Yazı
3 yorum

Tokyo Tower

Tokyo’nun en hatrı sayılır simgelerinden biri olan bu kule hem haberleşme hem de gözlem amacıyla kullanılıyor. İki yıl önce bu kuleyi ilk gördüğüm zaman ‘Eiffel kulesinin aynısını neden buraya dikmişler?’ diye sorduğumu hatırlıyorum, fakat Tokyo zıtlıkların ve uyumsuzlukların uyumunu taşıyan bir şehir olduğu için şehri sindirdikçe bu soruların çok saçma olduğunu farkettim.

Her ne kadar etrafındaki dev gökdelenler yüzünden Eiffel kulesinden çok daha küçük görünse de, aslında 333 metrelik boyuyla o kuleden 13 metre daha uzun. 1958 yılında, Tokyo’nun yeniden kazandığı ekonomik gücünü temsil etmesi adına yapılan bu kule aynı zamanda dünyanın tek başına duran en uzun kulesi olma özelliğini taşıyor.

Turistler için en ilginç kısmı kulenin 150 ve 250 metrelerindeki gözlem katları. Yalnızca tek kat veya iki kat birden ziyaret edilebiliyor. Biz tabi ki oraya kadar çıkmışken seyretmeye doyamadığımız şehri her iki kattan da görmek istedik.

tokyo tower03

tokyo tower07

tokyo tower08

tokyo tower09

tokyo tower04

tokyo tower06

Yukarı katlardan manzarasına doyum olmayan kulenin etrafı da gezecek küçük parklar ve tapınaklarla dolu. Yolumuz ararken içine daldığımız bir tapınakta birbirinden ilginç heykellere ve dilek ikonlarına denk geldik.

tokyo tower01

tokyo tower02

Tokyo’yu ilk ziyaretimizde Tokyo Tower yerine Skytree‘yi görmeyi tercih etmiştik, fakat ikisi arasında tercih yapmak isteyenlere, şehrin daha içinde olduğu için daha detaylı ve yoğun bir manzara sunduğundan Tokyo Tower’ı tavsiye ederim.

 

3 Yorum

 1. Tokyo tower, bence, Tokyo’da manzarası en güzel gözlem noktası. Her zaman oldugu gibi, bu devasa ve son derece kalabalık ama bir o kadar da sakin olan şehirde, birçok yüksek katlı binanın arasından kıvrıla kıvrıla yeşilliklerin arasından tırmanarak, temiz hava ve taze güneşin altında, Tokyo tower’a ulaşıp, şehri en güzel kısımlarını uzun uzun seyretmek mümkün. Fotoğraf çekmek için son derece müsait, kulenin tepesinde oturup kahvenizi içebilir, dondurmanızı yiyebilirsiniz. Buraya özel olarak konuşuyorum, sadece yiyecek birşeyler bulmak biraz zordu.

  Cevap

 2. Gizem hanım ve Barış bey bu yayın için öncelikle kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ederim.Japonya paylaşımlarınızın ve notlarınızın tümünü okudum.Ben ve arkadaşlarım 1 -8 HAZ 2015 te Japonya Kushımato ve Tokyo da ” Ertuğrul Fırkateyninin Japonya Seyrinin 125. Yılı Etkinlikleri ” kapsamında liman ziyaretleri yapacak Türk savaş gemisi personeliyiz.Kısa sürede Tokyoyu nasıl gezebileceğimiz konusunda gezi notlarınız bize inanılmaz derecede ışık tuttu.Liman ziyaretimiz esnasında sizi gemimizdeki kokteylde ağırlamayı çok isterdik fakat seyahatiniz sanırım tammlanmış.Extra vereceğiniz tavsiyeler için gmail ime ulaşabilirsiniz.Tekrar teşekkürler.

  Cevap

  • Merhaba Sinan Bey, cok tesekkur ederim yorumunuz ve nazik davetiniz icin. Ayni tarihlerde orada olsaydik mutlaka ugrardik. Tokyo cok kalabalik fakat duzenli bir sehir, eminim gezinizden cok keyif alacaksiniz. Simdiden iyi gezmeler dilerim, sevgiler..

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.