Yazı
4 yorum

Sentosa Adası

Sentosa, Singapur’un güneyinde, Singapur’a bağlı küçük bir ada. Burası eğlence adası olarak biliniyor. Ada golf alanları, sahilleri, müzeleri, otelleri, oyun alanları, su parklarıyla kendi başına kocaman bir eğlence parkı gibi.

Biz de Singapur gezimiz sırasında bir günümüzü buraya ayırdık. Adaya monorayle, teleferikle, otobüsle, hatta köprü üzerinden yürüyerek bile ulaşılabiliyor. Biz adaya kaldığımız eve bir metro durağı mesafede olan Vivocity’den monorayle geçtik. Ada içinde toplam üç durağı olan bu hattın en son hattı olan sahil kısmında inerek önce burayı keşfettik. Adadaki üç sahil olan Siloso, Tanjong ve Palawan birbirlerine çok yakın olduğundan kıyı şeridi boyunca yürüyüş yaparak bu sahilleri gördük.

Barış bir ara merak ettiği bir aktivitenin bulunduğumuz yere yakın olduğunu görünce gidip onu denemek istedi. Hava çok sıcak olduğundan Ekim ve ben de sahilde bir restoran bulup kendimize buz gibi bir hindistan cevizi suyu ısmarladık :)

Sentosa’daki sahillerin hiç biri Tayland veya Endonezya’daki sahiller gibi masmavi sulara sahip değil, bu yüzden de onlar kadar deniz turizmi için çekici yerler değil. Bunun en büyük sebeplerinden biri adanın doğal yapısının yanı sıra Singapur’un esasında büyük bir liman adası olması. Sahillerin açıklarındaki onlarca büyük gemi de bunu kanıtlar durumda, uçsuz bir deniz hissi vermiyor. Biz o gün adanın nasıl bir yer olduğunu bilmediğimiz için, ve yalnızca keşfetme amaçlı gittiğimiz için denize girmeye hazırlıksızdık. Denize girmeye ayırdığımız, Singapur’daki son günlerimizden birinde de Ekim hasta olduğu için bu planı iptal ettik. Bu yüzden çok istediğim halde denize girememiş oldum, ve deniz suyu hakkında yorum yapamıyorum. Yine de dışardan bakılınca serinlemek ve biraz yüzmek için hiç fena görünmüyordu.


(Singapur adasından Sentosa’ya giden köprü)


(İki ada arasındaki teleferikler)

Singapur’un şehir hayatının yanında şehre bu kadar yakın bir tatil adasının olması bence bir şehrin başına gelebilecek en güzel şeylerden biri. Zaten mesafelerin çok uzak olmadığı Singapur’da, evinizden çıkıp çok kısa bir sürede kendinizi bu bambaşka dünyada bulmanız bir kaç saatliğine bile olsa sizi günlük hayattan uzaklaştırıp dinlendiriyor. Haftasonları en azından denize girip, hindistan cevizi suyu içip eve geri dönmek pek çok insanın hayal ettiği bir hayat olurdu sanırım.

4 Yorum

  1. Güzel bir ada Singapur a yakın olması hafta sonları için tam bir dinlenme yeri.Singapura çok gittim ancak bu ada ile ilgili maalesef bilgi vermediler.İnşallah tekrar gittiğim de olur.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.