Yazı
2 yorum

Bebekler için Şehir Kütüphanesi

Dün tüm öğleden sonra Göteborg şehir kütüphanesinin çocuk bölümündeydik. Ekim’le buraya önceden bir kaç defa uğramıştık, fakat o zamanlar Ekim küçük olduğu için pek tadını çıkaramamıştık. Dün ise artık Ekim’in etrafla ne kadar çok ilgili olduğunu, seslerin, renklerin ve diğer çocukların ne kadar dikkatini çektiğini şaşırarak gözlemledim.

Kütüphanenin bu bölümünün girişinde bebek arabalarını bırakmamız gereken genişçe bir alan bulunuyor. Arabaları güvenli ve yolu kapamayacak şekilde park ettikten sonra ayakkabılarımızı çıkarıp girişteki raflara bırakıyoruz. Çocuk bölümü halı kaplı olduğu için tüm çocuklar ayakkabısız olarak rahat rahat yerlerde oturup oynayabiliyorlar.

ekim'le sehir kutuphanesi - 1

Biz de Ekim’le eşyalarımızı girişte bırakıp, gözümüze Ekim’e uygun kitapların olduğu bir iki raf kestirip, aralarındaki halıya yerleştik. Ekim rafları ve raflardaki rengarenk kitapları görünce gözlerinin mutluluktan ışıldadığını gördüm :) Bir kaç kitap seçtik, Ekim’i sırtı bana dönük olarak karnıma oturttum, dizlerime de kitapları koyup okumaya başladım. Tabi okumaktan kastım, evdeki kitaplarla yaptığımız gibi sayfaları çevirip, her sayfadaki top, kedi, fare, çocuk, ev gibi nesneleri ve renklerini söylemekti, ama bu basit aktivite bile Ekim’i bir süre eğlendirmeye yetti. Aralarda yanımızdan geçen başka çocuklara, onların çıkardıkları seslere, anne ve babalarına, ellerindeki kitaplara gözü takıldı, yine de yılmadan, bir kaç kitap okumadan yerimizden kalkmadık.

ekim'le sehir kutuphanesi - 3

ekim'le sehir kutuphanesi - 4

ekim'le sehir kutuphanesi - 5

Daha sonra ortadaki oyun alanına ve başka rafların yanına taşınarak başka başka kitaplar ve oyuncaklar bulduk. Arada Ekim’i yere yatırdım, kendi kendine yuvarlanıp etrafındaki dikkatini çeken kitaplara yöneldi. Bir ara kendisinden yaşça büyük bir kızın getirip verdiği oyuncak kediyi memnuniyetle kabul edip gülümseyerek ağzına götürüp kuyruğunu yedi.

ekim'le sehir kutuphanesi - 9

ekim'le sehir kutuphanesi - 8

Kütüphanenin bebekler ve çocuklar için bu kadar güzel düzenlenmiş ve ilgi çekici olması çok hoşuma gitti. Annelik veya babalık izninde olan bir çok ebeveynin küçük bebekleriyle burada vakit geçirmeleri hem çocukların kitaplara ilgisini geliştirmek için hem de birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamak için çok önemli. Bir yaşın altındaki çocuklar için bu alan yumuşak oyuncaklar, köşesiz mobilyalar, anne babaların rahat oturacağı koltuklar, içleri tünel biçiminde ve ayna döşeli, çocukların içinden emekleyerek geçebilecekleri raflarla döşenmiş.

ekim'le sehir kutuphanesi - 7

Halı kaplı alanın dışında daha büyük çocuklar için aktivite masaları ve onların yaş grubuna yönelik kitaplar bulunuyor. Bu bölümde isteyen herkes her ay kütüphanenin düzenlediği değişik etkinliklere katılabiliyor. Yine bebekler ve ebeveynleri için düşünülmüş küçük bir odada emzirme koltuğu, alt değiştirme ve dinlenme yerleri bulunuyor.

Farklı ülkeden çocuklar için bir de ayrıca “Başka diller” rafı var. Bu raflarda her yaştan çocuk için değişik dillerde kitaplar bulunuyor. Bir de her ay farklı bir dil öne çıkarılıp onunla ilgili daha fazla kitap sergileniyor. Örneğin bu ayın dili Somalice idi.

ekim'le sehir kutuphanesi - 10

Ekim artık büyüdüğü için onunla kütüphanede çok güzel zaman geçirmeye başladık. Şu an kitapların hangi dilde olduğunun bir önemi olmadığı için elimize geçirdiğimiz her dilde kitabın resimlerine baktık, ben Türkçe olarak neler olduğunu anlattım. Sık sık yapacağımız kütüphane ziyaretlerinin Ekim’i çok mutlu edeceğini düşünüyorum. Diliyorum ki bunu hem sosyalleşme hem de eğlence olarak görüp kitapları çok sevsin ve burada paylaşmayı, okumayı, düşünmeyi öğrensin.

ekim'le sehir kutuphanesi - 2

ekim'le sehir kutuphanesi - 6

2 Yorum

  1. Ne kadar imrenerek okudum. 5 aylık oğluma sürekli kitap okuyorum. Şimdilik ben mest oluyorum bunu yaparken ama umuyorum ki o da pek yakında daha bilinçli tepkiler verecek. Tabii ne yazık ki Ankara’da böyle bir kütüphane şansımız yok ama bebeklerin kitaplarla tanışması için hiç bir yaş asla erken değil bence de. Ekim hem çok şanslı hem de çok tatlı bir bebek. İkinize de mutluluklar ve kitap dolu günler dilerim…

    Cevap

    • Merhaba, çok teşekkürler. Bebeğinize kitap okumanız ne güzel! Eminim o da anlıyordur bir şeyler ve zamanla bundan keyif almaya başlar. Biz de size sevgilerimiz yolluyoruz ve bol okumalı günler diliyoruz :)

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.