Yazı
0 yorum

Big Buddha ve Chaweng

Ko Samui’de görülmesi gereken yerlerden biri büyük buddha’nın bulunduğu tapınak Wat Phra Yai. 1972 yılında yapılmış altın sarısı buddha bir tepelikte olduğu için 12 metrelik boyuyla adanın diğer kısımlarından görülebiliyor.

DSC03524

Adanın kuzeyindeki Wat Phra Yai Ko Samui’ye bir köprüyle bağlanan küçücük bir adanın üzerine kurulmuş. Köprü sayesinde buraya taksi veya motorla gelmek mümkün. Tapınağın etrafı hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. Burası hediye alışverişi yapmak için de ideal bir yer.

DSC03512

Buddha’nın etrafını çevreleyen çardakta irili ufaklı çanlar asılı. Dileyenler oradaki sopalarla bu çanlara vurarak buddha’nın etrafında tur atıyorlar, bunun şans getirdiğine inanılıyor.

DSC03504

DSC03509

DSC03519

DSC03542

DSC03483

Buddha ziyaretimizi tamamladıktan sonra çok sevdiğimiz pikap taksilerden birini bulup adanın en büyük merkezi olan Chaweng’e gittik. Chaweng bölgesi aynı zamanda bizim de otelimizin bulunduğu, adanın en güzel sahili Chaweng Beach’e adını veren, nüfusu en yüksek olan bölge.

Şehir merkezinde gözümüze çarpan ilk şey güneşten korunmak için tentelerini indirmiş sıra sıra dükkanlar ve kaldırım kenarlarında kiralanmak üzere bekleyen motorlar oldu. Aynı zamanda bu merkez bir sürü bar, restoran ve kafeyle doluydu. Biraz yürüdükten sonra bir alışveriş merkezine rastladık. Burası kapalı bir bina gibi değil, iki katlı bir bahçe gibiydi. Sokaklardan daha serin olduğu için dolaşmak ve bir şeyler içmek için bize çok çekici göründü. En alt katında o gün kurulan pazarda yerel meyveleri ve yiyecekleri inceledik. Bu sırada Taylandlı çocukların yerel müzik aletleriyle çaldıkları şarkıları dinledik.

DSC03238

DSC03245

DSC03255

Chaweng’in merkezine Ko Samui’de kaldığımız her gün mutlaka uğradık. Otelimizden buraya servis olduğu için görmek istediğimiz diğer yerlere de bu merkezden geçerek ulaştık.

Her gün aksatmadan yaptığım bir diğer şey ise 2-3 saat yüzmek oldu. Her sabah kahvaltı öncesi veya sonrası, her akşamüstü o günkü gezimizin ardından hava kararana kadar durabildiğim kadar durdum denizde. Su dümdüz ve berrak olduğu için deniz adeta havuz gibiydi. Benim için tek alışkın olmadığım tarafı suyun fazla ılık olmasıydı. Dışarısı çok çok sıcak olduğu için ferahlamak için daha iyi bir fikrim yoktu :)

DSC03622

DSC03624

Otelimiz Chaweng sahilinin güney ucundaydı. Denizi gören havuzu çok çekici görünse de bazı akşamlar dışında tercihim tabi ki denizde yüzmek oldu. Otelin hemen önündeki deniz biraz taşlıktı, fakat sahil boyunca yürüyünce kendimize denize girecek çok güzel yerler buluyorduk.

Bir gün Sharon’la ikimiz denizde yüzerken sahilden birileri çıkmamız gerektiğini, denizde yılan olduğunu söylediler. Biz sakince boyumuza gelen sudan kıyaya doğru yürümeye başladık. Su yılanı sandığımız için bastığımız yerlere dikkat ederek yürüyorduk. Sonra bir anda denizdeki herkesin kıyıya çıkmış olduğunu farkettim. Sharon’un bir kaç metre arkasında olduğum için suda kalan en son kişi bendim. Kıyıdaki herkes dehşet dolu gözlerle bana bakıp ne taraftan çıkmam gerektiğini anlatan el kol hareketleri yapıyorlardı. Hiçbir şey anlamadan kendimi kumlara attım. Arkamı dönüp baktığımda 2-3 metre ötemde, kafası dışarda suyun üzerinde yüzen yılanı gördüm. Sahildeki Taylandlı görevliler yılanın hava çok sıcak olduğu için suya girdiğini, fakat zehirsiz bir tür olduğunu söylediler, sonra kayalıklara doğru yılanı kıstırıp yakaladılar. Kalabalık başlarında çoktan birikmiş, herkes cep telefonlarıyla yılanın fotoğrafını çekiyordu. Muhtemelen ben otele dönüp başımdan geçenleri Barış’a anlatmadan yılanın fotoğrafı sosyal medyada dolaşmaya başlamıştı :)  Sağlığıma zarar vermedikleri sürece hayvanlardan korkmadığım için bu hikaye beni her gün aynı yerde denize girmeye devam etmekten alıkoymadı. Sanırım Ko Samui’de başıma gelen en ilginç şey bu oldu.

DSC03640

Ko Samui’de geçirdiğimiz altı günün ardından sıra ikinci durağımız olan Krabi’deydi. Ko Samui havaalanına geldiğimizde buranın dünyanın en güzel havaalanı olduğundan emindim. Tamamı açık alandan oluşan bu havaalanının farklı bölmeleri yalnızca çatılarla birbirinden ayrılıyordu. Her yer tertemizdi ve rengarenk çiçeklerle doluydu. Üzerinde balık resimleri olan pırpırlı uçağımızla burası bana gerçek olmayan, oyuncak bir dünya gibi geldi :)

Ko Samui’yi çok sevdiğimiz için buradan ayrılmak zor geldi. Uzun süredir ihtiyacımız olan güneşi, sıcağı ve denizi burada doyasıya sindirdik, ama tatilimizin ikinci yarısı için heyacanımızdan bir şey kaybetmemiştik.

DSC03662

DSC03676

DSC03689
(Her biri farklı uçaklar için farklı kapılar)

DSC03699

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.