Yazı
5 yorum

Palermo

Haziran ayında yakın bir arakdaşımızın düğünü için Palermo’ya davet edildik. Sicilya’yı daha önce görmediÄŸimiz için bu teklif çok cazip geldi ve kısa sürede uçak bileti ve kalacak yeri ayarladık. Oraya kadar gitmiÅŸken sıcak havanın ve Sicilya yemeklerinin tadını çıkarmamız gerektiÄŸini düşünerek tatilimizi bir hafta olarak planladık. 

Ä°lk baÅŸta araba kiralayıp adanın her yerini gezebiliriz diye düşündük, daha sonra önceki deneyimlerimizden Ä°talya’da araba kullanmanın zor olduÄŸunu hatırlayıp, bir de orada yaÅŸayan arakdaÅŸlarımızdan Sicilya’da arabanın başımıza dert olacağı tavsiyesini alınca bu fikirden vazgeçtik. Her gün trenle otobüsle oradan oraya gezmektense yalnızca Palermo ve çevresindeki ÅŸehirlere vakit ayırıp sakin bir tatil yapmaya karar verdik.

Airbnb’den kiraladığımız ev ÅŸehir merkezindeki iki ünlü cadde olan Via Maqueda ve Via Vittorio Emanuele’ye çok yakın olduÄŸundan ÅŸehrin en canlı yerlerini ve tarihi sokaklarının hepsini yürüyerek rahatça gezebildik.

Bir arkadaşım Palermo’nun Ä°skenderun’a çok benzediÄŸini söylemiÅŸti. Belki kulaÄŸa tuhaf geliyor ama çocukluÄŸumun yazlarını geçirdiÄŸim Ä°skenderun’u uzun yıllardır görmememe raÄŸmen, aklımda ve fotoÄŸraflarda kalan kadarıyla bana iki ÅŸehir mimari açıdan birbirine çok benzer geldi. Sanırım bunun en büyük sebebi Palermo’nun Arap-Norman etkisindeki tarihiydi.


(Her yerde bulabileceÄŸiniz Palermo’ya özgü yiyecekler)


(Palermo’nun en ünlü binalarından biri olan Teatro Massimo)


(La Rinascente alışveriş merkezinin terasından Palermo manzarası)


(Palermo limanı)


(Quattro Canti: Dört köşesinde neredeyse birbirinin aynı cepheye sahip, dört mevsimi temsil eden binaların bulunduğu ünlü dört yol ağızı)


(Arap mimarisi örneği bir bina)


(Unesco dünya mirası olan, ilk hali 1185’te yapılmıs Palermo Katedrali)

Palermo’nun en sevdiÄŸim özelliÄŸi daÄŸlarla çevrili olması ve upuzun tarihi sokaklarının hepsinin sonunun yüksek daÄŸlara çıkıyor oluÅŸuydu. Åžehir çok eskiydi, ama Ä°talya’nın bilindik büyüsü ÅŸehrin içine iÅŸlemiÅŸti. Belki bir hafta Palermo için uzun bir zamandı, ama ÅŸehri sindire sindire gezdik ve otel yerine evde kaldığımız için Ekim’le çok rahat ettik. Åžimdi geri dönüp düşündüğümde aklımda en çok yer eden anılardan biri sabah gezmesinin ardından dinlenmek için eve döndüğümüzde, sıcakta kanepede yarı uyuklar halde dışarıdan duyduÄŸum İtalyanca bağırışmalar, kedi köpek sesleri ve tüpçünün motorsiklet sesiydi.

5 Yorum

  1. Dag manzarasi ve sokak fotografi andirmiyor degil hani. Bende listeme aldim Palermoyu. Madem dogup büyüdügüm sehre benzetmisler o zaman bi gidip bakmak gerek.

    Cevap

  2. Ekim’in dizlerini görünce, ne kadar ÅŸanslı diye düşündüm önce sonra Allah size kolaylık versin dedim. Geçen hafta sonu 2 çocuklu(biri 3 e yakın diÄŸeri 11 aylık) arkadaşıma ziyarete gittim, 5 kiÅŸi 2 çocuÄŸun peÅŸinde koÅŸar bulduk kendimizi, herkes acayip yoruldu :D

    Cevap

  3. Severek okudum gitmiş kadar oldum fotograflar harika hala rx1 ile mi çekiyorsunuz makineyi değiştirdiniz mi

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.