Yazı
1 Yorum

Furoshiki Bag

Cumartesi günü hava inanılmayacak kadar sıcaktı. İsveç’te havanın 28 derece olduğu zamanlar yılda en fazla bir kaç güne denk geliyor. Bu günlerde de insanlar ne yapacaklarını şaşırıp, mümkün olduğunca açık alanlarda sıcağın ve güneşin tadını çıkarıyorlar.

O gün şehre gidip sokaklarda dolaşmak için başka bir sebebimiz de vardı; her sene tekrarlanan 21 kilometrelik Göteborg koşusu cumartesi günüydü. Şehir merkezine gidip koşunun 48. dakikasında Avenyn caddesine ilk ulaşanları takip ettik. 21 kilometreyi koşabileceğimden emin değilim ama daha kısa mesafelerden oluşan başka koşulara bu yaz sonu veya gelecek sene ben de katılmayı düşünüyorum.

Haftasonu, uzun zamandır hatırlamadığım ‘askılı elbiseyle dolaşmak’ duygusunu yeniden yaşadım. Çok hafif, çok rahat bir duyguymuş :) Bu elbiseyi Japonya’nın ‘H&M’i dedikleri Uniqlo’dan almıştım. Uzun elbiseleri hep sevmişimdir, fakat İsveç’te denediklerim genellikle fazla uzun geliyordu bana, Japonya’da bulduğum bu elbise tam istediğim boydaydı.

Asıl o gün taşımaktan çok keyif aldığım çantamın hikayesini anlatmalıyım. Bu kumaşı Kyoto’daki Raak mağazasından aldım. Raak 400 senedir Japonya’nın geleneksel desenleriyle pamuklu kumaş üreten bir Kyoto firmasıymış. Furoshiki denilen bu kumaşlar Japonların katlama sanatları ve pratik kullanım alanlarıyla birleşince, özellikle çanta olarak  günlük her alanda kullanılmaya başlanmış. Ben bu kare kumaşı aldığımda yanında bu kumaşı dönüştürebileceğim değişik çanta modellerini nasıl yapacağımı anlatan katlama ve düğümleme talimatlarının yazılı olduğu bir kağıt verdiler. Ben de o tariflerden en kullanışlı olacağını düşündüğüm bir modeli yaptım.

furoshiki2

furoshiki3

furoshiki4

Kıyafet Detayları: çanta RAAK, elbise Uniqlo, ayakkabılar Swedish Hasbeens.

furoshiki5

1 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.