Yazı
2 yorum

Advent Takvimi

Advent takvimi 1 Aralık’tan başlayarak noele kadarki geri sayımın takip edildiği ve bu beklemeyi eğlenceli hale getiren, değişik içerikte ve değişik şekillerdeki bir takvim. İsveç’te bu takvimlerin çok değişik formlarını gördüm. Geleneksel olanlarını evde anneler çocukları için özel olarak hazırlıyorlar. Yünden veya kumaştan küçük keseler yapıp üzerlerine 1’den 24’e kadar sayılar işliyorlar. Bu keselerin içlerine değişik çikolatalar, şekerlemeler koyuyorlar ve çocuklar 1 Aralık’tan başlayarak o günün kesesini açıp hediyelerini alıyorlar. Kumaş yerine tahta ev şeklinde ya da kutulardan oluşanları da var. Burada bir çok mağazanın kendi advent takvimlerini sattıklarını gördüm, örneğin Body Shop‘ta içinden her gün için bir bakım ürünü çıkan advent takvimi vardı. Bu kadar değişik çeşit takvimin arasında benim favorim marketlerde satılan çikolatalı olanları.

Bu sene Barışla içlerinden çikolata çıkan iki değişik takvim aldık.

İlk takvimi marketten aldık, ikincisini ise daha önce ‘Glögg‘ yazımda bahsettiğim Lagerhaus‘tan aldık.

İkimiz de iki takvimdeki çikolataları da çok merak ettiğimiz için her gün takvimleri değiştirerek açmaya karar verdik.

Takvimlerin üzerindeki küçük karton kapıları açınca her gün için bir çikolata çıkıyor içinden. Takvim günlerini takip ederek tüm çikolatalar yenildiğinde de nihayet noel gelmiş oluyor. Çocukları da büyükleri de oyalayıcı ve soğuk aralık ayını keyiflendirici çok güzel bir gelenek Advent takvimi.

Bunlar da takvimimizin ilk çikolataları. Bugünlük benim takvimim aşağıdaki olduğu için aklım yukardakinin bonibonlarında kaldı. Yarın yiyeceğim, bakalım nasılmış..

2 Yorum

  1. Barış ve senin 2. mumunuzu yaktığınıza tanık olamadım henüz, ancak soğuk bir İstanbul pazar sabahında Hisar’a inerken bir evin camında 2 mumu yanan, ve sizinkinin aynısı olan mumlar gördüm… Seslendim Boğaz’a karşı, Gizeem senin mumlarının canlısını gördüm bugün,diye :) umarım duyulmuştur :)
    Ayrıca sayende Noel’i ben de oturduğum yerden heyecanla karşılıyorum, bir daha teşekkürler :)

    Cevap

    • Canım! Ne tatlısın sen :) Duydum duydum, tahmin ettim zaten sen olduğunu. Yaktık ikinci mumu da, ama koymadım buraya fotoğrafını. Eğlence gerek bize, o yüzden bayrammış, noelmiş farketmez, eğlenelim, eğlenceli şeyler yapalım yeter :) Hisar’a inerken dedin, boğaz dedin, aklım gitti.. Birbirimizin yerine de eğlenelim!

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.