Yazı
2 yorum

Bebekler için Şehir Kütüphanesi

Dün tüm öğleden sonra Göteborg ÅŸehir kütüphanesinin çocuk bölümündeydik. Ekim’le buraya önceden bir kaç defa uÄŸramıştık, fakat o zamanlar Ekim küçük olduÄŸu için pek tadını çıkaramamıştık. Dün ise artık Ekim’in etrafla ne kadar çok ilgili olduÄŸunu, seslerin, renklerin ve diÄŸer çocukların ne kadar dikkatini çektiÄŸini ÅŸaşırarak gözlemledim.

Kütüphanenin bu bölümünün girişinde bebek arabalarını bırakmamız gereken genişçe bir alan bulunuyor. Arabaları güvenli ve yolu kapamayacak şekilde park ettikten sonra ayakkabılarımızı çıkarıp girişteki raflara bırakıyoruz. Çocuk bölümü halı kaplı olduğu için tüm çocuklar ayakkabısız olarak rahat rahat yerlerde oturup oynayabiliyorlar.

ekim'le sehir kutuphanesi - 1

Biz de Ekim’le eÅŸyalarımızı giriÅŸte bırakıp, gözümüze Ekim’e uygun kitapların olduÄŸu bir iki raf kestirip, aralarındaki halıya yerleÅŸtik. Ekim rafları ve raflardaki rengarenk kitapları görünce gözlerinin mutluluktan ışıldadığını gördüm :) Bir kaç kitap seçtik, Ekim’i sırtı bana dönük olarak karnıma oturttum, dizlerime de kitapları koyup okumaya baÅŸladım. Tabi okumaktan kastım, evdeki kitaplarla yaptığımız gibi sayfaları çevirip, her sayfadaki top, kedi, fare, çocuk, ev gibi nesneleri ve renklerini söylemekti, ama bu basit aktivite bile Ekim’i bir süre eÄŸlendirmeye yetti. Aralarda yanımızdan geçen baÅŸka çocuklara, onların çıkardıkları seslere, anne ve babalarına, ellerindeki kitaplara gözü takıldı, yine de yılmadan, bir kaç kitap okumadan yerimizden kalkmadık.

ekim'le sehir kutuphanesi - 3

ekim'le sehir kutuphanesi - 4

ekim'le sehir kutuphanesi - 5

Daha sonra ortadaki oyun alanına ve baÅŸka rafların yanına taşınarak baÅŸka baÅŸka kitaplar ve oyuncaklar bulduk. Arada Ekim’i yere yatırdım, kendi kendine yuvarlanıp etrafındaki dikkatini çeken kitaplara yöneldi. Bir ara kendisinden yaşça büyük bir kızın getirip verdiÄŸi oyuncak kediyi memnuniyetle kabul edip gülümseyerek aÄŸzına götürüp kuyruÄŸunu yedi.

ekim'le sehir kutuphanesi - 9

ekim'le sehir kutuphanesi - 8

Kütüphanenin bebekler ve çocuklar için bu kadar güzel düzenlenmiş ve ilgi çekici olması çok hoşuma gitti. Annelik veya babalık izninde olan bir çok ebeveynin küçük bebekleriyle burada vakit geçirmeleri hem çocukların kitaplara ilgisini geliştirmek için hem de birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamak için çok önemli. Bir yaşın altındaki çocuklar için bu alan yumuşak oyuncaklar, köşesiz mobilyalar, anne babaların rahat oturacağı koltuklar, içleri tünel biçiminde ve ayna döşeli, çocukların içinden emekleyerek geçebilecekleri raflarla döşenmiş.

ekim'le sehir kutuphanesi - 7

Halı kaplı alanın dışında daha büyük çocuklar için aktivite masaları ve onların yaş grubuna yönelik kitaplar bulunuyor. Bu bölümde isteyen herkes her ay kütüphanenin düzenlediği değişik etkinliklere katılabiliyor. Yine bebekler ve ebeveynleri için düşünülmüş küçük bir odada emzirme koltuğu, alt değiştirme ve dinlenme yerleri bulunuyor.

Farklı ülkeden çocuklar için bir de ayrıca “BaÅŸka diller” rafı var. Bu raflarda her yaÅŸtan çocuk için deÄŸiÅŸik dillerde kitaplar bulunuyor. Bir de her ay farklı bir dil öne çıkarılıp onunla ilgili daha fazla kitap sergileniyor. ÖrneÄŸin bu ayın dili Somalice idi.

ekim'le sehir kutuphanesi - 10

Ekim artık büyüdüğü için onunla kütüphanede çok güzel zaman geçirmeye baÅŸladık. Åžu an kitapların hangi dilde olduÄŸunun bir önemi olmadığı için elimize geçirdiÄŸimiz her dilde kitabın resimlerine baktık, ben Türkçe olarak neler olduÄŸunu anlattım. Sık sık yapacağımız kütüphane ziyaretlerinin Ekim’i çok mutlu edeceÄŸini düşünüyorum. Diliyorum ki bunu hem sosyalleÅŸme hem de eÄŸlence olarak görüp kitapları çok sevsin ve burada paylaÅŸmayı, okumayı, düşünmeyi öğrensin.

ekim'le sehir kutuphanesi - 2

ekim'le sehir kutuphanesi - 6

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.