Yazı
4 yorum

Go:Refill Termos Bardakları

Geçen yaz Göteborg’da harika bir uygulama baÅŸladı. Her sene aÄŸustos ayında yapılan Göteborg Kültür Festivali‘nde 2010 yılında bir yenilik vardı: Go:Refill bardakları.

Bu linkte okuduğuma göre, rakamlara bakacak olursak her yıl Göteborg merkezinde tüketilen kağıt bardak sayısı 4.5 milyonu buluyor. Şehirde her yıl kullanılıp atılan kağıt bardak sayısı ve festivalde toplanan atıkları göz önünde bulundurup, çevreyi korumak adına bu termos bardaklardan satmaya başladılar.

Şehirdeki pek çok kafe bu bardaklarını yanlarında getirenlere kahveleri indirimli fiyatlarla satıyorlar. Festival sırasında pek çok yerden alınabilen bu bardaklar festivalden beri de bu kafelerde satılıyor. Kahve tüketimi çok fazla olan ve doğa dostu İsveç insanları için çok ilgi çekici bir kampanya.

Ben kültür festivali sırasında ilk iki fotoÄŸrafta gördüğünüz “Go:Refill edition no.1” bardağını almıştım. Çok sık kahve içmesem de hem kampanyaya destek olmak hem de bu ilk yıl bardağına sahip olmak istedim. Daha sonra da alttaki fotoÄŸrafta gördüğünüz “edition no.2” çıktı. Bu yazki kültür festivalinde yeni bir tasarım yapabilirler :)

Go:Refill bardaklarının kullanımı eminim ki biraz da olsa kağıt bardak tüketimi azaltmaya yardımcı olmuştur. Dünyanın başka yerlerinde bu tarz kampanyalar vardır eminim. Bu güzel ve eğlenceli kampanyanın tüm şehirlerdeki tüm kafelere bu fikri aşılamasını umuyorum.

(Kaynak: 3. fotoÄŸraf Go:Refill’in Facebook sayfasından alınmıştır.)

4 Yorum

 1. bu bardak fikri ve indirimli kahve şatışı çok güzel..gerçekten garp kafasının fikri ! fakat bu bardak kaç ml sıvı alabiliyor ? temizliği kolay mı ? çünkü içine konulacak içecek değiştiğinde tadları karışa bileceğini düşünüyorum..bir sorum daha olacak termosun içi cam mı ? yoksa çelik mi ? eğer cam ise herhangi bir düşmede kırılma ihtimali olabilir diye düşünüyorum.senin izlenimlerin neler ?

  Cevap

  • Merhaba Cenan,
   Ben de çok seviyorum bu fikri :) Bu sene çıkan ikincisini almam gerekiyor bir an evvel, çünkü benimkinin üst kısmı çatladı, kağıt kısmı çok az ıslandı, çok üzüldüm, onu kullanmayıp ilk bardak olduğu için saklamaya karar verdim. Böylelikle bir kaç soruna da yanıt vermiş oldum :) evet kırılabiliyor. Bardak plastikten yapılmış. Biz bir kaç kere ağzının üstüne düşürünce kırıldı, yine de çok kolay değil kırmak. Yıkamak dersen, süngerle çok kolay değil ama fırçayla iyi temizleniyor. Yıkadıktan sonra da ne içersen iç tatları karışmıyor. Biz genelde kahve içtik bu bardakla, şu an biraz kahve kokusu kalmış olabilir :) Ben çok sevdim bu bardakları, biraz daha günlük rahat kullanım için, öyle çok pahalı kaliteli değil ama bir sene idare etmişti bizi. Demek ki her sene yenisini almak lazım :)

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

   • günde 10 adet kağıt bardak harcamaktansa senede 1 kez ‘go:refill’ bardak termos almak çok daha mantıklı ve çevreci bir tutum :)) bende yarın bakırköyden bardak termos bakayım,bulurum diye umuyorum :)bilgiler için çok teÅŸekkürler, hep meÅŸgul ediyorum seni (:

    Cevap

    • ne guzel, evet al sen de boyle bir sey. Cok daha kalitelilerini bulursun diye tahmin ediyorum, ici metal olan mesela.
     Rica ederim, aksine seviniyorum yazdiklarim ilgi cekince :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.