Yazı
1 Yorum

Furoshiki Bag

Cumartesi günü hava inanılmayacak kadar sıcaktı. Ä°sveç’te havanın 28 derece olduÄŸu zamanlar yılda en fazla bir kaç güne denk geliyor. Bu günlerde de insanlar ne yapacaklarını ÅŸaşırıp, mümkün olduÄŸunca açık alanlarda sıcağın ve güneÅŸin tadını çıkarıyorlar.

O gün şehre gidip sokaklarda dolaşmak için başka bir sebebimiz de vardı; her sene tekrarlanan 21 kilometrelik Göteborg koşusu cumartesi günüydü. Şehir merkezine gidip koşunun 48. dakikasında Avenyn caddesine ilk ulaşanları takip ettik. 21 kilometreyi koşabileceğimden emin değilim ama daha kısa mesafelerden oluşan başka koşulara bu yaz sonu veya gelecek sene ben de katılmayı düşünüyorum.

Haftasonu, uzun zamandır hatırlamadığım ‘askılı elbiseyle dolaÅŸmak’ duygusunu yeniden yaÅŸadım. Çok hafif, çok rahat bir duyguymuÅŸ :) Bu elbiseyi Japonya’nın ‘H&M’i dedikleri Uniqlo’dan almıştım. Uzun elbiseleri hep sevmiÅŸimdir, fakat Ä°sveç’te denediklerim genellikle fazla uzun geliyordu bana, Japonya’da bulduÄŸum bu elbise tam istediÄŸim boydaydı.

Asıl o gün taşımaktan çok keyif aldığım çantamın hikayesini anlatmalıyım. Bu kumaşı Kyoto’daki Raak maÄŸazasından aldım. Raak 400 senedir Japonya’nın geleneksel desenleriyle pamuklu kumaÅŸ üreten bir Kyoto firmasıymış. Furoshiki denilen bu kumaÅŸlar Japonların katlama sanatları ve pratik kullanım alanlarıyla birleÅŸince, özellikle çanta olarak  günlük her alanda kullanılmaya baÅŸlanmış. Ben bu kare kumaşı aldığımda yanında bu kumaşı dönüştürebileceÄŸim deÄŸiÅŸik çanta modellerini nasıl yapacağımı anlatan katlama ve düğümleme talimatlarının yazılı olduÄŸu bir kağıt verdiler. Ben de o tariflerden en kullanışlı olacağını düşündüğüm bir modeli yaptım.

furoshiki2

furoshiki3

furoshiki4

Kıyafet Detayları: çanta RAAK, elbise Uniqlo, ayakkabılar Swedish Hasbeens.

furoshiki5

1 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.