Yazı
9 yorum

Tokyo’dan Ä°lk Ä°zlenimler

Ä°stanbul’dan Tokyo’ya on buçuk saat süren uzun bir yolculuÄŸun ardından dün ulaÅŸtık. Uçak yolculuÄŸumuz film izleyerek ve Japonya’yla ilgili kitaplarımızı okuyarak geçti. Yanımızdaki koltuk boÅŸ olduÄŸu için ben uzanıp bir kaç saat uyuyabildim, fakat Barış uyuyamadığı için ilk günümüz epey yorucu geçti.

Havaalanına vardığımız andan beri bambaÅŸka bir dünyada olduÄŸumuz izlenimine kapıldım. HerÅŸey çok düzenli, sakin ve temizdi. Valizlerimiz Göteborg’dan sonra direk Tokyo uçağına aktarıldığı için içimizde ‘acaba Tokyo’ya ulaÅŸmış mıdır?’endiÅŸesiyle valiz beklerken, tüm Japonların valizlerinin sert plastik valizlerden olduÄŸu dikkatimizi çekti. Benim kumaÅŸ valizimi epey yıpranmış görünce onlara hak verdik.

Daha sonra elimizdeki toplu taşıma ve yol tarifleri olan, önceden hazırladığımız kağıtlarla Narita Treni’ni bulduk ve Tokyo’ya ulaÅŸtık. Havaalanında Narita treni istasyona vardığında, hazır bekleyen görevliler aynı anda trene dalıp temizlik yapmaya baÅŸladılar. Bu sırada da yolcular istikamet yönüne ters oturmasınlar diye koltukları ters yöne çevirdiler :) Böyle birÅŸey görmemiÅŸtim daha önce.

Otelimiz küçük bir ara sokaktaydı, yazıları takip ede ede bulduk. Ben de hemen fotoğraf çekmeye başladım.

ilkizlenimler1

ilkizlenimler3

ilkizlenimler4

EÅŸyalarımızı yerleÅŸtirip, duÅŸ alıp, yorgunluÄŸun bizi ele geçirmesine izin vermeden dışarı çıktık. Henüz ÅŸehirle ilgili pek birÅŸey bilmediÄŸimiz için ‘Central Tokyo’ dedikleri bölgenin merkezine doÄŸru yürümeye baÅŸladık.

ilkizlenimler6

Yolların düzgünlüğüne ve temizliğine hayran kaldık. Sanki tüm asfaltlar yeni dökülmüş, tüm caddeler yeni temizlenmiş gibiydi. Bu arada çok dikkatimi çeken başka birşey de, tüm gün boyunca her yerde gördüğümüz, ağızlarına maske takmış insanlardı. Biraz araştırınca bu maskeleri biraz hasta olan insanların, diğerlerine bulaştırmamak için takıklarını öğrendik. Edindiğim izlenime göre en ufak halsizliği, soğuk alğınlığı olan bile bu maskelerle dolaşıyor, çünkü bu şekilde gördüğümüz kişilerin haddi hesabı yoktu :)

ilkizlenimler5

ilkizlenimler7
(Tokyo Ä°stasyonu)

ilkizlenimler8
(Dışarıda sigara içilmemesi gereken yerlerdeki işaretler)

ilkizlenimler10

Otelimiz de dahil olmak üzere her köşe başında, her sokakta, her yerde bu içecek otomatlarından var. Bu rengarenk makinalar çok cezbedici görünüyor :) Toplu taşıma kartlarımızın içindeki parayla bu makinalardan içecek alabiliyoruz, böylece bozuk paramız olup olmamasıyla uğraşmadan değişik içecekler dünyasında kaybolabiliyoruz!

Heryerde bu kadar Japonca yazı, bu kadar çizgi karakter görünce ister istemez kendimi bir animede yaşıyormuş gibi hissettim. Menüleri okumamız imkansızdı, ama akşam ara sokakta bir yerlerde kendimize uygun bir yer bulup noodle çorbası yedik. Sonrasında ancak ayaklarımızı sürüye sürüye bir metro istasyonu bulup otelimize geldik, ve kelimenin tam anlamıyla yatağa kendimizi zor atıp bayıldık. Akşam dokuza kadar uyumadan direnmemiz jetlagi atlatmamıza yardımcı olur diye umuyorum.

ilkizlenimler9

Bu yazıyı ilk günün ertesi sabahında yazıyorum. 12 saat uyumuşuz ve hala yorgunuz. Az önce telefonuma gelen mesajlara, saat farkını düşünmeden yanıt verip herkesi uyandırdım sanıyorum :)

Yeni bir gün bizi bekliyor. Ä°lk heyecanı ve ÅŸaÅŸkınlığı üzerimizden attık, Tokyo’yu biraz daha sindirmek için dışarı çıkıyoruz!

9 Yorum

 1. Yeni gözlem ve deneyimlerinizi merakla bekliyoruz. Önceki yazıda belirttiğiniz gibi okurken başka bir gezegenden haber alır gibiyiz ..

  Tokyo’da ve Kyoto’da hoÅŸ vakit geçirmeniz dileÄŸiyle..

  Cevap

 2. Maskeler saman nezlesi için sıklıkla kullanılır. Japonya’da saman nezlesi (hay fever, 花粉症 Kafunshou) olarak aratırsanız, bulabilirsiniz. Elbette baÅŸkasına bulaÅŸmasın diyerek maske takanlar da var. Hatta kışları sırf yüzü sıcak tuttuÄŸu için, yazları güneÅŸ yanığına karşı önlem olarak takanlar da var ama azınlık pek tabii…

  Cevap

 3. 20 gün sonra Tokyo’ ya ilk defa gideceÄŸim. Gitmeden internette bilgi toplamaya çalışırken ÅŸans eseri sayfanızı keÅŸfettim ve baÅŸka bir kaynaÄŸa ihtiyaç duymadım bile. çok keyifli bir sayfa olmuÅŸ. Tokyo ile ilgili sorularımı biriktirip kısa bir süre sonra email atacağım.

  Cevap

  • tesekkur ederim, elimden geldigince cevaplamaya calisirim sorularinizi, sevgiler.

   Cevap

 4. Haftaya bir eÄŸitim için Japonya’ya gideceÄŸim. Ä°nternette Japonya ile ilgili bilgiler ararken sitenize rastladım. En faydalı bulduÄŸum sizin yazılarınız oldu, teÅŸekkür ederim. Arkasından da hem sitenizi hem instagram hesabınızı takip etmeye baÅŸladım. Çok teÅŸekkürler.

  Cevap

  • Ben tesekkur ederim :) cok sevindim yazdiklarimi faydali bulmaniza. Iyi gezmeler diliyorum, sevgiler!

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.