Yazı
8 yorum

Venedik – 2.Gün

Venedik’te ikinci günümüzü müzelere ayırdığımız için sabah erkenden evden çıkıp, botla en önemli yapıların bulunduÄŸu San Marco Meydanı’na gittik. Müzelerin açılış saatinde gitmemize raÄŸmen her giriÅŸte uzun kuruklar vardı.

Ä°lk ziyaret ettiÄŸimiz yer Palazzo Ducale oldu. Burası 1309-1424 yılları arasında gotik tarzda inÅŸa edilmiÅŸ ve Venedik Dükü’nün konakladığı yermiÅŸ. Daha sonraki yıllarda devlet binası ve adliye binası olarak da kullanılmış. En alt katındaki hapishaneleri görmek bu gün de mümkün.

Bizi en çok etkileyen tavan süslemeleri ve inanılmaz büyüklükteki salonları oldu. Bu saray deniz kenarında olduğu için de her katın her cephesinin manzarası da ayrı güzellikteydi.

San Marco Meydanı ve müzeleri gezdikten sonra vapurla Murano‘ya gittik. Murano, Venedik’in 1.5km kuzeyinde, “cam adası” olarak da bilinen bir ada. Burada bulunan pek çok cam atölyesinden tüm dünyaya satış yapılıyor. Bu adanın nasıl cam adası olduÄŸunun hikayesi de çok ilginç. 1291 yılında Venedik’teki tüm cam ustalar yangın riskiyle bu adaya sürülmüş. Bu tarihten önce balıkçılık ve tuz üretiminin yapıldığı bu ada, daha sonraki yıllarda baÅŸlayan cam ihracatlarıyla beraber cam adası olarak anılmaya baÅŸlamış.

Bir kaç cam atölyesini ve burada yapılan cam eşyaların sergilendiği ve satıldığı mağazaları gezdikten sonra kanal kenarında biraz yürüdük. Bu gün önceki günden bile daha sıcaktı hava. Su bulabildiğimiz gölge alanlarda dinlenerek yürüyüşümüzü tamamlamak zorunda kaldık.

Murano’dan dönüşte Venedik’in hemen güneyindeki La Guidecca adlı adada indik vapurdan. Buradan Venedik manzarası harikaydı. Daha çok yerleÅŸim yerlerinin olduÄŸu bu adayı bir baÅŸtan bir baÅŸa yürüyerek bitirdik.

Bu ada Venedik’in kalabalığından uzaklaÅŸmak ve hala kanalın, denizin ve manzaranın tadını çıkarmak için harika bir yer. Sokaklarda dolaşırken buranın turistik bir yerden çok mahalle havasında olduÄŸunu, sokakta oynayan çocuklara bağıran annelerden, balkonlarda asılı olan çamaşırlardan ve yerel bakkallardan hemen sezdik.

AkÅŸam üzeri tekrar vapura binip Venedik’e döndük. Åžehrin daha önce gezmediÄŸimiz yerlerinde yürümeye baÅŸladık. Bu kısımları ya daha sakin olduÄŸu için, ya sıcak hava etkisini yitirmeye baÅŸladığı için, ya da gün batımı güzelliÄŸi her köşede hissedildiÄŸi için dün gezdiÄŸimiz yerlerden daha çok sevdik.


(Eski bir gondol tershanesi)


(Venedik’in her köprüsüne asılmış, üzerinde isimler bulunan aÅŸk kilitleri)

Sakin bir kanal kenarında oturup, ayaklarımızı suya sallandırıp güneÅŸin batışını izledik. Bu kadar sakin bir gün batımı ve bu kadar güzel bir manzara ancak filimlerde olur sanırdım. Bu rehavet ve yorgunluk üzerine yerimizden ancak kalkıp yakındaki bir meydana yürüdük. Geceyi o meydanda Campari’yle hazırlanan harika bir kokteyl içerek tamamladık.

8 Yorum

  • benden cok selam soyle venedik’e :) onu simdiden cok ozledim, “en kisa zamanda yine gelecekmis” de :)

   Cevap

 1. öncelikle barışla birlikte çok güzel bir gezi ortaya çıkartmışsın tebrik ederim :) sayenizde gidemediğim yerler hakkında bilgim oluyor :)) benim aşk kilitleri dikkatimi çekti :)) türkiyede mum yakmak,çaput bağlamak :P venedikteki daha estetik bir uygulama :) fakat aşkları bitince gelip kilitleri çözüyorlar mı ? :)

  Cevap

  • Çok teÅŸekkür ederim Cenan :) Ä°nan aynı ÅŸey benim de aklıma gelmiÅŸti, çok riskli bir iÅŸ sonuçta. O kilit yüzünden ayrılmak isteyip de ayrılamayanlar var mıdır acaba? :) Bir ÅŸekilde geri dönüp çözmeleri lazım bence.

   Cevap

 2. ayyy bayıldım bayıldım. inşallah biz de gideriz bir gün ne kadar imrendim anlatamam :) bu yıl tatile çıkamadım ben işler yoğun olduğu için ama sizin adınıza çok sevindim sayenizde fotoğraflarla da yetinebiliyor insan :)

  Cevap

  • Duygucugum, tatile cikamamanin acisini en kisa zamanda cikarirsin umarim. Ben de bu sene tatilimi bir kac parca halinde kullandigim icin daha cok tatil yapmisim gibi hissediyorum :) Mutlaka bir gun gidin Venedik’e, benim aklim hala orada kaldi.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.