Yazı
1 Yorum

Ueno, Asakusa ve Skytree

Tokyo’da yeni bir güne uyanıp yollaraa düştük. Bugünün planında Ueno Park vardı. Tren istasyonuna giderken yolda gördüğümüz bir kafeye girip kahve ve kruvasan aldık. Ä°sveç’te hayatımızın bir parçasıyken buraya gelince baÅŸka ilginç içecekler yüzünden unuttuÄŸumuz kahve bizi kendimize getirdi.

İstasyonda tren beklerken ilginç bir detay gözüme çarptı. Tren durduğunda her kapısının sağına ve soluna gelecek şekilde oklar ve sıraya girilecek çizgiler yapılmıştı yerde. İnsanlar orta kısımı boş bırakacak şekilde bu yanlarda sıraya girip trenden inenleri bekleyip daha sonra trene biniyorlardı.

tokyoucuncugun1

Ueno durağında indiğimizde karşımızda kocaman bir park bulduk. Ueno Park 1873 yılında kurulmuş. Tokyo National Museum, National Museum for Western Art, Tokyo Metropolitan Art Museum ve National Science Museum başta olmak üzere 6-7 tane müzeye ev sahipliği yapıyor.

Imperial Palace’ın etrafındaki parklarda olduÄŸu gibi burada da çok insan olmasına raÄŸmen sakin bir hava hakimdi. Süs havuzlarının etrafında öğrenciler oyunlar oynuyor, yaÅŸlılar kitap okuyorlardı. Hava güzel olduÄŸu için bu hayat bize çok cazip geldi :)

tokyoucuncugun2

Tokyo National Museum için bilet alıp bu müzenin olduÄŸu alana yürüdük. 1872 yılında kurulan bu müze Japonya’nın en eski ulusal müzesi olma özelliÄŸine sahip. Müze, aynı avludaki beÅŸ farklı mimarideki binadan oluÅŸuyor; Honkan (Japanese Gallery), Tōyōkan (Asian Gallery), Hyōkeikan, Heiseikan, HōryÅ«-ji Hōmotsukan (The Gallery of HōryÅ«-ji Treasures). Ana bina olan Honkan’daki kolleksiyon özellikle görülmeye deÄŸerdi.

tokyoucuncugun3

tokyoucuncugun5
(Müze girişindeki şemsiye koyma yerleri)

tokyoucuncugun6
(Katana kılıcı, Honkan)

tokyoucuncugun17
(Honkan’ın arka bahçesi)

tokyoucuncugun8
(Yazıtlar, Honkan)

tokyoucuncugun9
(Müze bahçesi)

Bu binaların ÅŸu an kapalı olan bir tanesi dışında hepsini gezdik. Alışık olduÄŸumuz tarzın dışındaki bu eserler çok ilgimizi çekti. Japonya’ya ait gördüğümüz her parçayı kafamızdan bir Japon filmiyle eÅŸleÅŸtirmeye çalıştık. Müze çıkışında epeyce yorulmuÅŸtuk, gördüğümüz bir dondurma arabası imdadımıza yetiÅŸti. SipariÅŸlerimizi alan dondurmacı buzluÄŸundan plastik kaplar içinde istediÄŸimiz aromlalı dondurmaları çıkarıp bu kapları bir makinaya yerleÅŸtirdi. Düğmesine bastığında dondurma bu makinadan külahlara fotoÄŸraflardaki dondurma ÅŸeklinde döküldü. Bu basit teknoloji beni bir anda mutlu etti :)

tokyoucuncugun10

Parkın devamındaki Tosho-gu tapınağına doğru yürüdük. Tapınağın girişindeki peony bahçesi tapınağın kendisinden daha çok ilgimi çekti bir anda (Tapınak bakımda olduğu için onu göremedik zaten). En sevdiğim çiçeğin peony olduğundan bahsetmiştim daha önce, bu bahçenin beni ne kadar sevindirdiğini tahmin edemezsiniz.

tokyoucuncugun12

tokyoucuncugun11

tokyoucuncugun13
(Tapınak yolu üzerindeki Hiroşima ve Nagazaki ateşi anıtı)

tokyoucuncugun14
(İnsanların dileklerini astıkları yer )

tokyoucuncugun15
(Sokak yemekleri)

Ueno bölgesinden sonra Tokyo’nun en gösteriÅŸli, en eski ve en kutsal tapınağı olan Senso-ji’nin bulunduÄŸu Asakusa bölgesine gittik. Ä°stasyon’dan çıkıp doÄŸru caddeyi bulduÄŸumuzda, günlerdir elimden düşürmediÄŸim Tokyo kitabımın üstündeki resimden burayı hemen tanıdım. Kaminarimon kapısından geçtikten sonra tapınaÄŸa kadar giden yol üzerinde saÄŸlı sollu pek çok küçük dükkan bulunuyor. Bunların çoÄŸunda hediyelik eÅŸyalar ve yiyecekler satılıyor.

tokyoucuncugun16
(Kaminarimon kapısı)

tokyoucuncugun17

tokyoucuncugun18

tokyoucuncugun19
(Hozomon kapısı)

tokyoucuncugun21

Tapınakların etrafını dolaşıp, bir kaç iyi dilekte bulunup, bu kutsal bölgeyi Japonların yaptıkları gibi eÄŸilerek selamlayıp, bir kaç kilometre ötemizden bize bakan Tokyo SkyTree‘ye doÄŸru yürüdük. Ä°ki kilometrelik yol boyunca bu binanın özelliklerini ve tarihini okuduk, dünyadaki diÄŸer kulelerle karşılaÅŸtırdık, en üst katına çıkmanın ne kadar ilginç olacağını hayal ettik.

tokyoucuncugun22

tokyoucuncugun23

Kulenin giriÅŸine vardığımızda saat 18:30’du. Ãœzerinde 19:00-19:30 yazılı iki kağıt verdiler ve bu saatler arasında binaya girebileceÄŸimizi söylediler. Etraftaki çılgın Japon oyuncak maÄŸazalarında yarım saatin nasıl geçtiÄŸini bile anlamadan kendimizi yeniden sırada bulduk. Kuyruk o kadar uzundu ki, bilet giÅŸesine vardığımızda saat 20:00’yi geçiyordu.

634 metre uzunluÄŸundaki SkyTree dünyanın en uzun kulesi ve en uzun ikinci yapısı (ilki 828 metreyle Dubai’deki Burj Khalifa) olma özelliÄŸini taşıyor. 50 saniyede 350 metre yüksekliÄŸe çıkan (maximum hızda 600 m/min) asansörlerle bu kattan manzarayı izledik. Biraz daha yükseÄŸe çıkabileceÄŸimizi öğrenince de ekstra bilet alıp ikinci bir asansörle 450 metre yükseklikteki bölüme çıktık. Camla tamamen kapalı olan bu katlar bina yeterince güven verse de epey ürkütücü geldi. Kuleyi çepeçevre sardığı için tüm açılardan Tokyo’yu görme ÅŸansımız oldu. Hem o kadar yükseÄŸe çıkmak hem de Tokyo’yu gece izlemek inanılmaz bir deneyim oldu.

tokyoucuncugun24

Saat 22:00’a doÄŸru otele dönerken, tüm gün koÅŸturmaktan pek birÅŸey yemediÄŸimizi farkedip yakınlardaki küçük bir Japon fast food restorana girdik. Garsonlarla çatpat anlaÅŸmaya çalışarak ve menüdeki resimlere bakarak seçtiÄŸimiz yemeklerle karnımızı doyurduk. Åžimdi yarının planını yapar yapmaz uyuyacağız. Yorgun olsam da günü gününe yazıları yetiÅŸtirip yayınlamak çok hoÅŸuma gitti :)

1 Yorum

  1. Bu, Japonya dan naklen yayın oluyor. Sayenizde bizde oraları görmüş gibi olacağız. Teşekkürler.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.