Yazı
6 yorum

Bangkok’ta Kanal Turu

Bangkok’ta yaptığımız en güzel ÅŸey kesinlikle kanal turuna çıkmaktı. Yalnızca büyük kanal Chao Phraya’da gezen hali hazırdaki turist botların aksine ‘long tail boat’ denilen eski, ahÅŸap Tayland kayıklarından kiralayıp, kaptandan bizi küçük kanallarda gezdirmesini rica ettik.

Yaklaşık 2 saat süren gezimize güneş batmadan hemen önce başlayıp, günü kayıkta batırıp, kanalların hem aydınlık hem karanlıktaki güzelliğini gördük. Gündüzleri çok sıcak olduğu için kanal turu yapacaklara gün batımına doğru yola çıkmalarını tavsiye ederim.

Kayıkla büyük kanal Chao Phraya’da ayrıldıktan sonra sanki günlerdir alıştığımız Bangkok’taki hayattan da ayrılmışız, sessiz, sakin, gerçek bir dünyaya girmiÅŸiz gibi hissettim. Birbirlerine baÄŸlanan irili ufaklı kanallar etrafındaki evler gerçekti, evlerinde gördüğümüz insanlar gerçekti, her ÅŸey çok basit, ilkel ama gerçek ve çok güzeldi. Balkonlarda asılı kıyafetler, leÄŸende çocuklarını yıkayan anneler, beton zeminde oyun oynayan çocuklar, balık tutan adamlar, sofralarını kurmuÅŸ yemek yiyen aileler, hepsi günlük bir hayatın gerçek parçalarıydı. Sessiz sedasız, bu ahengi bozmadan, olan bitenin bir parçası olarak yanlarından geçip gitmek istedim. Evlerindeki insanları rahatsız ederiz endiÅŸesini taşırken bizim geçtiÄŸimizi gören pek çok kiÅŸi gülümseyerek bize el salladı. Bu büyük ÅŸehirde en huzurlu ve mutlu hissettiÄŸim anlar gerçek hayatlara ÅŸahitlik ettiÄŸimiz bu anlardı.

bangkok_canal_02

bangkok_canal_03

bangkok_canal_04

bangkok_canal_05

bangkok_canal_06

bangkok_canal_07

bangkok_canal_08

bangkok_canal_09

bangkok_canal_10

bangkok_canal_11

bangkok_canal_12

bangkok_canal_13

bangkok_canal_14

bangkok_canal_15

bangkok_canal_16

bangkok_canal_17

bangkok_canal_18

bangkok_canal_19

bangkok_canal_20

bangkok_canal_21
(solda Mandarin Hotel, saÄŸda Sky Bar’ın binası)

bangkok_canal_22

bangkok_canal_23

Kanal turunu Asiatique adı verilen yerde tamamladık. Burası kocaman bir mahalle, açık bir alışveriş merkezi gibi bir yer. Dünya mutfaklarından restoranlar ve yiyecek içecekten hediyelik eşyalara kadar bir sürü çeşit şey satılan mağazalarla dolu bu bölge turistler için vakit geçirmesi çok keyifli bir bölge.

Turistik bölgelerdeki hareketlilikte zamanın nasıl geçtiğini anlamadık, fakat vakit ayırıp, şehri sakince, gün batımında kanaldan izleyemek yaptığımız en güzel şeylerden biriydi. Bugün geri dönüp baktığımda aklımda kalan en güzel karelerin bu turda gördüğüm yerler olduğunu farkediyorum.

6 Yorum

 1. Bu paragrafı 3-4 kez okudum. Tıpkı çok güzel bir kitabı okurken takılıp kaldığım cümleleri üst üste okumam gibi. Anlatımındaki bu duru güzelliği çok seviyorum ve arada böyle cümlelerin içimdeki güzele vurgun yerlere dokunuyor. Mutlu ediyor. Üstelik sadece anlatım biçimi de değil, bu söylediğin ne kadar doğru ve dolu bir de.

  “Birbirlerine baÄŸlanan irili ufaklı kanallar etrafındaki evler gerçekti, evlerinde gördüğümüz insanlar gerçekti, her ÅŸey çok basit, ilkel ama gerçek ve çok güzeldi. Balkonlarda asılı kıyafetler, leÄŸende çocuklarını yıkayan anneler, beton zeminde oyun oynayan çocuklar, balık tutan adamlar, sofralarını kurmuÅŸ yemek yiyen aileler, hepsi günlük bir hayatın gerçek parçalarıydı. Sessiz sedasız, bu ahengi bozmadan, olan bitenin bir parçası olarak yanlarından geçip gitmek istedim. Evlerindeki insanları rahatsız ederiz endiÅŸesini taşırken bizim geçtiÄŸimizi gören pek çok kiÅŸi gülümseyerek bize el salladı. Bu büyük ÅŸehirde en huzurlu ve mutlu hissettiÄŸim anlar gerçek hayatlara ÅŸahitlik ettiÄŸimiz bu anlardı.”

  Cevap

  • Ah Pelin, ne sevindim yorumuna :) Cok icimden gelerek yazmistim o paragrafi, gozumu kapatip gorduklerimi dusunup yeniden hissetmistim. Dedigim gibi, Bangkok’ta en sevdigim sey oldu bu kanal turu. Kafamdakileri sana da hissettirebildigime cok sevindim, cok mutlu oldum :)

   Cevap

 2. Şuan don muang hava alanındayım bangkok yazılarına bakınıyordum. Bu nasıl bir yazı bu nasıl bir anı bu nasıl bir tavsiye. Oturduğum yerde heycanlandım. Phukette gezmeye doymuştum ama bu nehir turunu kesin yapıcam. Teşekkürler

  Cevap

 3. Gizem, tam olarak tekneyi nereden kiraladin, senin yazin uzerine aynisini yapmak istiyoruz?

  Cevap

  • Merhaba, cok iyi hatirlamiyorum ama Mandarin Oriental hotelin yakininda bir yerde, rastgene bir su kenarindan yapmistik.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.