Yazı
2 yorum

Bonjour! – Fransızca Kursum

Bugün Fransızca kursuna başladım! :) Daha önce hiç Fransızca okumadım, ama bu dili her zaman beğenmişimdir. Kulak dolgunluğum ise sadece filmlerden ve şarkılardan ibaret. Hazır İsveççe kursum da bitmek üzereyken neden yeni bir dile başlamayayım dedim ve yılbaşından önce “Franska för nybörjare” (Yeni başlayanlar için fransızca) kursuna yazıldım.

Ders kitabımı bir kaç gün önce almıştım. Evde biraz inceleyip anlamaya çalışmıştım bile. Bugün iş çıkışı heyecanla şehirdeki derse gittim. Sınıfta toplam 7 kişiydik. Dersi alanların çoğu iş için, bir kişi de Fransız erkek arkadaşı olduğu için oradaydı. Belki en geçersiz neden benimki, ama ben gene de üstesinden geleceğime inanıyorum. En azından Fransa’ya gidip onların dilini konuşmak, ya da Fransız filmlerini anlamak benim için yeterli motivasyon.

Söylemem gereken bir şey var ki, dersin dili İsveççe! Yani hoca tüm açıklamaları İsveççe yapıyor. Zaten kitabı aldığımda da, kitaptaki tüm açıklamalar İsveççe olduğu için bundan şüphelenmiştim :) Dersi anlamakta Fransızca kısımlar hariç hiç problem çekmedim, fakat çok yoruldum, kafam allak bullak oldu. Dillerin içinde kaybolduğumu hissettim. İngilizce’yi Türkçe üzerinden, İsveççe’yi İngilizce üzerinden öğrenmiştim. Şimdiyse Fransızca’yı İsveççe üzerinden öğrenmek zorundayım. Sanırım dersin benim için en zorlayıcı kısmı bu olacak. Bu durumun güzel yanıysa bir yandan da İsveççe pratiği yapacak olmam :)

İlk derste sadece bir kaç basit kelime ve kalıp öğrendik. Kitaptaki diyalogları sırayla yüksek sesle okuduk. Kitabımızın bir de CD si olduğu için, öğretmenimiz evde dinleyip pratik yapmamızı önerdi :) Bense dersten çıktığımdan beri yolda gördüğüm insanlara içimden ‘Bonjour monsieur!’, ‘Bonjour madame!’ diyerek eve geldim…

2 Yorum

  1. Gizem, senin bu ögrenmeye olan merakına hayranım! En önemlisi de lafta bırakmıyor, harekete geçiyorsun :)
    1 numaralı hayranın olarak seni izlemeye devem ediyorum, umarım Aysegül senin bu özelliklerini bünyesinde barındırıyordur!!! :)))

    Cevap

  2. Burcucum çok tatlısın! :) Ayşegülcüğün sizden gördükleri öğrendikleri yeter ona :) Biz de elimizden gelen katkıda bulunuruz. O harika biri olacak, her konuda bizi de geçecek :) Öpüyorum üçünüzü de kocaman…

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.