Yazı
9 yorum

Garmin Swim – Yüzme Saati

Düzenli yüzmeye başlayalı bu hafta tam bir sene olmuş. Salı sabahı üyelik bandımın süresi dolduğu için havuza giremeyince zamanın ne çabuk geçtiğini ve ‘yüzmeyi nasıl daha verimli ve düzenli hale getiririm’ sorusuna bir senedir cevap aradığımı farkettim.

Spor yaparken harcadığım enerji, aldığım mesafe gibi verilerin kaydını tutmayı motive edici buluyorum, çünkü böylelikle hem verimli spor yapıp yapmadığımı görebiliyorum, hem de hedefler koyup kendimi geliştirebiliyorum. Bunu koşu yaparken telefonumdaki uygulamalar sayesinde rahatça yapabiliyordum. İş yüzmeye gelince bir senedir tek yaptığım havuzda kaldığım toplam süreyi ve kaç tur yüzdüğümü takip etmek oldu.

Uzun süredir yüzme için kullanılan, istatistikleri tutmaya yardımcı saatler araştırıyordum, bir vazgeçip bir hevesleniyordum. Barış sonunda benim ikilemlerime dayanamayıp, bana sürpriz yapıp, araştırdıklarım arasında en beğendiğim Garmin Swim‘i satın almış.

Geçen haftadan beri sabahları hiç olmadığı kadar erken kalkıp, çok disiplinli ve heyecanlı bir şekilde gidiyorum yüzmeye. Tek hevesim saatimi denemek :) Şimdilik verilerle olmasa da, saatin ekranına bakmakla, turları kaydedip saati kurcalamakla bile motivasyonum ve verimim arttı.

DSC00728

Garmin Swim çok hafif ve rahat. Kullanımı da çok kolay. GPS özelliği olmadığı için denizden ziyade havuz için daha uygun. Yine aynı nedenle koşu için kullanılamıyor, fakat yüzme için ideal. İlk başlattığım zaman saat ve tarih ayarları dışında, kilom, yüzdüğüm havuzun uzunluğu, yüzme stilim gibi bilgileri kaydettim. Bu bilgilerle gereken istatistikleri rahatça tutuyor.

Geçtiğimiz haftadan beri iki kere deneme fırsatım oldu (üyeliğimi yeniledim, sorun yok :)). Yüzmeye başlamadan önce ‘yüzme’ moduna getirip kayıdı başlattım. Attığım her turdan sonra yüzdüğüm mesafenin ekranda hemen yenilendiğini gördüm. Bunun dışında toplam süre ve aktif olarak yüzdüğüm süreyi de ekranda görüyordum. Hedeflediğim tur sayısını bitirdikten sonra saati durdurunca verileri yeni bir kayıt olarak o günün tarihiyle kaydetti.

Saat hafızasında 30 kayıt tutabiliyor, ondan sonraki her kayıdı en eskisini silerek kaydetmeye devam ediyor, ama en eğlenceli kısım o istatistikleri Garmin’in sayfasında incemek oluyor.

Garmin’in sayfasında saatinizi seri numarasıyla kayıt edip kendinize ait bir hesap oluşturabiliyorsunuz. Garmin Swim’le beraber gelen USB aparatını bilgisayara bağlayıp, yine Garmin’in sayfasından gerekli olan yazılımı indirdiğinizde saatiniz otomatik olarak Garmin hesabınızla iletişime geçiyor. Böylelikle saatteki her kayıdı sayfanıza atıp, orada verileri çok daha detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz.

Screen Shot 2013-10-30 at 8.57.52 PM

Toplam kulaç sayısı, her yüz metrenin ortalama ne kadar sürede tamamlandığı, harcanan kalori, verimlilik gibi ilginç kayıtları incelemek ve her kayıdı birbiriyle karşılaştırmak bana aradığım heyecanı verdi :) Garmin Swim’i kullanmaya başladığım ikinci seferin bile birincisinden daha iyi olduğunu, saat aşkına bir anda kendimi geliştirdiğimi farkettim. Havuzda benimle beraber yüzen profesyonel yüzücüler veya amatörlerle kendimi kıyaslamaya çalışmaktansa kendime odaklanıp, tutarlı çıkarımlarda bulunmam çok daha mantıklı gibi sanki :)

Soğuyan hava ve kararan günlerle dışarıda koşmaya son vermişken, haftada bir iki sefer gittiğim yüzme sayısını üçe çıkarmayı planlıyorum. Her yüzme sonrası verileri Garmin sayfasında inceleyip kış için egzersiz hedefimi belirleyeceğim.

Siz spor yaparken Garmin Swim gibi, verileri kaydettiğiniz araçlar kullanıyor musunuz?

9 Yorum

 1. Ben kosu icin Polar’in FT60 modelini kullaniyorum ve cok memnunum. Kesinlikle motivasyonu artiriyor, haftasonunda “good training week” gibi mesajlar da gorununce ekranda bir sonraki hafta icin iyi bir baslangic oluyor :)

  Cevap

  • Elvan kesinlikle katiliyorum, ben de ekranda ‘distance this week’ yazisini gorunce gidip bir tur daha yuzesim geliyor :)

   Cevap

 2. merhaba,

  sitenizi eksisozluk’teki linkten gordum. gecen ay ben de bu saatten aldim ve aldigimdan beri diger saatlerimi (cok sevsem de) bir kez bile kullanmadim. yuzmedigim gunlerde (iki gunde bir yuzuyorum) “distance this week” e baktigimda ertesi gun icin inanilmaz bir motivasyon hissediyorum.

  ayrica saati aldigimda ilk baslarda stili dogru belirlemiyordu fakat sanirim biraz daha iyi yuzmeye basladim ki artik stilleri dogru belirliyor. bu acidan da faideli bir urun :) ne kadar ovsem az gelir.

  siz saati alali epey olmus ama bol yuzmeli gunlerde gule gule kullanin :)

  Cevap

  • tesekkur ederim :) ben de cok memnunum saatten. ilk baslarda mesafeleri duzgun hesaplamiyordu, sanirim ben duzgun cikislar yapamiyordum. git gide daha iyi hale geldi(m). iyi yuzmeler diliyorum ben de size.

   Cevap

 3. garmin 610 koşu saati kullanıyorum…..yüzme antremanları için saat araştırması yaparken incelemenizi okudum teşekkürler…..sanırım karar verdim …triatlon yapmayacağım için garmin 910 xt gereksiz masraf diye düşündüm…şimdi 2.saat kararım garmin swim…..:)))

  Cevap

  • Merhaba Aysegul, cok sevindim. Guzel gunlerde kullan simdiden :) Sevgiler..

   Cevap

 4. Saat pili değiştikten sonra çok kolay bir şekilde su buharı yapıyor, sevise gönderildiğinde ise tamiri için istenen para 700 TL ki, saat zaten 149 USD’de, yani sonrasını düşünerek Garmin alın diyorum.
  (doğrulama için; saat seri no 2jm078601 ve servis referans no 28199)

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.