Yazı
2 yorum

Advent Takvimi

Advent takvimi 1 Aralık’tan baÅŸlayarak noele kadarki geri sayımın takip edildiÄŸi ve bu beklemeyi eÄŸlenceli hale getiren, deÄŸiÅŸik içerikte ve deÄŸiÅŸik ÅŸekillerdeki bir takvim. Ä°sveç’te bu takvimlerin çok deÄŸiÅŸik formlarını gördüm. Geleneksel olanlarını evde anneler çocukları için özel olarak hazırlıyorlar. Yünden veya kumaÅŸtan küçük keseler yapıp üzerlerine 1’den 24’e kadar sayılar iÅŸliyorlar. Bu keselerin içlerine deÄŸiÅŸik çikolatalar, ÅŸekerlemeler koyuyorlar ve çocuklar 1 Aralık’tan baÅŸlayarak o günün kesesini açıp hediyelerini alıyorlar. KumaÅŸ yerine tahta ev ÅŸeklinde ya da kutulardan oluÅŸanları da var. Burada bir çok maÄŸazanın kendi advent takvimlerini sattıklarını gördüm, örneÄŸin Body Shop‘ta içinden her gün için bir bakım ürünü çıkan advent takvimi vardı. Bu kadar deÄŸiÅŸik çeÅŸit takvimin arasında benim favorim marketlerde satılan çikolatalı olanları.

Bu sene Barışla içlerinden çikolata çıkan iki değişik takvim aldık.

Ä°lk takvimi marketten aldık, ikincisini ise daha önce ‘Glögg‘ yazımda bahsettiÄŸim Lagerhaus‘tan aldık.

İkimiz de iki takvimdeki çikolataları da çok merak ettiğimiz için her gün takvimleri değiştirerek açmaya karar verdik.

Takvimlerin üzerindeki küçük karton kapıları açınca her gün için bir çikolata çıkıyor içinden. Takvim günlerini takip ederek tüm çikolatalar yenildiğinde de nihayet noel gelmiş oluyor. Çocukları da büyükleri de oyalayıcı ve soğuk aralık ayını keyiflendirici çok güzel bir gelenek Advent takvimi.

Bunlar da takvimimizin ilk çikolataları. Bugünlük benim takvimim aşağıdaki olduğu için aklım yukardakinin bonibonlarında kaldı. Yarın yiyeceğim, bakalım nasılmış..

2 Yorum

  1. Barış ve senin 2. mumunuzu yaktığınıza tanık olamadım henüz, ancak soÄŸuk bir Ä°stanbul pazar sabahında Hisar’a inerken bir evin camında 2 mumu yanan, ve sizinkinin aynısı olan mumlar gördüm… Seslendim BoÄŸaz’a karşı, Gizeem senin mumlarının canlısını gördüm bugün,diye :) umarım duyulmuÅŸtur :)
    Ayrıca sayende Noel’i ben de oturduÄŸum yerden heyecanla karşılıyorum, bir daha teÅŸekkürler :)

    Cevap

    • Canım! Ne tatlısın sen :) Duydum duydum, tahmin ettim zaten sen olduÄŸunu. Yaktık ikinci mumu da, ama koymadım buraya fotoÄŸrafını. EÄŸlence gerek bize, o yüzden bayrammış, noelmiÅŸ farketmez, eÄŸlenelim, eÄŸlenceli ÅŸeyler yapalım yeter :) Hisar’a inerken dedin, boÄŸaz dedin, aklım gitti.. Birbirimizin yerine de eÄŸlenelim!

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.