Yazı
6 yorum

Divanhane Binası Atölye Çalışması ve Tophane-i Amire

Paskalya tatiliyle iş yerinden aldığım bir kaç günlük izni birleştirerek geçtiğimiz haftayı İstanbul’da geçirdim. En son yılbaşından önce gidebildiğim için her şeyi ve herkesi çok özlemiştim. Bir hafta çok az geldi ama yine de bu bir haftaya pek çok şey sığdırmaya çalıştım. Bir süredir yazamamış olmamın sebebi de bu koşturmacaydı, ama pek çok güzel fotoğraf ve hikaye biriktirdim.

İstanbul’dayken yaptığım en ilginç ve öğretici şey Tophane-i Amire‘deki Divanhane Binası Atölye Çalışması sergisine gitmekti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde dekan yardımcısı olan teyzem bu atölye çalışmasının ve serginin koordinatörlerinden biriydi. Beni de hem gerekirse organizasyona yardımcı olmam, hem de bu sergiyi görme fırsatı bulmam için davet etti.

Serginin konusunu ve atölye çalışmasını özetleyecek olursam; bu gün Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın komuta binası olarak kullanılan Divanhane binasının restorasyonu ve iç mekan tasarımına fikir üretmek amacıyla MSGSÜ mimarlık, iç mimarlık, şehir ve bölge planlama bölümleri öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yaptıkları çalışmaların sergilenmesi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na sunulmasıydı.

Sergi MSGSÜ’nin kültür ve sanat merkezi olan Tophane-i Amire binasındaydı. Benim için serginin içeriği kadar bu bina da bir hayli ilgi çekiciydi. Bu bina Fatih Sultan Mehmet tarafından top döküm binası olarak inşa ettirilmiş. Daha sonraki padişahların yaptırdıkları eklemeler ve restorasyonlarla bina daha genişlemiş ve yenilenmiş. Bu gün de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kullanımında, çeşitli törenlere ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

Ben sergi başlamadan bir kaç saat önce gittim oraya. Herkes paftaların asılmasını bitirmek ve son düzenlemeleri yapmak için çok yoğun bir şekilde çalışıyordu. Bir çok fotoğraf çekip ufak tefek işlere yardımcı oldum.

Bütün bu çalışmaların ve serginin ana kahramanı olan Divanhane binasından da bahsetmek istiyorum. Divanhane Binası Kasımpaşa’da, Haliç kıyısında bulunuyor. Binanın temeli 1864 yılında atılmış fakat bina ancak 1868 yılında tamamlanmış. 19. yüzyıla kadar defalarca inşa edilip kullanılmış ve son ahşap hali II.Mahmut döneminde yapılmış. Bu bina kaptan paşaların sefer haricindeki makamları olan bir yermiş. 1961’den beri de Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın binası olarak kullanılıyor.

Ben Divanhane binasını ve atölye çalışmalarının arka planını görmedim ama sergideki paftalardan ve okuduğum yazılardan bu binanın restorasyonu fikrinin, özellikle de MSGSÜ’nin birikimi ve emekleriyle hem onlar için hem de Kuzey Deniz Saha Komutanlığı için ne kadar heyecan verici olduğunu tahmin edebiliyorum. O gün orada ben de bu heyecanı paylaştım. MSGSÜ rektörüyle, mimarlık fakültesi dekanıyla, bu fikir için çalışan öğretim üyeleri ve öğrencilerle, Kuzey Deniz Saha Komutanlığından pek çok önemli kişiyle tanışma fırsatı buldum. Böyle ilginç ve güzel bir projenin sergisinin Tophane-i Amire’de olması da ayrıca güzellik kattı. Açılış konuşmaları ve küçük bir törenden sonra hep beraber sergiyi gezdik. Sergi sonrası kokteylde herkesle sohbet etme ve bu serginin arka planının detaylarını öğrenme fırsatım oldu.

İstanbul ziyaretimin en akılda kalan en ilginç zamanlarından biriydi bu sergi. Bu çalışmaya emek veren herkesi tebrik ediyorum ve projenin tarihi dokuya en uygun, en güzel şekilde tamamlanması için başarılar diliyorum.

(Kaynak: “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – MS-011/04- Broşür 1” den Divanhane Binası tarihi ve proje detayları ile ilgili alıntılar yapılmıştır)

6 Yorum

 1. SEN KENDİNİ AŞMIŞSIN GİZEM !ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLMUŞ ,ÇEKTİĞİN FOTOĞRAFLARIDA YOLLARSAN SÜPER OLUR :–)) TEBRİKLER.

  Cevap

  • Erkan Albayım, çok teşekkür ederim, beğendiğinize çok sevindim :)
   Fotoğrafları email adresinize atıyorum hemen.

   Cevap

 2. Hi Gizem, we want to see such cultural activities at your blog. Congrats.

  Cevap

 3. hanımefendi ben o binada on yıl görev yaptım ve bina ile ilgili bir de kitap yayınladım lütfen o kitapta bina ile ilgili mimari çalışmaları ve o binada geçen olayları ve osmanlı arşiv belgeleri incelerseniz menmun olurum

  Cevap

  • Merhaba,
   Tabi, zevkle okur ve incelerim. Eger hatali yazdigim bir sey varsa da mazur gorun lutfen. Calismalariniza ve emeginize saygim sonsuz. Arastirip okuyacagim mutlaka.

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.