Yazı
0 yorum

Burns Supper – Ä°skoç Gecesi

Cumartesi akÅŸamı ‘Burns Supper‘ sebebiyle iÅŸ yerinden Ä°skoçya’lı arkadaşım John’un evine davetliydik. Davetin amacı 18. yüzyılda yaÅŸamış ünlü Ä°skoç ÅŸairi Robert Burns’un doÄŸum gününü kutlamak ve özel Ä°skoç yemeklerinden tadıp bu geleneÄŸi biraz öğrenmekti.

25 Ocak 1759 – 21 Temmuz 1796 yılları arasında yaÅŸamış ÅŸair ve söz yazarı Robert Burns, Ä°skoçya’nın en önemli karakterlerinden biri. DoÄŸum günü her sene gelenek olarak kutlanıyormuÅŸ. Bu sene de 252. doÄŸum günü kutlamalarına biz de katılmış olduk ve Ä°skoçlarla ilgili pek çok ÅŸey öğrendik.

John’un ÅŸehir merkezinde küçük ama çok güzel bir evi var. Ä°ÅŸ yerinden tanıdığı yakın arkadaÅŸlarını ve Göteborg’da Ä°rlanda barlarında canlı müzik yapan bir kaç arkadaşını davet etmiÅŸti. Toplam 14-15 kiÅŸiydik. GittiÄŸimizde yemekler neredeyse hazırdı. Yemekten önce giriÅŸteki mutfak ve bar bölümünde bir ÅŸeyler içmeye baÅŸladık ve önceden tanışmadığımız insanlarla tanıştık.

Ä°lk önce ‘Scotch Broth‘ adı verilen çorbayla baÅŸladık yemeÄŸe. Çorba ana olarak havuç, lahana ve arpadan yapılmıştı ve inanılmaz lezzetliydi. John bu gece için özel olarak üzerinde Robert Burns resimleri ve dizeleri olan peçeteler almıştı. Asıl ilginç ve güzel olan detaysa John’un giydiÄŸi ‘kilt’ adı verilen kırmızı Ä°skoç eteÄŸiydi. Masa örtüsü, müzikler ve viskiyle tam anlamıyla Ä°sveç’i unutup Ä°skoç havasına girdik.

Ana yemeklere gelecek olursak menü şöyleydi; Haggis, Bashed Neeps ve Champit Tatties. Haggis, koyunun kalbi, akciğeri ve karaciğerinin ince ince kıyılıp yulaf, soğan ve baharatlarla kavrulup, daha sonra hayvanın temizlenmiş midesine doldurulup bir kaç saat boyunca pişirmesiyle yapılan yemeğe verilen ad.

Daha önce hiç yememiş olmama rağmen bizdeki mumbar dolmasını hatırlattı bana. Et bile sevmeyen bir insan olarak bana biraz fazla ürkütücü geldiği için, bu yemekten tatmadım ama herkes çok lezzetli olduğunu söyledi. Bashed Neeps, havuç ve turp ezmesi, Champit Tatties ise patates püresiydi. Ben onlardan yedim daha çok. İkisi de çok lezzetliydi.

Yemekle birlikte bol bol bira ve ÅŸarap içtik. Yeni insanlarla tanışıp sohbet etmeyi çok sevdiÄŸim için çok güzel vakit geçirdim. Bir yandan da Barış’la bol bol fotoÄŸraf çektik tabi ki! :)

Gecenin en güzel anlarından biri canlı müzik kısmıydı. Göteborg’da Flying Barrel ve The Dubliner barlarında ayda iki ya da üç defa çalan Ulf Duus ve arkadaÅŸları bize de irlanda ve iskoç müzikleri çaldılar.

Yemekten sonra John bize kremalı meyve salatası hazırladı. Barış bunu çok sevdi, tabağını bir kaç kere doldurup ‘biz de yapalım bundan’ dedi tüm gece :)

Daha sonra Burns’un ÅŸiirlerinden okuma vakti geldi. Ä°lk önce Abdel ve Giacomo okumaya baÅŸladılar ama zaten anlaşılması çok güç olan Ä°skoç aksanı onların Fransız ve Ä°talyan aksanlarıyla birleÅŸince içinden çıkılmaz bir hal aldı :)

Şiir kitabını John devraldıktan sonra cümleler daha anlamlı gelmeye başladı, yine de kimse tam olarak bir şey anlayamadı. :)

Ä°skoç gelenekleriyle, Ä°skoç ve Ä°rlanda müzikleriyle dolu çok güzel bir gece geçirdik. DeÄŸiÅŸik içkiler ve yemekler denemiÅŸ olmanın yanı sıra yeni insanlarla tanıştık. Bundan sonra ara sıra çaldıkları barlara gidip Ulf ve arkadaÅŸlarını dinlemeye karar verdik. Bu güzel gece için John’a buradan da teÅŸekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.