gece manzarası)

Floransa’ya geldiÄŸimiz ilk günden beri gözümüze kestirdiÄŸimiz güzel bir cafede eve dönmeden önceki son cappuccinolarımızı da içtikten sonra Floransa’nın sonradan çok özleyeceÄŸimi bildiÄŸim sokaklarından yürüyerek eve döndük.

9 Yorum

 1. italya ancak bu kadar güzel anlatılır. bir italyan bile bu kadaruını beceremez doÄŸrusu.resimlerle yazılar çok güzel bütünleÅŸiyorlar. ellerine saÄŸlık gizemciÄŸim…

  Cevap

  • Çok teÅŸekkür ederim, yazdıklarımı okuduÄŸunuzu ve beÄŸendiÄŸinizi bilmek beni çok mutlu ediyor.

   Cevap

   • EkÅŸi sözlükte denk geldim. ve 3 sayfayıda okudum. Çok güzel yalın bir dille, minimalist bir anlatım olmuÅŸ. hiç gitmedim ancak gittiÄŸim dönemde rehberlik edicek bi kaynak gibi. ellerine saÄŸlık.. :)

    Cevap

    • Merhaba Alper,
     Çok teşekkür ederim, umarım bir gün oraları gezdiğin zaman da yazdıklarım yardımcı olur.

     Sevgiler,
     Gizem

    • Ben de ekÅŸiden geldim sayfanıza, harika olmuÅŸ. ama yanyana gezilebilecek yerleri ertesi güne bırakınca kafam karıştı ne nerdeydi diye :) ben de haziran’ da gidiyorum 6 aylık. eminim ki dönmek istemeyeceÄŸim.

    • Merhaba Merve, cok tesekkur ederim. Donmek istemeyeceginden eminim. 6 ay cok uzun ve degerlendirmek icin cok guzel bir zaman. Tadini cikar, sevgiler..

 2. bundan sonra rehber olarak Jordana ve seni kullanacağım, benim rehber oldugum Floransa gezisinde meger hic birsey gormemişim:/

  Cevap

 3. Åžu anda floransada bulunan biri olarak yazdiklarinizin harika oldugunu söyleyebilirim…ama birazda müze kuyrukları katedral giriÅŸlerinin romanin aksine parali oldugundan bahsetseydiniz…onun dışında kaynakça olacak guzellikte bir derleme….teÅŸekkürler….

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.