Yazı
5 yorum

Cambridge’de Ä°lk Yılımız

Zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve biz Cambridge’deki ilk yılımızı doldurduk. Geçen yaz ani bir ÅŸekilde, hayatımızda bir deÄŸiÅŸiklik yapmamız gerektiÄŸini düşünerek (bir gece oturup, haritayı açıp ülke seçtik desem çok da abartmış olmam sanırım), Ä°ngiltere’ye taşınmaya karar vermiÅŸtik. 6 Kasım’da uçaÄŸa binip 10 senelik evimiz olan Göteborg’a veda ediÅŸimizin üzerinden bir sene geçti. Geriye dönüp baktığımda hem çok ÅŸey yapmışız, hem de daha burada çok yeniyiz gibi hissediyorum. Fakat biliyorum ki verdiÄŸimiz karardan bir an bile piÅŸmanlık duymadık.

Daha önceki Ä°sveç ve Ä°ngiltere karşılaÅŸtırma yazımda da bahsettiÄŸim gibi iki ülkenin de bir çok artısı ve eksisi var (her zaman dediÄŸim gibi mükemmel ülke yoktur, mükemmele yakın ülkeler vardır). Bize Cambridge’in iklimi çok güzel geldi. Gelir gelmez kış baÅŸlamıştı ama Ä°sveç’le karşılaÅŸtırınca çok daha aydınlık ve ılık bir kış geçirdik. Buranın havasını sevmemize sebep olan ÅŸeylerden biri de Cambridge’in Ä°ngiltere’nin en kuru ÅŸehri olması olabilir :)

Bu ÅŸehirle ilgili sevdiÄŸim bir çok ÅŸey var. Öncelikli olarak Cambridge 150.000’den az nüfusuyla aslında oldukça küçük bir ÅŸehir. Fakat ‘Cambridge’ olduÄŸundan dolayı, tarihsel ve kültürel önemiyle, hem de bir üniversite ÅŸehri olduÄŸu için, büyük ÅŸehirlerdeki tüm imkanlar ve aktiviteler burada da var. Bu özellik Cambridge’i hem huzurla yaÅŸanabilir kadar küçük ve rahat kılıyor, hem de sosyal ve kültürel aktiviteler olarak gayet yeterli ve hareketli hissettiriyor. Burayı daha da sevmemizi saÄŸlayan ikinci nedense ÅŸehrin konumu. Cambridge Londra’ya direk trenle yalnızca 50 dakika uzaklıkta (arabayla 1 saat). Böylece herhangi bir günübirlik aktivite için Londra’ya kolayca gidilip gelinebiliyor. Asıl önemli olan ise (bizim en çok faydasını gördüğümüz) Cambridge bir Londra havaalanı olan Stansted’e Londra’ya olduÄŸundan daha yakın, ve üstelik bu havaalanından dünyanın pek çok yerine direk uçak var. Biz bu konfordan epeyce faydalanıp pek çok kısa ve uzun geziler yaptık bu sene.

Sizden gelen sorular ve değinmemi istediğiniz konular vardı. Onları toparlayıp alt başlıklarda anlatacağım.

Ãœlke deÄŸiÅŸiklik kararını nasıl aldık ve Ä°ngiltere’ye taşınmanın zor yanları nelerdi?

Sanırım Ä°sveç’teki hayatın çok düzenli, tahmin edilebilir ve rutin olması son bir kaç yılımızda bize baÅŸka ülkede yaÅŸama olasılıklarını düşündürmeye baÅŸlamıştı. Ä°sveç vatandaşı olduktan sonra bir kaç ay bu fikre ısınmaya baÅŸladık. 2017 yılının Temmuz ayında bir akÅŸam Barışla dünya haritasını açtık ve nereye taşınsak diye düşündük. KulaÄŸa saçma geliyor olabilir ama gerçekten Ä°ngiltere’ye böyle karar verdik. Ertesi sabah iÅŸ yerinde müdürüme Ä°ngiltere’ye taşınmaya karar verdiÄŸimizi söyledim. Ä°ÅŸ aramaya o gün baÅŸladım. Ä°stifa mektubum ve iÅŸ yerine bildirmem için bir ‘son iÅŸ günü’mün olması gerekiyordu. Bu soruya direk cevabım olmadığı için o akÅŸam da Barışla kira ihbar süremiz, Ekim’in okulu, Ä°ngiltere’de ev bulma gibi iÅŸlerin ne kadar süreceÄŸini ön görmeye çalışarak 6 Kasım’ı Ä°sveç’ten ayrılma günümüz olarak belirledik. Daha sonra da bu plan doÄŸrultusunda çalışmaya baÅŸladık. Buraya taşındıktan sonra en çok zorlandığımız ÅŸey internet hattı ve elektrik baÄŸlatma gibi her yeni taşınanın yaÅŸayacağı zorluklar oldu. Bu tip servislerin Ä°sveç’e göre daha karışık ve yavaÅŸ bir süreçle ilerlemesi bizi biraz ÅŸaşırttı ve yordu.

Neden Cambridge?

Ä°sveç’te çalıştığım ÅŸirket olan AstraZeneca’nın Ä°ngiltere’deki en büyük kampüslerinden birinin Cambridge’de olması (diÄŸeri Manchester’da, orayı düşünmedik bile) ve burada iÅŸ bulacağıma olan inancım ama sebeplerden biri oldu. Burada önemli bir detay var; taşınmaya karar verdikten sonra pek çok iÅŸ baÅŸvurusunda bulundum, fakat fiziksel olarak Cambridge’e taşındığımızda henüz onaylanmış bir iÅŸim yoktu. Buraya geldikten bir iki hafta sonra bir pozisyondan onay aldım ve gelecekteki müdürüm Ä°sveç’teki müdürümü arayarak istifamı durdurdu. Sonuç olarak ÅŸirket içi uluslararası transferle buraya gelmiÅŸ oldum :) Cambridge’i seçmemizdeki diÄŸer sebep de haritadaki yerinin çok merkezi ve Londra’ya yakın olması idi.

Ekim Cambridge’e nasıl adapte oldu?

Ekim buraya taşındığımızda henüz iki yaşında olduÄŸundan ve Ä°sveç’te Ä°ngilizce-Ä°sveççe bir okula gittiÄŸinden dolayı, sanırım aramızda yeni hayatımıza en kolay alışan o oldu. Taşındığımızın ertesi günü Ekim’in yeni okulundaki alıştırma saatleri baÅŸlamıştı. Daha kolileri açmaya baÅŸlamadan, sabah ilk iÅŸ onu iki saatliÄŸine yeni okuluna götürdük. Bu okulu ayarladığımızda henüz nerede yaÅŸayacağımızı bilmediÄŸimizden, buraya taşındıktan sonra, kiraladığımız evin okula biraz uzak düştüğünü fark ettik. Bir gün gündüz bahçemizin arka tarafından çocuk sesleri duyunca, evin bir üst sokağında bir anaokulu olduÄŸunu keÅŸfettik ve yeni yıldan itibaren Ekim’i bu okula aldık. Okulu Ä°sveç’teki okuluna çok benziyor. Daha küçük bir bahçeleri var ama eski ve deneyimli bir okul. Zaten bir iki ay içinde Ekim Ä°ngilizcesini iyice geliÅŸtirdi ve Ä°ngiliz aksanıyla konuÅŸmaya baÅŸladı bile. Bu sırada Ä°sveççe’yi bir kaç ÅŸarkı ve meyve ismi dışında tamamen unuttu.

Okul sistemi nasıl işliyor?

Zorunlu eÄŸitim 4 yaşında baÅŸlıyor. Ãœcretsiz devlet okullarının yanında paralı özel okullar da var. Benim burada yaÅŸayan herkesten duyduÄŸum kadarıyla Cambridge’deki devlet okullarının baÅŸarı ortalaması epey yüksek. 3-4 yaÅŸ arası devlet haftada 15-30 saat arası bir yardım yapıyor, fakat 3 yaşından önce kreÅŸler hep ücretli. Bu sebeple bazı ebeveynler çalışmayıp çocukları 3 yaşına gelene kadar onlarla ilgileniyorlar, çünkü okullara ödeyecekleri para maaÅŸlarına yakın bir miktar olabiliyor. 4 yaşından sonra çocuklar genelde yaÅŸadıkları bölgeye yakın okullara gidiyorlar.

Sağlık sistemi nasıl işliyor?

Ekim’in kontrolleri ve bizim rutin kontrollerimiz dışında henüz saÄŸlık sistemine derinlemesine ihtiyacımız olmadı. YaÅŸadığımız bölgeye yakın saÄŸlık ocağına kayıt yaptırdık ve bir sorunumuz olduÄŸunda direk orayla iletiÅŸime geçiyoruz. GerektiÄŸi taktirde saÄŸlık ocağı hastaneye yönlendiriyor.

Haftasonları neler yapıyoruz?

Bu sene çok fazla seyahat yaptığımız için Cambridge’de haftasonu aktivitelerine pek odaklanamadık. Burası küçük bir ÅŸehir olduÄŸu için mesafeler kısa ve genelde bisikletle her yere gidilebiliyor. O yüzden haftasonları bazen bisiklete atlayıp ÅŸehir merkezinde gidip o an canımız ne isterse onu yaptık. Müzelerin çoÄŸu merkeze yakın ve birbirine yürüme mesafesinde olduÄŸu için, o an Ekim’in canın istediÄŸi bir müzeye giriyor veya bir kafede bir ÅŸeyler atıştırıyorduk çoÄŸu zaman. Onun dışında, cumartesi günleri Ekim futbol kursuna gidiyordu. 12 haftalık kurs sonu hem seyahatlerimiz çok olduÄŸu hem de görünüşe göre futbol Ekim’in zerre kadar ilgisini çekmediÄŸi için kursa son verdik. Bir de arada günübirlik, Cambridge dışındaki ÅŸehirleri gezmeye gittik. Åžehrin biraz dışına çıkınca meyve tarlaları, çiftlikler, kaleler oluyor. Onlar da haftasonu gitmek için çok ilgi çekici yerler. Tabi bir de pek çok haftasonu yine günübirlik Londra’ya gidip oranın da tadını çıkardık. Özellikle yaz aylarında, hafta içleri bile iÅŸ ve okul sonrası uzun ve sıcak günleri deÄŸerlendirip bisikletle deÄŸiÅŸik parklara, cafelere gidip akÅŸama kadar oralarda oyalanıyorduk. Sanırım Ekim büyüdükçe haftasonlarımızın bir kısmını onun planlı aktiviteleri alacak. ÖrneÄŸin, Ocak ayında cumartesi günleri Ekim’in yüzme kursu baÅŸlayacağı için haftasonlarımızı ona göre planlamamız gerekecek :)

Sonuç olarak Ä°sveç’ten ayrılma ve Cambridge’e taşınma kararımızdan ÅŸimdilik çok mutluyuz. Ä°sveç’i bazen özlüyoruz ama ÅŸimdilik tekrar oraya dönmeyi düşünmüyoruz. Bir gün kararımızı deÄŸiÅŸtirir, baÅŸka maceralara atılmazsak, Ä°ngiltere ÅŸimdiki uzun süreli evimiz olacak gibi görünüyor.

5 Yorum

 1. Merhaba Gizem Hn,

  Kızımın Ä°sveç’te üniversite okumak istemesi ile ilgili nette araÅŸtırma yaparken blogunuza rastladım.Kronolojik sırayla tüm yazılarınızı okumaya baÅŸladım .Sade,zarif anlatımınız ve samimiyetiniz için teÅŸekkür ederim.Umarım kızımda bir gün sizin gibi dünya vatandaşı olabilir.Sevgilerimle,

  Cevap

  • Çok teÅŸekkür ederim, çok naziksiniz. Kiziniza baÅŸarılar dilerim, sevgiler

   Cevap

 2. Yazılarınız çok güzel.Bir çok yerde bulamadığım samimiyeti sizin yazılarınızda bulduğum için tavsiyelerinizi dinlerken yapmaktan çekinmiyorum.Ben de sizin gibi keşfetmeyi ve yeni yerler görmeyi çok seviyorum.şimdilik 12 ülke oldu benim de :) Size yetişemesem de keşfetmeye devam ediyorum.

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.