Yazı
0 yorum

Filozofun Yolu ve Tapınaklar

Kyoto tapınaklarla ve doğal güzelliklerle dolu. Bu şehir her mevsimde ayrı renklere bürünüyor ve her mevsimde ayrı güzel görünüyor. Şehrin kuzey doğusunda, görmeyi çok istediğimiz bir kaç önemli tapınağı birbirine bağlayan, yürümesi keyifli bir yol var. Bu yola, 20. yüzyıl Japon filozofu Nishida Kitaro’nun günlük meditasyon olarak 30 dakika yürüyere geçtiği yol olduğu için ‘Filozofun Yolu‘ deniliyor.

Bu patikaya ilk başladığımız noktada Konchi-in tapınağını gördük. Tapınağın içi ziyarete kapalı olsa da, biraz bahçesinde yürüyüp iç kısmının fotoğrafını çektik.

kyotoikincigun1

kyotoikincigun2

Görkemli Nanzen-ji tapınağını geçtikten sonra eski bir su kemerinin olduğu bölgeye geldik. Bu kemerlerin birinde 2008 yılında keşfettikleri bir çatlağın yıkılma tehlikesi olmadığına karar verip bakıma almışlardı. En kenardaki bu kemeri saymazsak buranın da büyülü bir havası vardı.

kyotoikincigun3

Yolumuz Honen-in bahçesinden geçti. Baharın renkleri bu noktada kendini göstermeye başlamıştı.

kyotoikincigun4

Filozofun yolunun ana kısmı tam bir film sahnesi gibiydi. Sağdaki akarsuyun üzerindeki küçük köprülerle ve dar, çiçekli yollarıyla bana rüyada olduğumu hissettirdi. Bu yolu baharda yürümek çok güzeldi, ama kışın nasıl olurdu merak etmedim desem yalan olur.

kyotoikincigun6

kyotoikincigun7

kyotoikincigun8

İzlediğimiz patikanın son durağı Ginkaku-ji gördüğüm en güzel tapınaktı. Geceleri önündeki göletten ve beyaz kum bahçesinden yansıyan ay ışığı sebebiyle ‘Gümüş Köşk’ olarak da bilinen bu tapınak dünyanın en huzurlu bahçelerinden birine sahipti.

kyotoikincigun9

kyotoikincigun10

kyotoikincigun11

kyotoikincigun12

kyotoikincigun13

kyotoikincigun15

Ginkaku-ji’nin bahçesinin tepelerinde müthiş bir Kyoto manzarasıyla karşılaştık ve tüm günün yorgunluğunu unuttuk. Akşamüstü yürüyüşümüzü tamamlayıp, iç huzurumuzla şehre döndük :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.