Yazı
0 yorum

Guldhedstornet’te Fika

Jordanka ve Yafen’le pazar günü fika yapmak için sözleÅŸmiÅŸtik (Fika kelimesi Ä°sveç’lilerin çay kahve içip bir ÅŸeyler atıştırmaya verdikleri isim). Jordanka bize daha önce hiç gitmediÄŸimiz bir yer buldu; Guldhedstornet. ‘Guldhed’ o mahallenin adı, ‘tornet’ de kule demek.

Guldhedstornet, o bölgenin su ihtiyacı için yapılmış bir su kulesi. Nils Einar Eriksson tarfından dizayn edilip, 1953 yılında inşa edilmiş. En üst katında camlı küçük bir kafe bulunuyor. Bu kafe de bina yapıldıktan bir kaç ay sonra hizmete açılmış. Kule o zamandan beri su kulesi olarak ve kafe olarak hizmet veriyor. Kulenin deniz seviyesinden yüksekliği de 130 metreymiş.

Bu fotoğraf kule ilk yapıldığı zamanlarda çekilmiş. Kuleye ulaşım arabayla veya yürüyerek sağlanabiliyor. Arabalar için ücretsiz park alanı var, bu alan da binanın kapı gibi duran boşluklarının iç kısmı. Yafen ve ben evlerimiz bu bölgeye uzak olduğu için tramvayla geldik. Jordanka havanın güzel olmasından yararlanıp, evi de yakın olduğu için bisikletle gelmiş. Hepimiz kuleye en yakın tramvay durağında buluşup yürüyerek yukarı kadar çıktık.

Hava artık baya ısındığından (10 C derece civarı hala) ve camlı kafenin içerisi de çok sıcak olduğundan hepimiz dondurma yemeye karar verdik. Ben de dondurma istediğimi bademli kekin yanındaki vanilyalı dondurmayla gidermeye karar verdim.

Saatlerce oturup sohbet ettikten sonra kafenin kapalı kısmını çepeçevre saran ve 360′ Göteborg manzarasının olduÄŸu balkona çıkıp fotoÄŸraf çektik.

Manzara gerçekten çok güzeldi. Önce teker teker evlerimizin nerde olduğunu bulmaya çalıştık, sonra iş yerlerimiz, sonra kiliseler, şehir merkezi.. Sanırım yüksek bir yere çıkan her insan iç güdüsel olarak bir referans noktası bulmaya çabalıyor :)

Dönüş yolunda Yafen ve ben Jordanka’nın bisikletine bir süre el koyduk. Bisiklete binmeyi çok özlemiÅŸiz, tramvay durağına kadar sırayla bindik :)

‘Wavrinskys Plats’ tramvay durağı en sevdiÄŸim duraklardan biri. Ãœzerinden pek çok hat geçiyor. Tam ortada da Ebba Matz’ın “Här” (ing. ‘Here’, tr. ‘Burası’) adlı heykeli var (2006). Bu heykele herkes ‘Lolipop’ heykeli diyor, fakat ben bu yazıyı hazırlarken heykelle ilgili araÅŸtırma yaparken heykelin isminden ve detaylarından da farkettim ki, aslında lolipop deÄŸil bir harita iÅŸaretleme piniymiÅŸ! Artık her ÅŸey daha anlamlı geliyor :)

(Kaynak: Guldhetstornet bilgileri ve eski fotoğrafı buradan, Wavrinskys Plats bilgileri de buradan alınmıştır)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.