Yazı
0 yorum

İstanbul’da Yüzme Antrenmanı

Tatil için bir kaç günlüğüne İstanbul’dayken çok keyifli bir şey yaptık; YüzmeMania ile yüzme antrenmanına katıldık :)

Daha önce yayınladığım Garmin Swim – Yüzme Saati yazım sayesinde tanıştığım yüzme antrenörü Taha Engin bana YüzmeMania kulubü ve faaliyetleriyle ilgili bilgi verip, İstanbul’da olduğum bir zaman antrenmanlara veya yarışlara katılabileceğimi söylemişti. Orada olduğumuz tarihlerin onlara uygun bir zamana denk gelmesi üzerine, Barışla beraber Ataşehir havuzlarına gittik.

Taha’dan yüzme stilimizle ilgili ipuçları ve tavsiyeler alırken YüzmeMania ile ilgili çok şey öğrendik. Bu kulüp, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Yüzme Antrenörlüğü bölümünden mezun olmuş eski yüzücüler tarafından, farklı yaş gruplarına uygun programlarla herkese yüzme sporunu sevdirmek ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirmek amacıyla kurulmuş.

YümeMania’nın faaliyetlerini (1) çocuk yüzme kursu, (2) yetişkin yüzme kursu, (3) özel dersler, (4) dalış kursu, (5) master yüzme takımı olarak ayırabiliriz. Master yüzme grubunda, yaş aralıklarına göre farklı mesafelerde yarışlar düzenlendiği için epey ilgilmi çekti. Ayrıca yeni yıl hedeflerimde dalış denemesi olduğu için dalış kurslarını da yakından takip ediyor olacağım.

yuzme_02
(15-17 Şubat Türkiye Master Yüzme Şampiyonası*)

Düzenli yüzmeye gittiğimiz için kondisyonumuz iyi durumda, fakat daha önce hiç profesyonel antrenörlerle çalışmadığımız için farklı yüzme stillerinde eksikliklerimiz olduğundan hiç şüphem yoktu. Bu eksiklikleri görmek ve ileride nasıl bir program izlememiz gerektiğini öğrenmek için bu antrenman bizim için çok faydalı oldu.

yuzme_03
(Bizim katıldığımız günkü antrenman çıkışından*)

Geçen sene yüzmeye başladığımızdan beri sırt ve boyun ağrılarımızda ciddi azalma hissettik. Çoğumuzun sıradan bir iş günü bilgisayar başında geçtiği için hepimizin bu tip ağrılardan şikayetçi olduğuna eminim. Spor yapmamak için bulunan bahanelere de inanmıyorum :) Bizim taksiye atlayıp yüzme antrenmanına gitmemiz 20 dakikamızı aldı, sizin de yaşadığınız bölgeye en yakın havuzu araştırıp işe koyulmanızın tam zamanı. Özellikle kış aylarında ve İstanbul gibi stres dolu bir şehirde spor yapmanın en güzel yollarından biri kesinlikle yüzme.

Yalnız profesyoneller için değil, yüzme sporuna ilgi duyan farklı yaş grubu ve farklı seviyedeki herkese uygun olduğu için YüzmeMania’nın hevesli ve ilgili antrenörleriyle nice başarılara imza atacağına inanıyorum.

YüzmeMania ile ilgili detaylı bilgi için web sitelerini ve facebook sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bizi antrenmanlarına davet ettikleri ve verdikleri faydalı bilgiler için Taha Engin’e ve YüzmeMania ekibine çok teşekkür ederiz :)

(*Fotoğraflar facebook albümlerinden YümzmeMania’nın onayı ile alınmıştır)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.