Yazı
4 yorum

Dünyayı Değiştiren Beş Denklem

Biz küçükken dayım Ankara’dan her Gaziantep’e gelişinde bize Tübitak Yayınları kitaplarından hediye getirirdi. Mühendis olmak istememde babamın yaptığı deneyler ve bilimsel açıklamaları kadar bu kitapların da etkisi büyüktür. Çocuk kitaplarıyla başladığım bu yolculuk sonraki yıllarda Bilim ve Teknik dergileriyle, lise ve üniversitede ise popüler bilim kitaplarıyla devam etti.

Birkaç hafta önce İstanbul’a gittiğimde, oradaki kitaplığımı karıştırırken “Dünyayı Değiştiren Beş Denklem”e denk geldim. Yıllar önce okuduğum bu kitabı yeniden okumaya başladım. Michael Guillen dünyayı anlamamıza yardımcı olan, bilimi anlamlandıran ve bugün geldiğimiz noktayı borçlu olduğumuz en önemli beş denklemi, onları keşfeden bilimadamlarının ve çağdaşlarının hikayeleriyle beraber çok akıcı ve açık bir dille anlatıyor. 

Kitap bu denklemlerin hikayeleriyle beş ana bölümden oluşuyor: Isaac Newton ve Evrensel Kütle Çekimi Yasası, Daniel Bernoulli ve Hidrodinamik Basınç Yasası, Micheal Faraday ve Elektromanyetik İndükleme Yasası, Rudolf Clausius ve Termodinamiğin İkinci Yasası, Albert Einstein ve Özel Görelilik Teorisi.

Bu bölümleri okurken Plato’yla sistematikleşen evreni sorgulama güdüsüne şahitlik edip, yüzyıllar boyunca diğerlerinden daha fazla meraklı insanların günümüz dünyasını nasıl yarattıklarını görüyoruz. Sorgulamak, neden-sonuç ilişkisi kurmak, heyecanla araştırmak ve yorulmadan öğrenmek o zamanlarda olduğu gibi bugün de bizi gelişmeye ve üretmeye teşvik eden, yaşamın anlamını yerli yerine oturtan, insanlığın hiçbir zaman yitirmemesi gereken en önemli meziyetleri.

Referans: Kitap kapağı fotoğrafı goodreads‘den alınmıştır.

4 Yorum

  1. Guzel kitapmis, ben de tekrar bakayim buna… TUBITAK eski TUBITAK degil maaleef artik. Artik bir dayi bir yeenine eskisi gibi TUBITAK kitabi getiremeyecek, ne aci… Ama bizim de kitaplarimiz olacak ve kitaplariyla gelecekler…

    Cevap

  2. Merhaba. Ben kitabı yeni keşfettim, kütüphaneden. Elimdeki 15. basım, 2013’te basılmış. Ama şu an basımı durdurulmuş. Nedeni hakkında bilginiz var mı?

    Cevap

  3. merhaba, bu kitabı hiçbiryerde bulamıyorum okul ödevi için bu kitap bana gerekli nerde bulabilirim?Çoğu yere baktım ancak kitap hiçbiryerde yok

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.