Yazı
9 yorum

Floransa – 3.Gün

Bir sonraki gün Pisa ve Sienna’ya gitmeye karar verdiğimiz için bu gün Floransa’daki son günümüzdü. Daha önceki iki günde çok sıkı çalıştığımız ve görülecek yerlerin neredeyse tamamını gezdiğimiz için bu gün biraz daha dinlenerek, rahat bir gezi yaptık.

İlk önce Piazza Duomo’da bulunan Floransa’nın en büyük katedrali olan Basilica di Santa Maria del Fiore‘ye gittik. Günlerdir Floransa’nın her yerinden, çıktığımız tüm yüksekliklerden görünen Duomo’nun bir de içini görmek istedik. 13. yüzyılda fikir temelleri atılan ve yapımı için izin alınan bu katedral ancak 15ç yüzyılda tamamlanabilmiş. Katedralin dış kısmının dizaynı da 14. yüzyılda başlayıp 1887 yılında tamamlanmış. Tüm rönesans eserlerinden farklı olarak bu katedralin gotik bir mimari eser olması da ayrıca önem taşıyor. 1530’larda Giorgio Vasari tarafından kullanılan ‘gotik’ kelimesi barbar ve vahşi olarak tanımlanıyor. Geç rönesans döneminde ortaya çıkan bu terim pek çok mimari esere de tesir ediyor.

Katedrali gezdikten sonra haritamızda işaretlediğimiz ‘görülmesi gereken yerler’e göz attık ve Mercato Centrale‘de karar kıldık. Burası içinde şarküteri, peynirci, çiçekçi, baharatçı ve özel İtalyan yemekleri satan küçük dükkanlar bulunan büyük bir bina.

Saat 14:00’e kadar açık olan Mercato’yu görmek ve değişik İtalyan yemeklerinden tatmak için acele ettik. Küçük plastik kaplarda pek çok çeşit yemekten, diğerlerinde aklımız kalarak seçtiğimiz yemeklerimizi yorgunluktan yol kenarına oturarak yedik.

Günlerdir gezmek bizi biraz yormuş olacak ki, yemekten sonra kendimizi çok yorgun hissettik ve eve gidip biraz dinlenmeye karar verdik. Yapılacaklar listemizde yalnızca Boboli bahçesi kaldığı için biraz da evin tadını çıkardık.

Boboli bahçesi  bir önceki gün gezdiğimiz Palazzo Pitti’nin devamı olan, içinde 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan zamandan kalan pek çok heykeli barındıran çok büyük bir bahçe. Medici’lerden Cosimo I bu bahçeyi karısı Eleonora için yaptırmış. Park küçük bir tepeliğin üzerine kurulu. Farklı giriş kapılarından uzanan patikalar en üstte bu tepelikle birleşiyor.

Biz de küçük patikalardan yürüdükten sonra kendimizi ilk fotoğraftaki tepede, harika bir manzaranın kucağında bulduk. Çimlere uzanıp akşamüstünün ve Floransa’nın görebildiğimiz tüm eserlerinin tadını çıkardık.

Boboli’den sonra şehir merkezine yürüdük. Batmakta olan güneş her şeyi daha güzelleştirmiş gibi geldi bana. Küçük bir yerel pizza dükkanından ikişer dilim pizza, bir marketten de bir şişe limoncello ve plastik bardaklar alıp Ufizzi’nin merdivenlerine yerleştik. Akşam yemeğimizi Floransa tarihiyle içiçe, yanımızdaki sokak çalgıcısının gitarı eşliğinde yedik.


(Ponte Vecchio’nun gece manzarası)

Floransa’ya geldiğimiz ilk günden beri gözümüze kestirdiğimiz güzel bir cafede eve dönmeden önceki son cappuccinolarımızı da içtikten sonra Floransa’nın sonradan çok özleyeceğimi bildiğim sokaklarından yürüyerek eve döndük.

9 Yorum

 1. italya ancak bu kadar güzel anlatılır. bir italyan bile bu kadaruını beceremez doğrusu.resimlerle yazılar çok güzel bütünleşiyorlar. ellerine sağlık gizemciğim…

  Cevap

  • Çok teşekkür ederim, yazdıklarımı okuduğunuzu ve beğendiğinizi bilmek beni çok mutlu ediyor.

   Cevap

   • Ekşi sözlükte denk geldim. ve 3 sayfayıda okudum. Çok güzel yalın bir dille, minimalist bir anlatım olmuş. hiç gitmedim ancak gittiğim dönemde rehberlik edicek bi kaynak gibi. ellerine sağlık.. :)

    Cevap

    • Merhaba Alper,
     Çok teşekkür ederim, umarım bir gün oraları gezdiğin zaman da yazdıklarım yardımcı olur.

     Sevgiler,
     Gizem

    • Ben de ekşiden geldim sayfanıza, harika olmuş. ama yanyana gezilebilecek yerleri ertesi güne bırakınca kafam karıştı ne nerdeydi diye :) ben de haziran’ da gidiyorum 6 aylık. eminim ki dönmek istemeyeceğim.

    • Merhaba Merve, cok tesekkur ederim. Donmek istemeyeceginden eminim. 6 ay cok uzun ve degerlendirmek icin cok guzel bir zaman. Tadini cikar, sevgiler..

 2. bundan sonra rehber olarak Jordana ve seni kullanacağım, benim rehber oldugum Floransa gezisinde meger hic birsey gormemişim:/

  Cevap

 3. Şu anda floransada bulunan biri olarak yazdiklarinizin harika oldugunu söyleyebilirim…ama birazda müze kuyrukları katedral girişlerinin romanin aksine parali oldugundan bahsetseydiniz…onun dışında kaynakça olacak guzellikte bir derleme….teşekkürler….

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.